Διατροφή Είναι καλή η αυγοτροφη manitoba pate gold;

Καλημερα!
Πανω κατω ολες οι αυγοτροφες ειναι ιδιες απο εταιρεια σε εταιρεια..
Δεν εχω δοκιμασει ποτε αυτην που λες εσυ. Εχεις σκεφτει να φτιαξεις μονο σου αυγοτροφη;
Εγω χρησιμοποιω Orlux Gold Patee Για Καναρινια 1kg αυτην εδω της Versele-laga.. και βλεπω οτι φευγει γρηγορα σχετικα και πουλαει..
 
μονος δεν θελω να φτιαξω, εχω λιγα καναρινια και δεν αξιζει τον κοπο, καποιος που να ξερει ας απαντησει... Ευχαριστώ.
 
ειναι καλη αυγοτροφη
Όλες είναι καλές. Για να πάρεις πιο συγκεκριμένη απάντηση, θα πρέπει να μας πεις ποιες είναι οι απαιτήσεις σου από την αυγοτροφή ώστε να μπορέσει κάποιος να απαντήσει. Αλλιώς, δεν υπάρχουν και πολλές διάφορες όταν δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις.
 
Στην μπροστινη σελιδα που εχει ολα τα φορουμ, υπαρχει στα δεξια μια στηλη που λεγεται tag cloud. :) Εκει υπαρχουν ετικετες με τα πιο συχνα ερωτoυμενα θεματα.

Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές
 
μονος δεν θελω να φτιαξω, εχω λιγα καναρινια και δεν αξιζει τον κοπο, καποιος που να ξερει ας απαντησει... Ευχαριστώ.
Υποψιάζομαι πως χρειάζεσαι επικουρικά την αυγοτροφή για τα πουλιά σου και όχι για αναπαραγωγικούς σκοπούς..
Οι "πατέ" αυγοτροφές θεωρούνται καλές μια και δίνονται όπως είναι χωρίς κάποια επιπρόσθετη διαδικασία παρασκευής.
Συνεπώς και καλή ως "μάρκα" είναι και καλή για τη χρήση που θέλεις.
Απλά να φροντίσεις να αγοράζεις μικρές ποσότητες γιατί υπάρχει πρόβλημα στην αποθήκευσή της από τη στιγμή που θα ανοιχτεί η συσκευασία της.

Υ. Γ. μπορεί κάποιος που δεν γνωρίζει τη διαφορά τους να διαβάσει Αυγοτροφη Ξηρη ή Πατε
 
την θελω για ζευγαρια κ νεοσσους... Οσο για την αποθηκευση γιαννη τη βαζω στο ψυγειο απο τη στιγμη που την ανοιξα, κ στις αυγοθηκες την αφηνω 1 ημερα, σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...
 
Στις περίπου 15 και πλέον αναζητήσεις που έκανα για να βρω το ποσοστό πρωτεΐνης που περιέχει, διαπίστωσα ότι δεν αναφέρεται πουθενά. Εάν γνωρίζει κάποιος, ας μας πει. Διαφορετικά απέφυγε την. Η πρωτεΐνη είναι αυτό που χρειάζεσαι κυρίως στην αναπαραγωγή και την ανατροφή των νεοσσών. Αν είναι τόσο δύσκολο να μάθεις την περιεκτικότητα της, καλύτερα να βρεις μια άλλη μάρκα που δεν φοβάται να τα πει.
 
Αν δεν γράφει δεν έχει αξιόλογο και σταθερό ποσοστό πρωτεΐνης.
1% αυγό είναι τίποτα, αυτό δίνει πολύ μικρότερο ποσοστό πρωτεΐνης, οι σπόροι έχουν παραπάνω. Είναι ακατάλληλο προϊόν για αναπαραγωγή και πτερόρροια όπου θέλεις μια δυνατή αυγοτροφή (eggfood) με μεγάλα ποσοστό πρωτεΐνης (>15%). Κακώς την πουλάνε σαν αυγοτροφή ενώ δεν είναι.
 
1 τοις εκατο αυγα και παραγωγα αυτων και φυτικες προτεινες δεν γραφει ποσοστο...
Με ένα τις εκατό αυγό δεν είναι αυγοτροφή αλλά τροφή σκέτη... με μυρουδιά αυγού...
 
Back
Top