Αναπαραγωγή Είναι καλό το πρόγραμμα προετοιμασίας των καναρινιών μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Από τις 15 Ιανουαρίου έχω ξεκινήσει να αυξάνω την συχνότητα στα καναρινακια μου.. Δηλαδή στα αρσενικά αυγο τρεις φορές την εβδομάδα και τρεις πράσιναδα σπανάκι ραδικι. Και Κυριακή Αποτοξίνωση.στα θυληκα δε τα πάω πολύ αργά μια φορά την εβδομάδα αυγο μια φορά την εβδομάδα σουσάμι με τσοφλι από αυγο σχεδόν σκόνη Κόκκαλο σουπιας υπάρχει παντακαι δύο φορές την εβδομάδα σπανάκι ραδιΚι, της 15 Φλεβάρη βάζω τα ζευγάρια μου στις ζευγαρωστρες, και ξεκινάω μια εβδομάδα τον αρσενικό καθημερινά αυγο και πρασινάδα και πολυβιταμηνη στο νερό και την επόμενη αρχίζω τα θυληκα, οπότε μέχρι 20 Μαρτίου να είναι έτοιμα για αναπαραγωγή Και να τα ενώσω.. Μιλάω για εξωτερική εκτροφή. Βλέπετε κάποιο λάθος ή κάτι που παραλείπω; Μήπως βιάστηκα;
 
Καλό μήνα σε όλους! Σήμερα τα υποψήφια ζευγάρια μπήκαν στις ζευγαρώστρες για την πρώτη τους γνωριμία. Ο ενθουσιασμός αρσενικών και θηλυκών αμοιβαίος. Διενέξεις δεν υπήρξαν μέχρι στιγμής παρά μόνο... Επιθυμία των θηλυκών να τσιμπήσουν αυγό και πρασινάδα από τους αρσενικούς, που από σήμερα μπήκαν σε διατροφική προετοιμασία. Αυτό που θα μου λείψει σίγουρα είναι το τραγούδι τους...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

tinypic-no-longer-available.jpg


υ. Γ. Εύχομαι σε όλους όσοι ξεκινάνε προετοιμασία καλή αρχή και πάνω απ' όλα υγεία στα πουλάκια τους, σε όσους έχουν ξεκινήσει, καλές επόμενες γέννες και... Πάντα με μέτρο!

Από τις 15 Ιανουαρίου έχω ξεκινήσει να αυξάνω την συχνότητα στα καναρινακια μου.. Δηλαδή στα αρσενικά αυγο τρεις φορές την εβδομάδα και τρεις πράσιναδα σπανάκι ραδικι. Και Κυριακή Αποτοξίνωση.στα θυληκα δε τα πάω πολύ αργά μια φορά την εβδομάδα αυγο μια φορά την εβδομάδα σουσάμι με τσοφλι από αυγο σχεδόν σκόνη Κόκκαλο σουπιας υπάρχει παντακαι δύο φορές την εβδομάδα σπανάκι ραδιΚι, της 15 Φλεβάρη βάζω τα ζευγάρια μου στις ζευγαρωστρες, και ξεκινάω μια εβδομάδα τον αρσενικό καθημερινά αυγο και πρασινάδα και πολυβιταμηνη στο νερό και την επόμενη αρχίζω τα θυληκα, οπότε μέχρι 20 Μαρτίου να είναι έτοιμα για αναπαραγωγή Και να τα ενώσω.. Μιλάω για εξωτερική εκτροφή. Βλέπετε κάποιο λάθος ή κάτι που παραλείπω; Μήπως βιάστηκα;

Προσωπικά θεωρώ ότι είσαι εντάξει.
 
Και αυγό και ασβέστιο και λαχανικά και χόρτα! Πλήρης διατροφή! Πολυβιταμίνες στο νερό δε χρησιμοποιείς καθόλου; Ούτε αυγοτροφή; Μόνο αυγό; Απλά εμείς οι εκωτερικοί επηρεαζόμαστε πολύ από τον καιρό και τα φαινόμενα, οπότε αυτό μας δυσκολεύει λίγο..

@Stfns εξωτερικός και εσύ; Εσύ τι προετοιμασία κάνεις;

Αααχχ πόσο μ αρέσει αυτό το θέμα! 😀
 
Πολυβιταμηνη στο νερό χρησιμοποιώ ένα μήνα πριν μπουν για αναπαραγωγή.. Αυγοτροφη μόνο όταν βγουν οι νόεοσοι.. Πιστεύω ότι σαν το αυγό δεν έχει.. Οκ εκεί που τα έχω εγώ είναι +2 βαθμούς από ότι έξω..
 
Οκ εκεί που τα έχω εγώ είναι +2 βαθμούς από ότι έξω..
Δεν τα έχεις έξω;

Εγώ πάντως μπορεί ένα μήνα πριν να βάζω πολυβιταμίνη μια φορά την εβδομάδα και βιταμίνη Ε. Είναι υπερβολικό;
 
εξωτερικός και εσύ; Εσύ τι προετοιμασία κάνεις;

Πιο εξωτερικός δεν γίνεται Αλίκη...

Η προετοιμασία μου βασίζεται στο παρακάτω άρθρο Ζευγάρωμα καναρινιών • PetBirds, με τη μόνη διαφορά ότι αντί για πολυβιταμίνη στο νερό, χρησιμοποιώ μια κουταλιά του γλυκού πολυβιταμίνη σε ένα κιλό υγρής αυγοτροφής.
 
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 και επειδη αφορα και κοκκινα μωσαικα ακομη περισσοτερο, αδυναμιες ειναι αυτες (αλωστε ποτε δε ξέρεις ποια πουλια ερχονται στα χερια μας και απο που οποτε τα καλυτερα ευχομαι για ολους)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Από τις 15 Ιανουαρίου έχω ξεκινήσει να αυξάνω την συχνότητα στα καναρινακια μου.. Δηλαδή στα αρσενικά αυγο τρεις φορές την εβδομάδα και τρεις πράσιναδα σπανάκι ραδικι. Και Κυριακή Αποτοξίνωση.στα θυληκα δε τα πάω πολύ αργά μια φορά την εβδομάδα αυγο μια φορά την εβδομάδα σουσάμι με τσοφλι από αυγο σχεδόν σκόνη Κόκκαλο σουπιας υπάρχει παντακαι δύο φορές την εβδομάδα σπανάκι ραδιΚι, της 15 Φλεβάρη βάζω τα ζευγάρια μου στις ζευγαρωστρες, και ξεκινάω μια εβδομάδα τον αρσενικό καθημερινά αυγο και πρασινάδα και πολυβιταμηνη στο νερό και την επόμενη αρχίζω τα θυληκα, οπότε μέχρι 20 Μαρτίου να είναι έτοιμα για αναπαραγωγή Και να τα ενώσω.. Μιλάω για εξωτερική εκτροφή. Βλέπετε κάποιο λάθος ή κάτι που παραλείπω; Μήπως βιάστηκα;
Παναγιώτη η ροή της τροφής είναι πλούσια, καλή και με ποικιλία.
Αν τώρα συνδυαστεί με την επερχόμενη αύξηση των ωρών φωτοδοσίας του ήλιου που φέρνει (σε ένα μήνα) η Άνοιξη και την αύξηση της θερμοκρασίας... Τότε τα αποτελέσματα θα είναι γόνιμα και παραγωγικά.
Εγώ σου το εύχομαι από καρδιάς.
Θα μου επιτρέψεις μια μικρή αν θέλεις ένσταση σε ότι αφορά την προετοιμασία των θηλυκών...
Γνωρίζουμε όλοι πως έρχονται σε οίστρο ευκολότερα και γρηγορότερα...
Θα πρέπει λοιπόν να είσαι προσεκτικός γιατί αν ξεκινήσουν χωρίς να περιμένουν τα αγόρια σου πιθανόν να έχεις άγονες γέννες αυγών όπως έχει συμβεί σε φίλους της σελίδας μας Γιατί η κανάρα μου έχει μονίμως άσπορα αβγά; • PetBirds
Για να το αποφύγεις ή πιο ρεαλιστικά να το περιορίσεις αυτό σαν φαινόμενο, θα πρέπει πρώτα να ετοιμάσεις καλά τα αγόρια σου και μετά να ξεκινήσεις τις "κοπελιές" του κοπαδιού σου.
 
Αλικη εξωτερικός είμαι αλλά η κατασκευή μου είναι αεροστεγώς κλεισμένη εκτός από την σιτα που έχω ψηλά.. Με αυτό τον τρόπο έχω δύο με ενάμιση βαθμό ποιο πάνω.. Κύριε Γιάννη έχετε δίκιο,θα ξεκινήσω τα αρσενικά μου από αύριο μερικά της 15 μόνα τους και μετά για έναν μήνα μαζί με τα θυληκα. Δηλαδή 15 μέρες παραπάνω τα αρσενικά καλά είναι;
 
Στα θηλυκά 10 περίπου ημέρες είναι καλά για να αρχίσουν να φαίνονται τα πρώτα ερωτικά σημάδια...
Στα αρσενικά θα πρέπει να είσαι ποιο επιφυλακτικός...
Νομίζω 25-30 ημέρες (πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις), μας προσφέρουν μια σχετική ασφάλεια... κι αυτή όχι πάντα.
 
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 και επειδη αφορα και κοκκινα μωσαικα ακομη περισσοτερο, αδυναμιες ειναι αυτες (αλωστε ποτε δε ξέρεις ποια πουλια ερχονται στα χερια μας και απο που οποτε τα καλυτερα ευχομαι για ολους)
Εμένα βρε γιατί δεν μου λες καλή επιτυχία; Φτου σου! 😛
 
Ωραία ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη..

Ευχαριστώ για την καλά επιτυχία και σε εσένα το ίδιο συμφωνώ.. Τα μωσαϊκ μας ν ειναι καλά ποιος ξέρει καμιά ανταλλαγή στο μέλλον θ έιναι πολύ καλή..
 
Εσύ την έχεις σίγουρη την επιτυχία απ' ότι φαίνεται...
ιιι καλη επιτυχιαρα τοτε που σιγουρα θα τη εχεις εσυ!😳
😀 άντε καλέ υπερβολικοί και οι 2! Εδώ με τρία ζευγαράκια και έχω ήδη αγχωθεί! 😛 Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τα καλά σας λόγια! :D
 
ιιι καλη επιτυχιαρα τοτε που σιγουρα θα τη εχεις εσυ!😳
😀 άντε καλέ υπερβολικοί και οι 2! Εδώ με τρία ζευγαράκια και έχω ήδη αγχωθεί! 😛 Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τα καλά σας λόγια! :D
το μυστικο σε ολα αυτα ειναι η αγαπη και οταν εχεις αποθεμα και τη προσφερεις τοτε ολα ερχονται απο μονα τους και η γνωση και η υπομονη και η επιτυχια... και εδω μεσα υπαρχει πλεονασμα για τα φτερωτα μας φιλαρακια
 
Εδώ με τρία ζευγαράκια και έχω ήδη αγχωθεί

Γιατί έχεις αγχωθεί ακριβώς; Για το πότε θα ξεκινήσεις ή για να πάνε όλα καλά; Γιατί αν πρόκειται για το δεύτερο δεν υπάρχει λόγος άγχους. Σου έχουμε εμπιστοσύνη.
 
Γιατί έχεις αγχωθεί ακριβώς; Για το πότε θα ξεκινήσεις ή για να πάνε όλα καλά; Γιατί αν πρόκειται για το δεύτερο δεν υπάρχει λόγος άγχους. Σου έχουμε εμπιστοσύνη.
Έχω ήδη ξεκινήσει να αυξάνω τη συχνότητα αυγού και λαχανικών που τους δίνω, αυτό που με αγχώνει πιο πολύ είναι ότι ενώ στη θεωρία τα ξέρω όλα (το διάβασμα που έχω ρίξει ούτε στις πανελλήνιες 😛 ) αλλά στην πράξη όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες! Και εγώ έχω ξεκινήσει, αυτά θα πυρώσουν και τα δύο ταυτόχρονα; Θα είναι γόνιμα τα αυγά; Θα είναι γόνιμος ο αρσενικός; και πολλά άλλα απρόοπτα που μπορεί να γίνουν! Όταν ακούω τους τρίτους μπορώ αμέσως να πω τι πρέπει να κάνουν, αλλά όταν εγώ είμαι στη θέση αυτή (κλασικά) νιώθω ότι δε ξέρω τίποτα! 😛 Αυτά!
 
Ελα βρε.. Αν όλα γίνουν σωστά οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.. Θυμάμαι σαν τώρα τον πρώτο μου νεοσσώ. Ήταν στο πρώτο μάθημα τον πανελλήνιον μου.. Ξύπνησα το πρωί βγήκα έξω και τον αντίκρισα.. Που μυαλό για πανελλήνιες..
 
Όταν ακούω τους τρίτους μπορώ αμέσως να πω τι πρέπει να κάνουν, αλλά όταν εγώ είμαι στη θέση αυτή (κλασικά) νιώθω ότι δε ξέρω τίποτα

Γι' αυτό υπάρχουν οι αξιότιμοι moderators και advisors Αλίκη. Έτσι θα μας αφήσουν; Εν πάσει περιπτώσει, ενστερνίζομαι απόλυτα τους προβληματισμούς σου, αλλά επειδή η αναπαραγωγική περίοδος είναι πάνω απ' όλα η ωραιότερη εποχή του χρόνου προσπάθησε να την απολαύσεις με τις όποιες επιτυχίες ή αποτυχίες μπορεί να προκύψουν. Είναι γεγονός ότι σε μια μικρής έκτασης εκτροφή, όπως οι δικές μας, η οποιαδήποτε αποτυχία κοστίζει περισσότερο από ότι σε μια μεγάλης έκτασης, όπου ο εκτροφέας έχει περισσότερες εναλλακτικές. Γι' αυτό κύριο μέλημά μας είναι η καλή υγεία των ζευγαριών μας. Όσο υπάρχει αυτή όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν. Αυτό να σκέφτεσαι.

υ. Γ. Ο Πύραυλος(στο avatar) είναι πυρωμένος ήδη χωρίς να έχει υποβληθεί σε διατροφική προετοιμασία και είναι και εκτός συναγωνισμού ο φουκαράς☹. Είμαι περίεργος να δω, κατά πόσο θα πυρώσουν οι υποψήφιοι γαμπροί, με τόσα αυγά και πρασινάδες μέχρι τα ζευγαρώματα... 😀!
 
Back
Top