Φροντίδα Είναι κατάλληλη η εποχή για αγορά κανάρας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Εχω 2 αρσενικα καναρινια, ενα κοινο κι ενα gloster. Επισης εχω και μια θηλυκια gloster. Ολα εξωτερικης εκτροφης. Θα ηθελα για τη φετινη αναπαραγωγη να βαλω το ζευγαρι gloster μαζι, οποτε σκεφτηκα να παρω μια ακομη θηλυκια, κιτρινη ή ασπρη (τα αγαπημενα μου χρωματα 😛) για να μην μεινει ο αλλος αρσενικος μονος του (ο οποιος παρεμπιπτοντως ειναι παντα πολυυ πυρωμενος)
Ξερω οτι η αναπαραγωγη οταν τα πουλια ειναι
εξωτερικης εκτροφης αργει, αλλα δεν θα ηθελα να παρω
το πουλακι και πριν καλα καλα προσαρμοστει να μπει στην αναπαραγωγικη φαση.Απο την αλλη, μηπως η εποχη δεν ειναι καταλληλη για αγορα πουλιου, λογω του ψυχους ας πουμε; Εσεις τι μου προτεινετε;
:)
 
Ειρήνη μου κανονικά μήνες που είναι πιο κατάλληλοι για την αγορά καναρινιού (αρσενικού ή θηλυκού) είναι ο Οκτώβρης-Νοέμβρης που έχουν τελειώσει πτερόροια τα χρονιάρικα (τα αρσενικά έχουν πλέον ολοκληρώσει το τραγούδι τους) και ακόμα και οι εκτροφείς δεν τα έχουν βάλει σε αναπαραγωγή. Τώρα οι περισσότεροι εκτροφείς, που έχουν εσωτερική εκτροφή, έχουν βάλει ζευγάρια και περισσεύουν τα άρρωστα ή τα ακατάλληλα για αναπαραγωγή. Τώρα αν θες να αγοράσεις από πετ σοπ, πρόσεξε καλά το δαχτυλίδι και το χρώμα, ώστε η κανάρα να είναι του 14, πρόσεξε να φαίνεται υγιής και εύρωστη. Αν και πιστεύω πως αν κάνεις μια αγγελία εδώ σίγουρα κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει με μία κανάρα! 😉
 
μηπως η εποχη δεν ειναι καταλληλη για αγορα πουλιου, λογω του ψυχους ας πουμε

Στη θέση σου θα απέφευγα να εκθέσω πουλί ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ εκτροφής σε μπαλκόνι αυτή την εποχή. Πουλιά που προορίζονται για εξωτερική εκτροφή, πρέπει να εισάγονται σε αυτή το αργότερο το φθινόπωρο, ώστε ο οργανισμός τους να συνηθίσει σταδιακά τις εξωτερικές θερμοκρασίες. Επιπλέον τα πουλιά που ζουν σε εξωτερικό χώρο, έρχονται σε επαφή με περισσότερα ερεθίσματα σε σχέση με αυτά που έχουν ανατραφεί σε εσωτερικό και προστατευμένο χώρο. Το θηλυκό για να φτιάξει φωλιά πρέπει να νιώσει ασφάλεια. Πρέπει να προηγηθεί λοιπόν μια περίοδος προσαρμογής. Εφόσον επιθυμείς να την ζευγαρώσεις φέτος πρέπει να κινηθείς άμεσα. Εν κατακλείδι προτείνω να απευθυνθείς σε εκτροφέα(σε καμία περίπτωση σε pet shop ειδικά για θηλυκό καναρίνι) με ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ εκτροφή για να σου διαθέσει το θηλυκό που ζητάς.
 
Στη θέση σου θα απέφευγα να εκθέσω πουλί ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ εκτροφής σε μπαλκόνι αυτή την εποχή. Πουλιά που προορίζονται για εξωτερική εκτροφή, πρέπει να εισάγονται σε αυτή το αργότερο το φθινόπωρο, ώστε ο οργανισμός τους να συνηθίσει σταδιακά τις εξωτερικές θερμοκρασίες. Επιπλέον τα πουλιά που ζουν σε εξωτερικό χώρο, έρχονται σε επαφή με περισσότερα ερεθίσματα σε σχέση με αυτά που έχουν ανατραφεί σε εσωτερικό και προστατευμένο χώρο. Το θηλυκό για να φτιάξει φωλιά πρέπει να νιώσει ασφάλεια. Πρέπει να προηγηθεί λοιπόν μια περίοδος προσαρμογής. Εφόσον επιθυμείς να την ζευγαρώσεις φέτος πρέπει να κινηθείς άμεσα. Εν κατακλείδι προτείνω να απευθυνθείς σε εκτροφέα(σε καμία περίπτωση σε pet shop ειδικά για θηλυκό καναρίνι) με ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ εκτροφή για να σου διαθέσει το θηλυκό που ζητάς.
Πολύ σωστός Στέφανε! Αυτό με τα ερεθίσματα δεν το είχα σκεφτεί! 👍
 
Καλησπερα. Εχω 2 αρσενικα καναρινια, ενα κοινο κι ενα gloster. Επισης εχω και μια θηλυκια gloster. Ολα εξωτερικης εκτροφης. Θα ηθελα για τη φετινη αναπαραγωγη να βαλω το ζευγαρι gloster μαζι, οποτε σκεφτηκα να παρω μια ακομη θηλυκια, κιτρινη ή ασπρη (τα αγαπημενα μου χρωματα 😛) για να μην μεινει ο αλλος αρσενικος μονος του (ο οποιος παρεμπιπτοντως ειναι παντα πολυυ πυρωμενος)
Ξερω οτι η αναπαραγωγη οταν τα πουλια ειναι
εξωτερικης εκτροφης αργει, αλλα δεν θα ηθελα να παρω
το πουλακι και πριν καλα καλα προσαρμοστει να μπει στην αναπαραγωγικη φαση.Απο την αλλη, μηπως η εποχη δεν ειναι καταλληλη για αγορα πουλιου, λογω του ψυχους ας πουμε; Εσεις τι μου προτεινετε;
:)
Ειρήνη... ακόμη και τώρα μπορείς να βρεις αξιόλογα πουλιά από καλό εκτροφέα. Χρειάζεται υπομονή και όλα θα γίνουν.
Οι εκτροφείς μπορεί να έχουν δώσει τα περισσότερα πουλιά... αλλά πάντα έχουν (οφείλουν να έχουν) κάποια ως εφεδρικά. Κι όπως καταλαβαίνετε ούτε δεύτερα είναι, ούτε άρρωστα... και ίσως θα έλεγα περισσότερο έτοιμα από πολλά άλλα.
Υπομονή και καλό ψάξιμο...
Ο χρόνος επίσης που τα αναζητάς δεν είναι όντως ο πιο κατάλληλος αλλά ακόμη και τώρα θα έχεις το χρονικό περιθώριο (40 ημέρες) για την καραντίνα που απαραίτητα θα πρέπει να ακολουθήσεις, Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης | PetBirds πριν την αναπαραγωγή.
Συνεπώς καλή αναζήτηση... ίσως χρειαστεί να δημιουργήσεις ένα θέμα στο σχετικό χώρο που θα περιγράφεις όσο καλύτερα γίνεται τις "απαιτήσεις" σου, για να βρεις την όσο πιο γρήγορη και επιτυχημένη επιλογή.
Περιμένουμε ενημέρωση...
 
Νομίζω πως ο Γιάννης από την Πατρα @FlyHigh έχει τέτοια πουλιά, δεν του κάνεις μια ερώτηση;
Καλώς εκτροφέας με καλά πουλιά τον γνώρισα στην έκθεση της ΛΑΣΥΚ. Νομίζω είχε και καλές θέσεις.
 
Απ'ότι κατάλαβα μάλλον ενδιαφέρεσαι για κοινό καναρίνι. Προσωπικά δεν εκτρέφω κοινά καναρίνια αλλά ευχαριστώ για την αναφορά σας σε μένα, αυτό με τιμά ιδιαιτέρως. Αν θες στείλε μου pm να σου πω είτε για κοινά είτε για κάποιον άλλον εκτροφέα γκλόστερ γιατί αυτό τον καιρό δεν έχω καθόλου διαθέσιμα πουλάκια
 
Απ'ότι κατάλαβα μάλλον ενδιαφέρεσαι για κοινό καναρίνι. Προσωπικά δεν εκτρέφω κοινά καναρίνια αλλά ευχαριστώ για την αναφορά σας σε μένα, αυτό με τιμά ιδιαιτέρως. Αν θες στείλε μου pm να σου πω είτε για κοινά είτε για κάποιον άλλον εκτροφέα γκλόστερ γιατί αυτό τον καιρό δεν έχω καθόλου διαθέσιμα πουλάκια
Κοίτα... εσύ @FlyHigh να μην εξαφανίζεσαι...
 
Μπορείς να αναφέρεις και δημόσια @FlyHigh αν σου ζητηθεί.
 
Κύριε Γιάννη προσπαθώ αλλά τρέχω αυτόν τον καιρό συνεχώς λόγω φόρτου εργασίας
 
Καλησπερα. Μεχρι τωρα ειχα αφησει στην ακρη το θεμα αγορας καναρας.Ωστοσο επικοινωνησα με καποιους εκτροφεις, των οποιων τα πουλια ηταν εσωτερικου χωρου και οπως μου ειπατε, μου ειπαν και οι ιδιοι οτι ηδη εχουν φτιαξει τα ζευγαρια τους. Κατεληξα λοιπον, ως καλυτερη επιλογη για αγορα πουλιου, σε ενα μικρο μαγαζακι, οχι ακριβως πετ σοπ, απ το οποιο ειχα αγορασει στο παρελθον πουλια που βγηκαν παρα πολυ καλα. Τα πουλακια βρισκονται εξω απο το μαγαζι, σε ενα χωρο που καλυπτεται απο τις 3 μεριες μονο (δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη 😛 )
Τελος παντων, πιθανοτατα θα παω σημερα να δω τα καναρινακια απο κοντα. Σας εχω λοιπον μερικες ερωτησεις :D
Στην περιπτωση που αγορασω καποιο, κατα τη διαρκεια της καραντινας θα
ειναι μεσα, ετσι; Επισης, χρειαζεται να μπει σε διαφορετικο χωρο απο τον παπαγαλο και τα παραδεισια, τα οποια εδω μεσα, ή καναρινια δεν μεταδιδουν ασθενειες σε αλλα ειδη πουλιων;
Με το τελος της καραντινας, οταν ο καιρος θα εχει φτιαξει, μπορω να την βγαλω εξω, στον χωρο που εχω βαλει εξωτερικα και τα υπολοιπα καναρινια;
(Τα καναρινια μου μολις αρχισαν την διατροφικη προετοιμασια τους)
 
Αφού και τώρα βρίσκεται μόνιμα σε εξωτερικό χώρο γιατί δεν την βάζεις να περάσει καραντίνα έξω μαζί με τα υπόλοιπα καναρίνια σου; Φυσικά θα την έχεις σε κάποια απόσταση! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αφου γυρισα ολη την περιοχη και αντικρισα πουλακια σε αθλια κατασταση στα διαφορα, μαγαζια που πηγα, τελικα βρηκα μια κοπελιτσα πολυ ομορφη κανελι με ασπρο, ερωτας με την πρωτη ματια, την πηρα κι εφυγα :D
Την αγορασα ομως απο ενα αλλο μαγαζακι, το οποιο ειχε τα πουλακια σε εσωτερικη χωρο! Που να την βαλω για να περασει την περιοδο της καραντινας;

Υ. Γ φωτο θα ανεβασω συντομα 😛
 
Που να την βαλω για να περασει την περιοδο της καραντινας;
Σε εσωτερικό χώρο αφού ήταν μέσα και σε άλλο δωμάτιο από τα υπόλοιπα πουλάκια σου. Να την χαίρεσαι, περιμένουμε την φωτογραφία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλημερα! Σημερα αρχισε να μου "απανταει" οταν της μιλαω, ειναι σκετη γλυκα. 😀 Επισης παρατηρω οτι το φτερωμα της (ακομα και η ουρα της, που στα περισσοτερα μαγαζια οι ουρες των πουλιων ειναι κατσαδιασμενες ☹ ) ειναι σε αψογη κατασταση, οπως και οι κουτσουλιες της!
Φαινεται πολυ ζωηρη και τρωει πολυυ 😛
Να αρχισω να της βαζω κανα φρουτακι; Κανα μπανακι να κανει; Τι λετε;:)
 
Καλημερα! Σημερα αρχισε να μου "απανταει" οταν της μιλαω, ειναι σκετη γλυκα. 😀 Επισης παρατηρω οτι το φτερωμα της (ακομα και η ουρα της, που στα περισσοτερα μαγαζια οι ουρες των πουλιων ειναι κατσαδιασμενες ☹ ) ειναι σε αψογη κατασταση, οπως και οι κουτσουλιες της!
Φαινεται πολυ ζωηρη και τρωει πολυυ 😛
Να αρχισω να της βαζω κανα φρουτακι; Κανα μπανακι να κανει; Τι λετε;:)
Να και τα όμορφα αποτελέσματα της προσπάθειας... Θέλουμε video να δούμε κι εμείς...
Για τα υπόλοιπα... Οι ειδικοί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Γιαννη, για βιντεο δεν υποσχομαι τιποτα (δεν το χω πολυ με αυτα 😛 ) φωτογραφιες ομως σιγουρα :D
 
Back
Top