Γενικά Είναι καλό που βάζω στα καναρίνια να ακούνε φωνές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Επανέρχομαι με άλλη μία απορία.
Γενικά προσπαθώ κάθε μέρα τουλάχιστον για κανένα δεκάλεπτο να βάζω στα πουλάκια να ακούνε φωνές.
Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ότι το ένα καναρινάκι μας όταν βάζω τις φωνές στην αρχή φουσκώνει και σκύβει προς τα εμπρός.
Τράβηξα και ένα βιντεάκι για να δείτε τί εννοώ.
Θα ήθελα να μου πείτε γενικά αν είναι καλό που τους βάζω να ακούνε φωνές αλλά και τί σημαίνει αυτό που κάνει τώρα τελευταία.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@gianniskilkis γι'αυτό ανέβασα και το βίντεο γιατί μου φαινόταν περίεργο αυτό το φούσκωμα που κάνει μόλις βάζω τις φωνές
Αυτο που κανει ειναι οτι στηνεται για ζευγαρωμα, αρα ειναι πυρωμενη αν και η εποχη τωρα δεν ειναι για ζευγαρωματα.Μαλλον λογω φωτισμου και πλουσιας διατροφης παραμενει πυρωμενη
 
@lefteris13 Είναι σε εξωτερικό χώρο άρα κοιμάται και ξυπνάει με βάση τον φυσικό φωτισμό
Από διατροφή δίνω σπόρους, μια φορά τη βδομάδα μισό αυγό και τώρα τελευταία ένα φύλλο μαρούλι μέρα παρά μέρα
Χρειάζεται να κάνω κάτι,να αλλάξω κάτι στην ρουτίνα;
 
@Stavros εντάξει δεν επικρατεί και πλήρες σκοτάδι γιατί υπάρχουν και τα φώτα του δρόμου αλλά κοιμούνται κανονικά μόλις σουρουπωσει
 
Γενικά αν το πουλάκι είναι θηλυκό, καλό θα ήταν, ελλείψει αρσενικού να μην του βάζεις κελαηδήματα, διότι με τον ήχο αυτό, επάγεται διάθεση προς ζευγάρωμα από πλευράς του καναρινιού, και μάλιστα τώρα που η περίοδος είναι εντελώς ακατάλληλη. Με άλλα λόγια μπορεί να οδηγήσει σε άσπορη γέννα αυγών.
 
Οπότε καταλήγουμε ότι αυτό το καναρινάκι μας είναι θηλυκό 100%;

Τώρα μένει να μάθουμε τί είναι και το άλλο.

Μέχρι τότε σταματάω τις φωνές για να μη το διεγείρω και ταλαιπωρηθεί τσάμπα.
 
Οπότε καταλήγουμε ότι αυτό το καναρινάκι μας είναι θηλυκό 100%;
100% δεν θα μπορέσει να σου πει κανείς αν είναι θηλυκό, μέχρι να κάνει το πρώτο αυγό.
Τι ηλικίας είναι;
Και ποια η ηλικία του άλλου;
Πόσο καιρό τα έχεις;
 
Αυτό που δείχνω στο βίντεο το έχω περίπου έναν μήνα και δε γνωρίζω ηλικία γιατί το βρήκαμε και το πιάσαμε στο δρόμο.
Το άλλο είναι περίπου δυόμισι μηνών και το έχω περίπου ενάμιση μήνα.

 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Παιδιά επανέρχομαι μιας και τώρα τελευταία το συγκεκριμένο καναρινάκι έχει αρχίσει και κελαηδάει πολύ δυνατά.
Τελικά θηλυκό είναι ή αρσενικό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Για την ώρα δίνω χύμα
Ήταν η πρώτη μου φορά και πήρα αυτή που μου έδωσε το πετσοπ
Μετά από διάβασμα εδώ μέσα κατέληξα ότι ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά για τέτοια τροφή.
Τις επόμενες ημέρες θα τελειώσει και θα πάρω κάποια επώνυμη.
 
Τελικά θηλυκό είναι ή αρσενικό;
Αν ήταν αρσενικό θα τραγούδαγε χωρίς να χρειάζεται να ακούσει ήχους για να ξεσηκωθεί.
Ανέβασε ένα video που να ακούγεται μόνο το πουλί (χωρίς να βάλεις ήχους)
Τα προηγούμενα video ''φωνάζουν'' θηλυκό.
 
Back
Top