Φροντίδα Είναι καλό το dettol για την απολύμανση του κλουβιού;

Μαρία καλύτερα να χρησημοποιείς το πράσινο fairy μαζί με καυτό νερό όταν πλένεις το κλουβί και να έχεις και ένα σαπούνι πιάτων για το τρίψιμο. Το detol δεν θα κάνει τίποτα.
 
Οκ ευχαριστώ πολύ! Εννοείται και την σχάρα από τον πάτο που την πλένω δυο φορές την εβδομάδα με τον ίδιο τρόπο ε;
[automerge]1593878952[/automerge]
Μαρία καλύτερα να χρησημοποιείς το πράσινο fairy μαζί με καυτό νερό όταν πλένεις το κλουβί και να έχεις και ένα σαπούνι πιάτων για το τρίψιμο. Το detol δεν θα κάνει τίποτα.

Για το τρίψιμο μήπως εννοείς σφουγγάρι για τα πιάτα;
 
Για το τρίψιμο μήπως εννοείς σφουγγάρι για τα πιάτα;
Ναι αυτό εννοούσα, όχι σαπούνι. Λάθος μου.
Εννοείται και την σχάρα από τον πάτο που την πλένω δυο φορές την εβδομάδα με τον ίδιο τρόπο ε;
Ναι και αυτή αν μπορείς
 
Ενίοτε κι εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο απορρυπαντικό πιάτων. Απλά, λόγω του ότι τεχνολογικά τα φτιάχνουν έτσι ώστε να ειναι ιδιαίτερα δραστικά, χρειάζεται πάρα πολύ καλό ξέπλυμα. Αντίθετα, τα κρεμοσάπουνα, ακριβώς για να μην επηρεάσουν το δέρμα, ειναι πολύ πιο ήπια.
 
Το απορρυπαντικό πιάτων καθαρίζει καλά, χρειάζεται όμως πολύ καλό ξέπλυμα.
Εγώ πχ χρησιμοποιώ υγρό σαπούνι πιάτων μαζί με χλωρίνη...Αν δεν γνωρίζω σε ποιον απευθύνομαι όμως (για ευνοήτους λόγους) δεν το συνιστώ!😉
Κρεμοσάπουνο δεν θα χρησιμοποιούσα, δεν έχω δηλ ποτέ χρησιμοποιήσει για καθάρισμα κλουβιών κτλ.
Σημασία στη χρήση απορρυπαντικών για τα κλουβιά έχει πάντα το πολύ καλό ξέβγαλμα, φυσικά όμως η ηλικία και η αντίληψη αυτού που τα καθαρίζει.
 
@Stavros εννοώ ότι δεν θα κάνει δουλειά. Δηλαδή δεν μπορεί να κάνει την σαπουναδα του fairy. Για αυτό και δεν το συνιστώ. Φυσικά αυτή είναι μόνο η γνώμη μου, κάποιον άλλον μπορεί να τον βολεύει
 
...Δηλαδή δεν μπορεί να κάνει την σαπουναδα του fairy. Για αυτό και δεν το συνιστώ. Φυσικά αυτή είναι μόνο η γνώμη μου, κάποιον άλλον μπορεί να τον βολεύει
...fairy το σπρέυ εννοείς Γιάννη; Αν ναι, χρειάζεται υπερβολικά πολύ καλό ξέπλυμα! 🤪
 
@Sissy όχι καλέ το σαπούνι πιάτων εννοώ. Εγώ τα τρίβω καλά με αυτό και έπειτα ανοίγω το λάστιχο και είναι έτοιμα. Τώρα που σας δυσκολεύει, δεν ξέρω 😅
Κι εγώ με φερυ καθαρίζω τα κλουβιά και με ξίδι...
Αλλά θέλει όντως αρκετό ξέπλυμα αφού κάνει πολύ σαπουναδα. 😁
 
@Sissy όχι καλέ το σαπούνι πιάτων εννοώ. Εγώ τα τρίβω καλά με αυτό και έπειτα ανοίγω το λάστιχο και είναι έτοιμα. Τώρα που σας δυσκολεύει, δεν ξέρω 😅
Πουθενά παιδί μου 🤪 στην ''μάρκα'' θα τα χαλάσουμε; Όλα την ίδια δουλειά κάνουν!
Έλεγα μήπως βάζεις το σπρέυ για τα λίπη, που είναι βαρύ😉😊
 
@Sissy όχι όχι Σισσυ, μόνο αυτό μαζί με καυτό νερό και λίγο ξύδι χρησιμοποιώ που είπε και η Εύα πιο πάνω. Βέβαια ο Σταύρος θα "πεταχτεί" τώρα να μας επισημάνει πως το ξύδι δεν κάνει κάπου κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν έχει σημασία 😅
 
.Βέβαια ο Σταύρος θα "πεταχτεί" τώρα να μας επισημάνει πως το ξύδι δεν κάνει κάπου κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν έχει σημασία 😅
μπα! Δεν νομίζω! 🙂 Κι΄εγώ πιστεύω πως ανακατεμένο με τα χημικά το ξύδι χάνει όλη τη δύναμη του, αλλά ας μη ξεχνάμε πως ''τραβάει'' και τις μυρουδιές, οπότε φέρνει κάποιο αποτέλεσμα, έστω και διαφορετικό αυτού της απολύμανσης!😉
 
@Γιαννης17 πάντως σαπουνάδα κάνει και πολύ! Και το ξέπλυνα και καλά. Απλά δεν ήξερα αν απολυμαινει σωστά! Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1593890388[/automerge]
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτο που κανω εγω ειναι πλυσιμο καθε εβδομαδα με σαπουνι πιατων και ξυδι και μια φορα το μηνα με χλωρινι... Εννοειται πολυ καλο ξεπλημα με νερο... Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο η οχι, παντως το κανω χρονια...
 
Εγω νομιζω οτι η καθαριστικη ιδιοτητα ενος προιοντος δεν εχει να κανει με το ποσο σαπουναδα κανει.
Ενα υγρο πιατων που κανει πολυ αφρο πχ σε καμια περιπτωση δεν ειναι ικανοτερο απολυμαντικα απο ενα σκευασμα χλωρινης ή με καποιο 70% περιεκτικοτητας σε αλκοολ.
 
Εγώ πάντως παιδιά μόνο με καυτό νερό και μηλοξυδο τα μουλιαζω ολα και τα ξεβγαζω ένα ένα καλά. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου απορυπαντικα και βουτάω ένα σφουγγαρακι σε καθαρό νερό με μηλοξυδο ενώ το ξεπλένω να το καθαρίσω.
 
@ianos δηλ. χρησιμοποιείς και κάτι άλλο;
Στην πραγματικότητα τόσα χρόνια καθαρίζω συχνά μεν, με νερό σκέτο τις περισσότερες φορές δε. Χρησιμοποιώ απορρυπαντικό πιάτων περίπου μια φορά τον μήνα ή αν έχω αργήσει 4-5 μέρες να καθαρίσω (αναφέρομαι σε ζευγαρώστρες με ένα πουλάκι, γιατί αν τα πουλιά γίνουν δύο ανά ζευγαρώστρα, τότε καθαρίζω σχεδόν κάθε ημέρα) τότε βάζω σαπούνι. Ξύδι χρησιμοποιώ κυρίως στο χαρτί επίστρωσης του ταψιού, ώστε να απωθεί κάπως τα κουνούπια... (επίσης ενίοτε χρησιμοποιώ ξύδι στο σφουγγάρισμα του σπιτιού). Όταν (περίπου μια φορά τον μήνα) θελήσω να απολυμάνω, τότε χρησιμοποιώ απορρυπαντικό πιάτων, έπειτα χλωρίνη σε αναλογία 1/10, ξεπλένω φυσικά σε ντουζ υπό πίεση με καυτό νερό και τέλος βάζω οινόπνευμα (περίπου 70-80%) και το αφήνω να εξατμιστεί. Τέλος, κάποια σύνεργα του κλουβιού π.χ. ποτίστρες, ταΐστρες, πατήθρες. Κλπ, κατά καιρούς τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων, αλλά οπωσδήποτε έπειτα τα ξεπλένω με άφθονο νερό. Γενικά πιστεύω ότι η προσπάθεια να κάνουμε άσηπτο έναν χώρο στον οποίο διαμένει ζωντανός οργανισμός είναι εσφαλμένη, εκτός από τις περιπτώσεις που υπάρχει υποκείμενη λοίμωξη. Και τέλος, ως καταναλωτής, αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει λόγος να πήζω το περιβάλλον με τόσο ισχυρά απόβλητα, αλλά και το γεγονός ότι οι εμπορικές εταιρείες μονίμως προσπαθούν να φτιάξουν δραστικότερα προϊόντα, τα οποία όμως ενίοτε είναι τρομερά τοξικά για την υγεία.
 
Back
Top