Διατροφή Είναι καλή η διατροφή των budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Γεια και παλι στην ομορφη παρεα! Θα ηθελα να σας ρωτησω αν η διατροφη των budgie μου ειναι σωστη ή αν πρεπει να κανω καποιες αλλαγες. Λοιπον ας αρχισω : τους δινω 2-3 φορες την εβδομαδα φρουτακια πιο συχνα ομως μηλο αλλα και καροτο! Στο νερακι τους βαζω βιταμινες εναλλαξ καθε δυο μερες μια το Multi-Vit της beaphar, (παλια τους επαιρνα με το κοκατιλ στην φωτο) και το Tabernil Calcio γιατι απο τοτε που μου γεννησαν τα παπαγαλινια μου στα ξαφνικά και δεν βγηκαν ολοκληρωμενα (τα αυγα) φοβαμαι μην ξανακανουν τιποτα ξαφνικο... Επισης τους βαζω και αυγοτροφη την οποια την ανακατευω με την κανονικη τροφη τους ή αλλιως τους βαζω αυγουλακια. Τροφη παιρνω χυμα... Ξερω οτι δεν ειναι καλη η τρφη αυτη διοτι μπορει να κρυβει πολλους κινδυνους και γι'αυτο θα ηθελα να μου προτεινεται καποιες συσκευασμενες τροφες. Παλια μου ειχε δωσει μια φιλη μου απο την δικη της, καλη μου φανηκε, αλλα δεν θυμαμαι πως την ελεγαν. :)
 
Γεια και παλι στην ομορφη παρεα! Θα ηθελα να σας ρωτησω αν η διατροφη των budgie μου ειναι σωστη ή αν πρεπει να κανω καποιες αλλαγες. Λοιπον ας αρχισω : τους δινω 2-3 φορες την εβδομαδα φρουτακια πιο συχνα ομως μηλο αλλα και καροτο! Στο νερακι τους βαζω βιταμινες εναλλαξ καθε δυο μερες μια το Multi-Vit της beaphar, (παλια τους επαιρνα με το κοκατιλ στην φωτο) και το Tabernil Calcio γιατι απο τοτε που μου γεννησαν τα παπαγαλινια μου στα ξαφνικά και δεν βγηκαν ολοκληρωμενα (τα αυγα) φοβαμαι μην ξανακανουν τιποτα ξαφνικο... Επισης τους βαζω και αυγοτροφη την οποια την ανακατευω με την κανονικη τροφη τους ή αλλιως τους βαζω αυγουλακια. Τροφη παιρνω χυμα... Ξερω οτι δεν ειναι καλη η τρφη αυτη διοτι μπορει να κρυβει πολλους κινδυνους και γι'αυτο θα ηθελα να μου προτεινεται καποιες συσκευασμενες τροφες. Παλια μου ειχε δωσει μια φιλη μου απο την δικη της, καλη μου φανηκε, αλλα δεν θυμαμαι πως την ελεγαν. :)
για τροφη υπαρχει της versele-laga, το 1 κιλο κανει 2,10 αλλα πολυ καλη τροφη!
Γενικα η διατροφη που τους κανεις ειναι καλη αν και μπορεις να δωσεις και αλλα φρουτα αλλα και αλλα λαχανικα.
 
Ευχαριστω για την απαντηση. Θα δοκιμασω την τροφη που μου λες 😉 Φρουτα τους βαζω αλλα ως κυρια το μηλο και το καροτο, τους βαζω αχλαδι, ροδακινο, μπανανα κλπ. Απο λαχανικα πιπεριες :)
 
τους εχεις ωραιο προγραμμα.
Εγω δυστυχως δεν μπορω να τους βαζω συνεχεια γιατι λογο δουλειας δεν ειμαι πολυ στο σπιτι και αν τα αφησω πανω απο μερα εχω μυρμιγκια, οποτε τους βαζω μια σπεσιαλ τροφη!
 
για τροφη υπαρχει της versele-laga, το 1 κιλο κανει 2,10 αλλα πολυ καλη τροφη!
Γενικα η διατροφη που τους κανεις ειναι καλη αν και μπορεις να δωσεις και αλλα φρουτα αλλα και αλλα λαχανικα.
Ποια τροφη ακριβως λες; Μπορεις να μας στην δειξεις σε φοτο;
 
  • Σπόρους πρέπει να διαλέξεις μία συσκευασμένη τροφή. (που βρήκες το κιλό της versele laga με 2,10 ευρώ @billdere ; ) Η μάρκα αυτή είναι από τις καλές.
  • Aυγοτροφή ή αγοράζεις συσκευασμένη (να γράφει πάνω egg food όχι το κίτρινο προϊόν σαν τριμμένο κέικ που είναι παντελώς άχρηστο) ή φτιάχνεις κάποια μόνη σου Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές .
  • Χόρτα εποχής όπως βλήτα, σπανάκι, γλυστρίδα, αντίδια, ό,τι υπάρχει στον μανάβη τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα.
  • Φρέσκα αρωματικά βότανα, ρίγανη, βασιλικό, δυόσμο, δενδρολίβανο, θυμάρι, μαϊντανό, άνηθο κτλ
  • Λαχανικά, καρότο, μπρόκολο με κυρίως τα φύλλα του, κουνουπίδι, αγγούρι, κολοκυθάκι, ό,τι έχει κάθε εποχή.
  • Φρούτα όλα, προτιμούμε όσα έχουν λιγότερη ζάχαρη.
  • Ευχής έργον να δίνεις βλαστωμένους σπόρους Σπόροι φυτρώματος, Βλαστωμένοι σπόροι
  • Επίσης σε μια ξεχωριστή αυγοθήκη μπορείς κάθε βδομάδα να βάζεις κανέλλα, ξηρά μυρωδικά, πιπέρι καγιέν και όσο τσιμπήσουν.
Διάβασε όσα άρθρα μπορείς από αυτή την κατηγορία Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών
και οπωσδήποτε αυτά Βότανα - Φυσικές Θεραπείες .
Και πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και καθαρό νεράκι :)

Ααα ξέχασα, δεν πρέπει τόσο συχνά να χορηγείς συμπληρώματα στο νερό. Βιταμίνες τώρα φθινόπωρο και την πρώιμη άνοιξη για λίγες μέρες, εκτός εκτάκτων περιπτώσεων. Ασβέστιο μόνο κατά την αναπαραγωγή και αν κάνεις σωστή διατροφή, με μπόλικο μπρόκολο και λίγο σουσαμάκι που και που, καθώς και το σουπιοκόκκαλο, ίσως δεν χρειάζεται ούτε αυτό.
 
Στους Αγιους αναργυρους μενω και απο εκει ψωνιζω. Θα ανεβασω το πρωι φωτογραφια

Αυτη εδω ειναι | e-petvillage.gr/images/uploads/papagalaki_versele.jpg
Δεν την αγοραζω απο εκει με 2,80
Αλλα δεν εχει το πετ σοπ μου σελιδα
 
Σε καλή τιμή την βρίσκεις. Έχω καιρό να πάρω αλλά νομίζω την βρίσκω γύρω στα 2,90 ευρώ.
 
Σε καλή τιμή την βρίσκεις. Έχω καιρό να πάρω αλλά νομίζω την βρίσκω γύρω στα 2,90 ευρώ.
Ειναι γενικα φθηνο το μαγαζι αυτο!
Στα περισσοτερα τουλαχιστον.
 
Ευχαριστω Μαρια! 😉 Θα τους βαζω αυτα που μου ειπες. Βιταμινες για λιγες μερες φθινοπωρο και ανοιξη. Ναι, σουπιοκοκκαλο εχω παντα στο κλουβι :)
 
Στους Αγιους αναργυρους μενω και απο εκει ψωνιζω. Θα ανεβασω το πρωι φωτογραφια

Αυτη εδω ειναι
Δεν την αγοραζω απο εκει με 2,80
Αλλα δεν εχει το πετ σοπ μου σελιδα
Kαι εγω αυτην τωρα α παρω με 2,80 που την εφεραν σε εαν πετ εδω κοντα!
 
Καλησπερα σας. Πηγα σημερα σε ενα πετ για παρω τροφες για τα κατοικιδια και πηρα μια τροφη συσκευασμενη την Deli Nature δεν ξερω αν ειναι καλη αλλα ειναι πανακριβη! 5 ευρω! Τελος παντων θα ηθελα τις γνωμες σας σχετικα με την τροφη... ειναι καλη;
 
Παίρνω αυτήν την τροφή για μεσαίους παπαγάλους και είμαι αρκετά ικανοποιημένη.
 
Εγώ την έπαιρνα παλαιότερα και μπορώ να πω πως την έτρωγαν πιο πολύ απ αυτή που παίρνω τώρα.. Της Versele Laga παίρνω που είναι η πιο ακριβή απ όλες..
 
Λοιπον καλησπερα! Θα ηθελα να μου απαντησετε σε καποιες απο τις παρακατω ερωτησεις που θα σας κανω για τα μπατζι.

1) Οταν φτιαχνω τσα'ι' ριγανης στα μπατζι πρεπει να το στραγγιζω ή να το αφηνω οπως ειναι;

2) Μπορω να τους βαζω ρυζογκοφρετες να τρωνε;

3) Τωρα που εχουν μπει για τα καλα σε αναπαραγ. Περιοδο ποιες ειναι οι κυριες τροφες και πηγες ασβεστιου που μπορω να τους δινω; (εκτος απο το σουπιοκοκκαλο)
🙂
 
Το τσάι ρίγανης το φτιάχνουμε όπως όλα τα τσάγια. Βράζουμε το νερό, το κατεβάζουμε από την φωτιά, ρίχνουμε ένα κουταλάκι ή δύο του γλυκού ρίγανη (ανάλογα με το μέγεθος του μπρικιού και την ποσότητα που θέλουμε να φτιάξουμε) και το αφήνουμε για 15 λεπτά σκεπασμένο. Σουρώνουμε, αραιώνουμε κατά 50% με νερό από την βρύση και το προσφέρουμε στα πουλάκια μας όταν είναι σε θερμοκρασία δωματίου. Αν η ποσότητα είναι αρκετή για παραπάνω από μία μέρες, διατηρούμε το αραιωμένο μείγμα σε κλειστό μπουκάλι στο ψυγείο και κάθε μέρα βγάζουμε τόση ποσότητα όσην χρειαζόμαστε, δίνοντάς την και πάλι αφού αφήσουμε να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου.
Όταν δίνουμε τσάγια δεν βάζουμε μπανιερίτσα στο κλουβί γιατί τα πουλάκια ίσως αντί της ποτίστρας πιουν νερό από εκεί και πάει χαμένη η προσπάθειά μας.
Επίσης όταν μιλάμε για budgies, επειδή δεν πίνουν νερό καθημερινά, καλό είναι να είναι αρκετές μέρες οι επαναλήψεις, πάντω από 5-6 συνεχόμενες ημέρες.

Ρυζογκοφρέτες δεν γνωρίζω μετά βεβαιότητας γιατί δεν ξέρω τι άλλο έχουν μέσα. Το ρύζι από μόνο του επιτρέπεται.

Πηγές ασβεστίου, σουπιοκόκκαλο, σουσάμι, ξερά σύκα, τα σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά μπρόκολο κτλ το εύκολο και σίγουρο Ασβέστιο - Βικιπαίδεια .
Μην ξεχνάμε ότι για την καλή απορρόφηση του ασβεστίου είναι απαραίτητη η έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία.

Ό,τι άλλο θέλεις και γνωρίζουμε στην διάθεσή σου :)
 
Back
Top