Διατροφή Είναι καλό το Harmony Canarini Multicolor για τα καναρίνια μου;

Dionysis K

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2019
Μηνύματα
74
Πόλη
Ηράκλειο
Χαίρετε κ πάλι! στα καναρίνια μου δίνω το συσκευασμένο μειγμα σπόρων
Harmony Canarini Multicolor με μπισκότα και μήλο.
Συστατικά: ασπούρι, βρώμη, ρούπσεν, καναβούρι, λινάρι, νίζερ, μπισκότο, μήλο.
είναι καλή επιλογή η συγκεκριμένη τροφή; αν όχι ποιά συσκευασμένη θα μου προτείνατε;
από τα συστατικά που βλέπετε παραπανω είναι καποιο που σας προβληματίζει; Το ρούπσεν το χρειάζεται το καναρίνι; ισχύει ότι ξεθωριάζει το χρώμα; Εμενα το ρουπσεν το τρώνε μια χαρά.
Ευχαριστώ !
https://www.petapet.gr/product/harmony-canarini-multicolor-1kg-trofi-gia-kanarinia-detail
η συγκεκριμενη τροφή βγαινει και σε συσκευασία χωρις το μηλο και το μπισκότο
 
Διονύση σε κάθε παρόμοια ανάρτηση χρειάζεται να γνωρίζουμε και εσύ να αναφέρεις τα εξής:
- ράτσα καναρινιών και αν υπάρχουν εκθεσιακές απαιτήσεις
- τόπος διαμονής πχ Β. ΕΛΛΆΔΑ εξωτερική εκτροφή
- κλουβί ατομικό, ζευγαρώστρα, κλούβα κτλ
- πλήθος πουλιών
Και οποιαδήποτε πληροφορία σχετική έχεις κατά νου...

Από την πλευρά του προϊόντος θα πρέπει να αναγράφεται σε αυτό όχι μόνον η σύνθεση του αλλά και τα ποσοστά του κάθε σπόρου που περιέχει.
[automerge]1582563506[/automerge]
Γενικότερα αποφεύγουμε τα μπισκότα και τα αποξηραμένα φρούτα, λόγω της άγνωστης προέλευσης των πρώτων και των χρωστικών που μπορεί να περιέχουν και γιατί είναι προτιμότερο να τους προσφέρουμε εμείς όταν κρίνουμε φρέσκα φρούτα και λαχανικά.
Βάλε και το αυξημένο κόστος που έχουν αυτές οι ενισχυμένες τροφές...
Το ρούπσεν είναι πονεμένη ιστορία...
Σε χρώματος δεν δίνουμε...
Σε φωνής οι γνώμες διίστανται...
Προσωπικά ούτε στα τιμπράντο μου έδινα...

Αν σε καλύπτει σαν μάρκα τότε καλύτερα να παίρνεις αυτή χωρίς μπισκότα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
κοινά καναρίνια χωρίς εκθεσιακές απαιτήσεις
Κρητη εξωτερική εκτροφή
κλουβί ατομικό αλλά θα ήθελα γνωμη και στην περίπτωση της ζευγαρώστρας που έχω ηδη πάρει.
δυο καναρινάκια
το προιόν γράφει ποσοστό μονο στο μηλο 2% και μπισκότο το ίδιο ποσοστό και επισης αναφερει πρωτείνη grezza 14.0
oli e grassi grezzi 11.4 cellulosa grezza 6.0 ceneri grezze 5.8 calcio 0.9 fosforo 2.5 sodio 0.8
αυτά γράφει..
 
Διονύση όπως καταλαβαίνεις άλλες οι διατροφικές απαιτήσεις (πιο βαρύ μίγμα) στη Μακεδονία άλλες στη Κρήτη (πιο ελαφρύ μίγμα) για εξωτερική εκτροφή.
Τώρα αν είναι 40cm ή 60cm το κλουβί δεν έχει καμιά σημασία, αν λέγαμε για κλούβα τότε ναι...
 
Διονύση όπως καταλαβαίνεις άλλες οι διατροφικές απαιτήσεις (πιο βαρύ μίγμα) στη Μακεδονία άλλες στη Κρήτη (πιο ελαφρύ μίγμα) για εξωτερική εκτροφή.
Τώρα αν είναι 40cm ή 60cm το κλουβί δεν έχει καμιά σημασία, αν λέγαμε για κλούβα τότε ναι...
ευχαριστώ πολύ ! Θα κοιτάξω λοιπον για μια τροφή προς την κατεύθυνση που μου δώσατε! Να στε καλα!
 
Back
Top