Φροντίδα Είναι καλό να χτυπάει τα τα παπαγαλάκια μου ο ήλιος;

Bilpapp01

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2022
Μηνύματα
45
Πόλη
Κορινθος
Ειναι καλο τα παπαγαλάκια μου να τα χτυπαει ο ηλιος ή ειναι προτιμοτερο να ειναι σε ενα μερος που εχει φως χωρις ομως να τα χτυπαει ο ηλιος;
 
Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα τα παπαγαλάκια να τα βλέπει το φυσικό φως, αρκεί ο ήλιος να μην πέφτει απευθείας επάνω τους, αναλόγως όμως και από τη θερμοκρασία.
Με άλλα λόγια, ένα 15 λεπτο την ημέρα θα ήταν καλό να βρίσκονται σε έντονο ηλιακό φως, (όχι το καλοκαίρι, όχι σε καύσωνα, όχι να πέφτουν οι ακτίνες πάνω τους, αρκεί να μην αλλάζει πολύ η θερμοκρασία του περιβάλλοντος στο οποίο διαβιούν, π.χ. ανεκτή θερμοκρασιακή διαφορά είναι οι 5 βαθμοί). Γενικά το διάχυτο φυσικό φως καθώς και η μη παρεμβολή τζαμιών (απορροφούν μεγάλο τμήμα των UVA, UVB, ακτίνων οι οποίες συσχετίζονται με ενδογενή παραγωγή βιταμίνης D) είναι πολύ ευνοϊκό για την υγεία τους. Παρόλα αυτά, χωρίς να έχω κάτι πιο συγκεκριμένο να σου πω, υπάρχουν και ειδικές λάμπες που παράγουν το συγκεκριμένο φάσμα φωτός.
 
@ianos αρα αυτην την εποχη θα μπορώ να μετακινω τα παπαγαλάκια μου σε μέρος οπου θα τα βλέπει ο ηλιος για 15-20 ή να μην το κανω λογω του οτι δεν ειναι καλο να μετακινεις το κλουβι (απο οτι ξερω);
 
@ianos αρα αυτην την εποχη θα μπορώ να μετακινω τα παπαγαλάκια μου σε μέρος οπου θα τα βλέπει ο ηλιος για 15-20 ή να μην το κανω λογω του οτι δεν ειναι καλο να μετακινεις το κλουβι (απο οτι ξερω);
Πιστεύω ότι (αν φυσικά δεν είναι σε φάση ζευγαρώματος, δεν έχουν φωλιά, νεοσσούς κλπ) ότι άνετα μπορείς να μετακινείς το κλουβί, αρκεί να το επιτηρείς σε εξωτερικό χώρο (λόγω της ύπαρξης ιπτάμενων και μη αρπακτικών - το κακό δεν αργεί ποτέ να γίνει - ) και να μη βρίσκονται σε ρεύματα αέρα, αλλά όπως είπαμε πρόσεξε τις θερμοκρασιακές μεταβολές.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top