Διατροφή Είναι καλή η Deli Nature 5 star menu;

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μόλις την αγόρασα, την έχετε δοκιμάσει, είναι καλή;
[automerge]1637842229[/automerge]
 

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης.webp
    αρχείο λήψης.webp
    18,8 KB · Προβολές: 14
Την είχα δοκιμάσεις εγώ, όμως επειδή περιείχε πολλά πελλετς που δεν τα προτιμούν τα καναρίνια μου, δεν την ξαναπήρα.Τα σποράκια τους άρεσαν.
 
Πελλετ, αυγά, φρούτα, δημητριακά.. Ελάχιστο καναβουρι, καθόλου περιλα..

Παίζει να είναι χειρότερη κι από την κελαηδινη την κλασική με τα μπισκοτακια
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Ιωάννης 2021 τέλεια, εγώ από κάτι μικρά φακελάκια vitakraft που έβρισκα με σπόρους και πελλετ είδα ότι τα τρώει τα πελλετ, οπότε είμαι καλυμμένος, ευχαριστώ
[automerge]1637845306[/automerge]
@patrickios άμα προσθέσω μεμονομενα σώζεται, λες να παχαίνει σαν τροφή;
 
Δεν ξέρω τι σύνθεση έχουν όλα αυτά και τι προσφέρουν στο πουλάκι και τι παρεμβάσεις μπορείς να κάνεις. Εγώ είδα μια εικόνα + τη σύνθεση και είδα ότι έχει επί της ουσίας κεχρι, ρουψεν, διάφορα πελλετ, νιζερ, μίλετ και λίγο λινάρι. Μπορει διατροφικά τα πελλετ να προσφέρουν τα πάντα, δεν το γνωρίζω.
Αλλά από πλευράς σπορων είναι..

Γενικα αν έχετε προσέξει σχεδόν καμία από όσες βγαίνει σε μικρή συσκευασία του κιλού δε βγαίνει σε μεγάλο σακί, διότι πολύ απλά κανένας εκτροφεας δε θα τις προτιμούσε.

Θεσσαλονίκη υπάρχουν μαγαζιά που τελειώνουν ένα τσουβάλι τροφής κάθε 1-2 μέρες, από αξιόλογες εταιρίες. Πάνε πάρε χύμα ένα σωστό μειγμα.
 
Δε μίλησα για αξιόλογα μαγαζιά, είπα ότι υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε χύμα μίγματα από αξιόλογες εταιρίες και δεν τα κρατάνε ανοιχτά για μεγάλο διάστημα. Τουλάχιστον αυτο πιστεύω εγώ.
 
Μόλις την αγόρασα, την έχετε δοκιμάσει, είναι καλή;
Δες και τα reviews:
 
@patrickios έστω και έτσι... δεν επιτρέπεται να αναφέρεις αυτά τα μαγαζιά;
Γιατί χύμα τροφές από αξιόλογες εταιρείες μπορεί να πουλάνε πολλά μαγαζιά αλλά να τις έχουν ανοιχτές κανένα μήνα.
 
Συνοικιακά είναι και τα δύο, ένα Χαρίλαου απέναντι σχεδόν από το γήπεδο του Άρη κι ένα χαμηλά στη Συνδικα.
Είναι τα δύο που έχουν μείνει μέσα στην πόλη να ασχολούνται πιο πολύ με πτηνά.
 
Λοιπόν πήγα σε ένα πετ που από εκεί αγοράζω μεμονομενους σπόρους(περιοχή οσια ξένη) και αγόρασα τσια, φονιο παντι, μπελα Ντι νοτε, και 200gr λευκή περιλα είδα πως μια τροφή θα πρέπει να έχει 3 με 5% περιλα οπότε θα προσθέσω λίγη
 
@Tony Forpus εχω καρδερινα... Τον Λούη αυτόν στην φώτο προφίλ, για αυτόν τα παίρνω κυρίως όλα τα άλλα απλά τώρα για το καναρίνι μου πήρα έξτρα περιλα λευκή και δίνω φονιο και τσια στο καναρίνι επίσης
 
To fonio ειναι placebo σπορος,ειναι ενας μυθος η δραση του κατα των κοκκιδιων.

Σε οτι αναφορα τους υπολοιπους σπορους απο μεγεθος περιλλας και κατω δυσκολα τους προτιμουν τα καναρινια.
 
@Tony Forpus το φονιο είναι όμως ένας καλός αμυλουχους σπόρος με πρωτεΐνες και αμινοξέα που δεν παχαίνει, ευτυχώς το καναρινακι μου ο Νάκο τρώει και φονιο και τσια, είναι περίεργο καναρίνι τρώει ότι θα μπορούσε να φάει ένα ιθαγενή έχει ακόμα αντιγράψει στο ρεπερτόριο του γυρίσματα καρδερίνας, είναι το πρώτο από όσα ειχα που το κάνει αυτο
 
Ως σπορος εχει την διατροφικη του αξια σιγουρα,αλλα η τιμη στην οποια πωλειται ειναι δυσαναλογη σε σχεση με αλλους "κοινους" σπορους.
 
@Tony Forpus αυτό που με κάνει να μη ζορίζομαι οικονομικά είναι ότι έχω 2 πουλιά όλο κ όλο, και ότι το τρώνε μια φορά την εβδομάδα μαζί με άλλους σπόρους πιο ιδιαίτερους όπως κινοα τσια βασιλικό κ.α, αν είχα μεγάλη εκτροφή ίσως μιλούσαμε αλλιώς τώρα 😅
 
Βασιλικό τον τσακίζουν και καναρίνια και ιθαγενη (αλήθεια @Akanthillis βρίσκεις στη Θεσσαλονίκη;) όπως και chia και ραδίκι και μαρουλοσπορο.

Φονιο και νυχτολουλουδο ανάλογα το πουλί θα έλεγα 50-50 η πιθανότητα και σε καναρίνια και σε ιθαγενη.

Καμελινα και παπαρουνα δεν έχω δει κανένα πτηνό από όσα εχουν περάσει από τα χέρια μου να τρώει ούτε για δείγμα!

Τελευταία δοκιμάζω αμάρανθο.. Κάπου στο 50-50 κι αυτός σε αποδοχή
 
Back
Top