Αναπαραγωγή Είναι καλό σημάδι ότι τα lovebird βάζουν χαρτιά στη φωλιά;

kostas psachoulas1

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Καρδίτσα
Γεια σας πριν 20 μέρες πήρα ένα ζευγαρι lovebirds από ένα pet shop ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι τα είχε δει να ζευγαρώνουν και τους είχε και 5 μήνες φωλιά αλλά σε μια μικρή πολύ μικρή ζευγαρωστρα μου είπε ότι έκανε προετοιμασία και πριν μια εβδομάδα έβαλα φωλιά και μέσα νήμα, πριονιδι και κόβουν τώρα κομμάτια από τον πάτο του κλουβιού χαρτί κουζίνας και το βάζουν μέσα δεν τα εχω δει να ζευγαρώνουν αλλά λοιπών αρκετές. Της από το σπίτι πάντως τα έχω πετύχει σε αρκετές τρυφερές στιγμές αλλά δεν κοιμούνται μέσα στην φωλιά αλλά από πάνω τα έχω σε ένα ευρύχωρο κλουβί Τα πουλάκια μου είναι black masked lovebirdτο αρσενικό peach faced lovebird. Το θυληκο. Είναι καλό σημάδια το ότι βάζουν πράγματα μέσα στην φωλιά επίσης τι πρέπει να κάνω τπυς έχω σου πιο κόκκαλο και φρούτα αλλά ούτε που τα ακουμπάνε βέβαια επιμένω και αυγό τους βάζω και το κομματιάζουν
 
Καλησπέρα Κώστα! Τα lovebirds είναι από τα ελάχιστα είδη παπαγάλων που συλλέγουν υλικά για να επενδύσουν τις κοιλότητες όπου φωλιάζουν. Κόβουν λεπτά κομμάτια ή λωρίδες από χαρτί και φύλλα και τα τοποθετούν στο εσωτερικό της φωλιάς. Αυτή η δραστηριότητα τους, σε συνδυασμό με το "δέσιμο" και την ερωτοτροπία μεταξύ τους, πολύ πιθανόν να είναι δείγμα φωλεοποίησης και αναπαραγωγικής διάθεσης. Θα σε συμβούλευα να μην τα ενοχλείς πολύ, παρά μόνο για τα απαραίτητα (ανανέωση τροφής και νερού, τροφοδοσία με τα πρόσθετα για την αναπαραγωγή), αλλά και για καλή και διακριτική παρατήρηση των δρώμενων, ώστε να γνωρίζεις την πορεία τους. 😉

Τα πουλάκια μου είναι black masked lovebirdτο αρσενικό peach faced lovebird. Το θυληκο.
Είναι διαφορετικά είδη lovebird με αποτέλεσμα την υβριδιοποίηση. Σου το αναφέρω απλώς για να το έχεις υπόψη σου. :)

επίσης τι πρέπει να κάνω τπυς έχω σου πιο κόκκαλο και φρούτα αλλά ούτε που τα ακουμπάνε βέβαια επιμένω και αυγό τους βάζω και το κομματιάζουν
Μια χαρά! Ηδη τους έχεις τα πιο αναγκαία! Θα σου πρότεινα να δώσεις περισσότερη έμφαση στα χορταρικά και στα λαχανικά, παρά στα φρούτα και μπορείς να τους τα προσφέρεις καθ'όλη την διάρκεια της ωοτοκίας και της επώασης. Δεν θα τους δίνεις όταν εκκολαφθούν οι νεοσσοί και θα τα ξαναδώσεις αφού γίνουν 10 με 15 ημερών. Βραστό αυγό καθημερινά μέχρι την ολοκλήρωση της ωοτοκίας. Καλά κάνεις και επιμένεις! Με αυτό το τρόπο σίγουρα θα τα δοκιμάσουν και θα τα καταναλώνουν!



 
Εγώ θα απέφευγα να βάλω 2 διαφορετικά είδη για αναπαραγωγή και να βγάλω υβρίδια που θα είναι πιθανόν στείρα...
Μη βασίζεσαι στα λεγόμενα του πετ σοπ για προετοιμασία... Προετοιμασία (διατροφική) κάνουμε πριν βάλουμε φωλιά και περίπου για 1 μηνα...ώστε τα πουλάκια να είναι έτοιμα και καλά προετοιμασμένα για το δύσκολο έργο που τα ωθούμε να κάνουν.
Στο είδος αυτό κατά τη προετοιμασία της γέννας τους τα θηλυκά φορτώνουν λωρίδες χαρτιού στην ουρά και τις φτερούγες τους και τα μεταφέρουν στη φωλιά... Εσένα και τα 2 πουλάκια το κάνουν αυτό;
οι εκτροφείς του είδους συνήθως βάζουν πριονίδι στη φωλιά και δίνουν καθαρό χαρτί Α4 για να κάνουν τη διαδικασία αυτή.Απόφυγε να παίρνουν χαρτι από το πάτο του κλουβιού γιατί στην ουσία μεταφέρουν ακαθαρσίες μέσα στη φωλια τους αφου συνήθως τα χαρτια από το πάτο είναι ήδη λερωμένα...
Νήμα δε προσφέρουμε στους παπαγάλους, αυτό είναι υλικό για καναρίνια και κάποια άλλα είδη αλλά όχι στους παπαγάλους.
 
Ναι και τα δυο αλλά πιο πολύ το θυληκο το αρσενικό πιο πολύ μπαίνει και βγαίνει με τα από κανα 3-4 λεπτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:

Σχετικά θέματα

Back
Top