Αναπαραγωγή Είναι κατάλληλη εποχή για ζευγάρωμα καναριών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SYROS77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SYROS77

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Σύρος
Έχω δύο κανάρια που είναι έτοιμα για ζευγάρωμα να τα βάλω ή θα υπάρξει πρόβλημα;
 
Δεν ειναι η καταλληλη εποχη καλητερα να τα βαλεις τελει φεβρουαριου αν τα εχεις μεσα σε κλειστο χωρο
 
Βασικα, δεν ειναι κ το σωστο τοπικ. Συμφωνω κ εγω,το Φερουαριο, αν κ κατι μου λεει πως, με τις αλλαγες του καιρου, οσοι δεν εχουμε ρυθμιζομενες συνθηκες ζευγαρωματος, μαλλον θα πρεπει να μετατοπισουμε σιγα-σιγα την
περιοδο που τα βαζουμε για ζευγαρωμα.

Φιλικα
 
ναστε καλα φχαριστο για της σιμβουλες και σιγνομη για την ορθγριφιαμου πιστεβο οτι δεν πιραζη που ειμαι αγραματος γιατι τοσο κερο εβαζα τη γινεκαμου και σας εγραφε
 
επιδη και εγω κανω πολλα ορθογραφικα λογο δυσλεξειας, σου λεω να μην νιωθεις καθολου αβολα
 
φχαριστο πολη μου εδοσες κουραγιο να σιμετεχο χορης τη βοηθια αλον
 
ναστε καλα φχαριστο για της σιμβουλες και σιγνομη για την ορθγριφιαμου πιστεβο οτι δεν πιραζη που ειμαι αγραματος γιατι τοσο κερο εβαζα τη γινεκαμου και σας εγραφε
Να μη σε ανησυχεί καθόλου αυτό... Η φροντίδα των πουλιών δεν είναι προνόμιο μόνο των... επιστημόνων. Το μόνο που απαιτείται είναι διάθεση για ανιδιοτελή προσφορά γνώσης και όρεξη για μάθηση. :)
 
παντως εχω την εντυπωση οτι θα μπορουσες να δοκιμάσεις και απο τωρα να τα ζευγαρωσεις, σε εσωτερικο χωρο και χωρις τεχνιτη αυξηση θερμοκρασιας (καλοριφερ, αεροθερμο,aircondition). Αρκει βεβαια να ριθμισεις το φως να ειναι αναμενο και τις πρωτες βραδυνες ωρες.
 
Τι του λες τώρα; να ξεκινήσει από τώρα ζευγάρωμα;
Τα κρύα είναι μπροστά μας ακόμα, τα Φώτα δεν είναι στης ώρες που πρέπει, η διατροφή είναι ακόμα άσχετη με την διατροφή που χρειάζεται για την περίοδο αναπαραγωγής.
Μην λέμε πράγματα που θα απογοητεύσουν τους άλλους.
Καλύτερα να περιμένουμε και να φρενάρουμε τα πουλιά μας για να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα.
 
καλιμερα εχο εναν φιλο που μου εδοσε τα πουλια ο οπιος τορα που μιλαμε εχη πουλια δεκαπεντε μερον και σινεχιζη την αναπαραγογη και πιστεβο οτη δεν ηνε ασχετος με τα λεγομενατου μου ηπε οτη αφτα τα πουλια δεν ηχαν ζεβγαροση την ανιξη και γιαφτο τα εβαλε
 
καλιμερα εχο εναν φιλο που μου εδοσε τα πουλια ο οπιος τορα που μιλαμε εχη πουλια δεκαπεντε μερον και σινεχιζη την αναπαραγογη και πιστεβο οτη δεν ηνε ασχετος με τα λεγομενατου μου ηπε οτη αφτα τα πουλια δεν ηχαν ζεβγαροση την ανιξη και γιαφτο τα εβαλε

Το ότι βγάζει μικρά αυτήν την εποχή δεν το κάνει και σχετικό. Για παράδειγμα στην φύση δεν υπάρχουν αυτο το καιρό φωλιές.
Δεν είναι μόνο να πάρουμε μικρά αλλά πάνω απο όλα μετράει και η υγεία το πουλιών.
Εκτός και αν τα βλέπει σαν μηχανές κάτι που με βρίσκει αντίθετο...
 
Έχω δύο κανάρια που είναι έτοιμα για ζευγάρωμα να τα βάλω ή θα υπάρξει πρόβλημα;

Αυτό που όλοι εδώ προσπαθούμε, είναι να δώσουμε σωστές κατευθύνσεις για την διατήρηση αλλά και για την αναπαραγωγή
των φτερωτών φίλων μας.
Η σωστή ερώτηση αυτήν την εποχή είναι...
"Έχω δύο κανάρια που είναι έτοιμα για ζευγάρωμα, ΤΙ κάνω λάθος;"
- Η απάντηση λοιπόν στις ανησυχίες σου είναι οτι άν θέλεις να μπείς στα βήματα που χρόνια τώρα, κάποιοι σοβαροί εκτροφείς αλλά και η ανάλυση και παρατήρηση της αναπαραγωγής έχει δώσει, είναι να ζευγαρώσεις τα πουλιά σου την Ανοιξη. Η εποχή τώρα είναι εποχή συντήρησης, και εάν τάιζες τα πουλιά σου με ένα τέτοιο πρόγραμμα,
δεν θα είχαν πυρώσει. Προσπάθησε λοιπόν να το κάνεις τώρα αυτό.
Στο μείγμα σπόρων που έχεις, πρόσθεσε 10-15% ασπούρι. Δώσε χώρο στα πουλιά να πετάνε όσο γίνεται περισσότερο, μήν τα αφήνεις σε δωμάτιο με φώς πέραν της δύσεως του ήλιου, πρόσεξε να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία στον χώρο πάνω απο 18 β.
-Οταν έρθει η ώρα θα έχουμε την ευκαιρία να μιλήσουμε περισσότερο για την προετοιμασία τους, πρίν το ζευγάρωμα!
 
μακη δεν θελο να κανο τον εξηπνο απλος ροταο για να μαθενο απο εσας τους πιο εμπιρους γιατη ηνε κατη που το κανο με πολη αγαπη
 
φχαριστο πολη μου εδοσες κουραγιο να σιμετεχο χορης τη βοηθια αλον
αν εχεις το microsoft word μπορεις να γραφεις εκει και μετα να τα αντιγραφεις στο φορουμ. Διορθωνει τα λαθη αυτοματα, ετσι μαθαινεις και κατι παραπανω, εκτος απο πληροφοριες για πουλια. καλο κουραγιο και μη δισταζεις να ρωτας.
 
Back
Top