Γενικά Είναι καλύτερο να πάρεις ένα παπαγάλο ή ζευγάρι;

Nostriver

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2020
Μηνύματα
33
Πόλη
Πάτρα
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα παπαγάλο το μέλλον και ένα ζήτημα που έχει προκύψει είναι το αν θα τα πάρω σαν μόνο ή ζευγάρι. Από την μία,ένα ζευγάρι θα κάνει παρέα μεταξύ του και δεν θα νιώθουν μοναξιά. Από την άλλη, φοβάμαι ότι θα είναι πιο δύσκολο να τα εκπαιδεύσω και να τα έχω έξω από το κλουβί καθώς θα θέλουν να κάνουν παρέα μεταξύ τους και το ζήτημα του τι θα κάνω τα παιδιά που θα κάνουν. Αν τα πάρω και τα δύο αρσενικά ή θυληκά, δεν υπάρχει ο κίνδυνος καυγάδων μεταξύ τους αν είναι στο ίδιο κλουβί. Εσείς τι πιστεύετε;
 
Δεν θα το πάρω τώρα όποτε δεν είναι πολύ σίγουρο αν θα έχω χρόνο ή όχι τότε, αλλά θα ήθελα να έπαιρνα ή cockatiel ή conure.
Αν και πιθανότατα θα χρειάζεται να μένει αρκετές ώρες μόνο του γιατί δεν θα υπάρχει χρόνος στο σπίτι.
 
Ο προβληματισμός σου δείχνει, στη δική μου αντίληψη τουλάχιστον ένα υγιές ενδιαφέρον για τον/τους μελλοντικό/ούς σου παπαγάλους.
Για τα πουλιά τα ίδια πιστεύω ότι θα ειναι καλύτερα να έχουν παρέα από το είδος τους, ανεξαρτήτως των συνθηκών.
 
Παντα 2 πουλια ειναι πιο δυσκολα στην εκπαιδευση τους.
Σκεφτεσαι να παρεις ταισμενα στο χερι ή αγρια;
Για ταισμενα στο χέρι σκεφτόμουν, αλλά όταν λέμε άγρια εννοούμε αν έχουν ταιστει από τους δικούς τους ή να μην έχουν επαφή με ανθρώπους;
 
Με τον όρο "άγρια" εννοούμε πουλάκια που έχουν ανατραφεί από τους γονείς τους, οπότε και θα έχουν μια τάση φοβίας απέναντι στο ανθρώπινο χέρι. Ένα εξημερωμένο πουλί θα χρειάζεται να έχει αρκετή επαφή μαζί σου, οπότε αν θεωρείς πως δεν θα έχεις να του προσφέρεις τον απαραίτητο χρόνο η επιλογή δύο πουλιών είναι μονόδρομος. Αν πάρεις τελικά ζευγάρι, δεν θα βάζεις κοντά τους κουτάκια που μπορεί να τους θυμίζει φωλιά ώστε να αποφεύγεις την αναπαραγωγικη τους ενεργοποίηση.
 
Με τον όρο "άγρια" εννοούμε πουλάκια που έχουν ανατραφεί από τους γονείς τους, οπότε και θα έχουν μια τάση φοβίας απέναντι στο ανθρώπινο χέρι. Ένα εξημερωμένο πουλί θα χρειάζεται να έχει αρκετή επαφή μαζί σου, οπότε αν θεωρείς πως δεν θα έχεις να του προσφέρεις τον απαραίτητο χρόνο η επιλογή δύο πουλιών είναι μονόδρομος. Αν πάρεις τελικά ζευγάρι, δεν θα βάζεις κοντά τους κουτάκια που μπορεί να τους θυμίζει φωλιά ώστε να αποφεύγεις την αναπαραγωγικη τους ενεργοποίηση.
Μπορώ να έχω τα παπαγαλάκια στο ίδιο κλουβί χωρίς να ζευγαρώνουν αν δεν τους δίνω πράγματα που ενθαρρύνουν το ζευγάρωμα (φωλιά, λιπαρό φαγητό κτλ) ή πάντα θα κάνουν αυγά την άνοιξη και θα χρειάζεται να τα διαχωρίσω; Γιατί είναι ένας προβληματισμός που έχω τι θα κάνω τα παιδιά κάθε χρόνο.
Σκέφτομαι πιο πολύ τώρα να πάρω ένα άρχικα και να πάρω κατά ένα χρόνο άλλο ένα, για να μπορώ να τα εκπαιδεύσω πιο άνετα καθώς δύο παπαγάλοι νέοι θα μου πέσει βαρύ. Φοβάμαι όμως μην ο πρώτος είναι παπαγάλο-αντικοινωνικός προς στο άλλο πουλάκι.😕
 
Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να στο εγγυηθώ, απολυτα. Εφόσον υπάρχει θυληκο υπάρχει πάντα και ο "κίνδυνος" να κάνει αυγά και στον πάτο του κλουβιού ακόμα και αν δεν υπάρχει αρσενικός να την γονιμοποιησει. Γενικά όμως εάν εσύ δεν ενθαρρύνεις, με το στήσιμο του χώρου, αυτήν την συμπεριφορά οι πιθανότητες μειώνονται αρκετά. Θα μπορούσες σε πρώτη φάση να πάρεις ένα αρσενικό πουλάκι και εφόσον δεις στην πορεία τις απαιτήσεις του να αποφασίσεις αν θα πάρεις ένα δεύτερο. Το πώς θα έρθουν σε επαφή τα δύο πουλάκια τότε, είναι κάτι που θα το δούμε όταν έρθει η ώρα. Εξαρτάται από τον τρόπο που θα γίνει η γνωριμία τους αλλά και από το είδους του πουλιού που θα έχεις πάρει. Για παράδειγμα ένα cockatiel θα είναι περισσότερο δεκτικο απέναντι σε έναν καινούριο φίλο από ότι για παράδειγμα μια κονουρα που από τη φύση της είναι λίγο περισσότερο κυριαρχικη.
 
Back
Top