Αναπαραγωγή Είναι κατάλληλη η ζευγαρώστρα και η εποχή για αναπαραγωγή

manostaz

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2015
Μηνύματα
105
Πόλη
Λιβαδειά
καλησπερα σας
εχω τις εξης αποριες
1)για να ζευγαρωσουν τα καναρινακια θελουν την ζευγαρωστρα που να εχει χωρισμα
και για να τα πω λιγο χοντρικα.. Καποιες μερες με το χωρισμα μεχρι την γνωριμια τους και
μετα αφαιρεση του χωρισματος.
λοιπον εγω εχω μια κλουβα μεγαλη 150χ60χ60
αν βαλω ενα ζευγαρι γιατι να μην ζευγαρωσει; Πειραζει που δεν θα εχει χωρισμα;

2)οι μισοι μου λενε πως και τωρα να τα βαλω θα εχω αποτελεσματα,
και τον Αυγουστο να τα βαλω παλι θα εχω αποτελεσματα
και αλλοι μου λενε παει ο καιρος περασε.,τι να κάνω;
εγω εκει που θα τα εχω θα ειναι ηρεμο μερος και σκιερο..

οποτε συνοψιζω
να βαλω το ζευγαρακι στην κλουβα;
ειναι η καταλληλη εποχη;
 
Οχι. Σε ολα.

Μια κλουβα στην αναπαραγωγη ειναι δυσχρηστη. Δεν μπορεις ευκολα να ελεγχεις φωλιες, να βαζεις χερια μεσα για τροφοδοσια κτλ, και γενικα για να ελεγχεις την κατασταση των πουλιων.
Δεν ειναι περιοδος αναπαραγωγης τωρα. Τωρα ξεκινα μια επιπονη περιοδος για τα πουλια, η πτερορροια. Αυτοι που σου ειπαν και για τωρα αναπαραγωγη, και για μετα την πτερορροια ειναι (συγνωμη) καταπτυστα παραδοπιστα πλασματα που αντιμετωπιζουν τα πουλια σαν μηχανες αναπαραγωγης και τα εξωθουν σε αλλεπαλληλες εξαντλητικες γεννες.

Βαζεις το ζευγαρι σου σε ξεχωριστα κλουβακια, ενισχυεις τη διατροφη τους στην πτερορροια και τα δοκιμαζεις απο του χρονου αφου μελετησεις διατροφικες προετοιμασιες και τη διαδικασια αναπαραγωγης των πουλιων.
 
πειραζει που δεν θα εχει χωρισμα

Το χώρισμα εξυπηρετεί δύο πράγματα:
  1. Επιτρέπει στα πουλιά να γνωριστούν πριν τα ενώσεις.
  2. Επιτρέπει σε εσένα να παρέμβεις δραστικά αν παρατηρήσεις περίεργες συμπεριφορές όπως τσακωμοί.
αν βαλω ενα ζευγαρι γιατι να μην ζευγαρωσει

Γιατί πολύ απλά μπορεί να μην είναι έτοιμα για ζευγάρωμα. Το ότι βάζεις ένα αρσενικό με ένα θηλυκό πουλί μέσα σε μια ζευγαρώστρα, δεν σημαίνει ότι θα ζευγαρώσουν κιόλας. Πρέπει να είναι και τα δύο σε αναπαραγωγική διάθεση.

2)οι μισοι μου λενε πως και τωρα να τα βαλω θα εχω αποτελεσματα,
και τον Αυγουστο να τα βαλω παλι θα εχω αποτελεσματα
και αλλοι μου λενε παει ο καιρος περασε.,τι να κάνω;

Να ακούσεις τους δεύτερους μισούς. Οι πρώτοι μισοί, όπως πολύ σωστά είπε η Μιράντα, είναι τουλάχιστον επικίνδυνοι!

να βαλω το ζευγαρακι στην κλουβα;
ειναι η καταλληλη εποχη;

Συνοψίζοντας λοιπόν:

Να βάλεις το ζευγαράκι σε χωριστά κλουβιά, χωρίς οπτική επαφή ώστε να τραγουδάει ο αρσενικός και την κατάλληλη εποχή, που είναι η ΑΝΟΙΞΗ τα ξαναλέμε. Οποιαδήποτε άλλη εποχή είναι αυστηρώς ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για αναπαραγωγή.
 
Συμφωνώ με τα παιδιά από πάνω! Ειδικά για την περίοδο!

Απλά να πω ότι πριν την αναπαραγωγή θεωρώ πως το Α και το Ω για το πως θα τα πάει κάθε ζευγαράκι είναι η γνωριμία τους. Και μια σωστή γνωριμία γίνεται μόνο με τη βοήθεια της ζευγαρώστρας. Με το διαχωριστικό, με τα καγκελάκια, μετά αρχίζουν τα ταίσματα κτλ κτλ. Αν όμως έχεις ένα παλιό και ταιριαστό ζευγάρι που γνωρίζονται μεταξύ τους και έχουν βγάλει και μεγαλώσει πολλά πουλάκια μαζί, τότε ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κλούβα σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Ωραια ολα αυτα.. αλλα αυτοι που εχουν μεγαλες κλουβες ή μεγαλους εσωτερικους χωρους και εχουν πολλα πουλακια δεν ειναι σωστο..;
Φυσικα και δεν βλεπω τα πουλακια σαν μηχανες αλλα τι πιο ωραθο πραγμα απο την γονιμοποιηση...;
 
να βαλω το ζευγαρακι στην κλουβα;
Εξαρτάται πότε θα ξεκινήσεις. Σε περίπτωση που ξεκινάς νωρίς την προετοιμασία, τα πουλιά δεν βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής και η συμβίωση μέχρι την αναπαραγωγική ετοιμότητα μπορεί να είναι προβληματική. Εκεί βοηθάει η κλούβα με χωρίσματα.

Εάν ενώσεις δύο πουλιά καλά προετοιμασμένα στα μέσα με τέλη Μαΐου, τότε δεν είναι απαραίτητο αφού μπορεί, που λέει ο λόγος να ζευγαρώσουν και πάνω στο χέρι σου. Και πάλι όμως, μπορεί να προκύψουν προβλήματα που για να λυθούν θα πρέπει να χωριστεί ο αρσενικός, αλλά ταυτόχρονα να μπορεί να βοηθάει κιόλας τα σχεδόν ανεξαρτητοποιημένα πουλιά μέσα από το πλέγμα του χωρίσματος.

Εδώ υπάρχει ένα άρθρο που δείχνει τη χρησιμότητα των χωρισμάτων όταν γίνονται συνδυασμοί στην αναπαραγωγή καναρινιών.
ειναι η καταλληλη εποχη;
Είναι θέμα επιλογής. Η απάντηση σε αυτήν την ερώτηση εξαρτάται από τον τρόπο που το βλέπει κανείς. Υπάρχει δηλαδή το αν μπορούν και το αν πρέπει.

Μπορούν τα κατοικίδια πουλιά να αναπαραχθούν οποιαδήποτε εποχή του χρόνου, αφού ο καθορισμός των εποχών και η αίσθηση που έχουν τα πουλιά για τις εποχές εξαρτάται από εμάς.

Παρόλα αυτά, η άποψή μου είναι ότι πρέπει να ζευγάρωνουν μόνο την άνοιξη και μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού. Ένας από τους πιο σημαντικούς παράγοντες καλής υγείας των πουλιών είναι η σωστή αντίληψη των εποχών από τα πουλιά και είναι καλό όχι μόνο γιατί έτσι θα έχουμε πιο υγιή πουλιά, αλλά γιατί θεωρώ ότι δικαιούνται να απολαμβάνουν όσο το δυνατόν πιο φυσικές συνθήκες (αναπαραγωγή, διατροφή, φροντίδα) ακόμη και στην αιχμαλωσία.

Συγκεκριμένα στην ερώτηση σου, ακόμη και αν θέλεις να ακολουθήσεις όχι την κατά το δυνατόν πιο φυσική προσέγγιση, θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις την αναπαραγωγή αυτή την εποχή, εφόσον ο χώρος, οι συνθήκες περιβάλλοντος (διάρκεια φωτισμού, θερμοκρασία, υγρασία) που βρίσκονται τα πουλιά δεν ελέγχεται τεχνητά.
 
Είναι θέμα επιλογής. Η απάντηση σε αυτήν την ερώτηση εξαρτάται από τον τρόπο που το βλέπει κανείς. Υπάρχει δηλαδή το αν μπορούν και το αν πρέπει.

Και κατά πόσο θέλεις τα καναρίνια σου να ζήσουν για πολλά χρόνια.
 
1)για να ζευγαρωσουν τα καναρινακια θελουν την ζευγαρωστρα που να εχει χωρισμα
και για να τα πω λιγο χοντρικα.. Καποιες μερες με το χωρισμα μεχρι την γνωριμια τους και
μετα αφαιρεση του χωρισματος.
λοιπον εγω εχω μια κλουβα μεγαλη 150χ60χ60
αν βαλω ενα ζευγαρι γιατι να μην ζευγαρωσει; Πειραζει που δεν θα εχει χωρισμα;
Το πρόβλημα στα καναρίνια δεν είναι στο μέγεθος του κλουβιού, στο χώρισμα ή στο αν χαρακτηρίζεται ζευγαρώστρα.
Έχω δει καναρίνια με νεοσσούς στα πιο απίθανα κλουβιά...
Το πρόβλημα είναι στο σωστό "ζευγάρωμα" των πουλιών, στο χώρο που απαιτείται για το σκοπό αυτό, στις διευκολύνσεις που προαπαιτούνται και στη συνέχεια εξασφάλιση χώρου που θα μείνουν με ασφάλεια τα μικρά.
Σωστά άλλωστε μίλησε η Μιράντα για τις δυσκολίες της κλούβας.
Μια κλουβα στην αναπαραγωγη ειναι δυσχρηστη. Δεν μπορεις ευκολα να ελεγχεις φωλιες, να βαζεις χερια μεσα για τροφοδοσια κτλ, και γενικα για να ελεγχεις την κατασταση των πουλιων.
Για το διαχωριστικό στα κλουβιά το θεωρώ απαραίτητο όχι μόνο για όσα σωστά γράφει ο Στέφανος...
Το χώρισμα εξυπηρετεί δύο πράγματα:
  1. Επιτρέπει στα πουλιά να γνωριστούν πριν τα ενώσεις.
  2. Επιτρέπει σε εσένα να παρέμβεις δραστικά αν παρατηρήσεις περίεργες συμπεριφορές όπως τσακωμοί.
Αλλά γιατί εξυπηρετεί το διαχωρισμό του χώρου των μικρών προαστατεύοντάς τα από τις "επιθέσεις" των γονιών τους, που είτε μαδώντας τα για να φτιάξουν φωλιά, είτε με το ανταγωνιστικά φερόμενο κυρίαρχο αρσενικό... Βάζουν σε κίνδυνο τη ζωή τους.
2)οι μισοι μου λενε πως και τωρα να τα βαλω θα εχω αποτελεσματα,
και τον Αυγουστο να τα βαλω παλι θα εχω αποτελεσματα
Θα ήθελα κάποιος από αυτούς τους μισούς να γράψει κάποια στιγμή εδώ και να μας δικαιολογήσει τη θέση του.
Πολύ φοβάμαι όμως πως γνωρίζοντας και οι ίδιοι το λάθος της υπόθεσης δεν πρόκειται ποτέ να το κάνουν...
εγω εκει που θα τα εχω θα ειναι ηρεμο μερος και σκιερο..
Επίσης πολύ φοβάμαι πως πρέπει να "παλέψουμε" να σε απομακρύνουμε κι εσένα από αυτή την ομάδα των πρώτων "μισών". Γιατί αυτό είναι λάθος.
Αν όμως για λόγους που δε χρειάζεται να μας εξηγήσεις... Ξεκινήσεις... μείνε εδώ για βοήθεια...
Θα τη χρειαστείς πολύ περισσότερο από κάθε άλλη φορά.
Ωραια ολα αυτα.. αλλα αυτοι που εχουν μεγαλες κλουβες ή μεγαλους εσωτερικους χωρους και εχουν πολλα πουλακια δεν ειναι σωστο..;
Αν υπάρχει αναπαραγωγή σε τέτοιους χώρους υπάρχει εκφυλισμός των ειδών από τις αιμομιξίες που αναπόφευκτα υπάρχουν. Τέτοιοι μεικτοί χώροι κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφεύγονται πάση θυσία, όσο όμορφο αισθητικά αποτέλεσμα κι αν έχουν. Θυμίζουν ζωολογικό κήπο κι αυτό πρέπει να περιοριστεί.
Φυσικα και δεν βλεπω τα πουλακια σαν μηχανες αλλα τι πιο ωραθο πραγμα απο την γονιμοποιηση...;
Έχεις πολύ όμορφες, σωστές ιδέες και αγάπη για τα ζώα... αυτά να βγάζεις και να "καταπολεμάς" τα υπόλοιπα.
 
Σοφή η σκέψη σου.
Κράτα την όρεξή σου για τη νέα χρονιά...
κοιταξε να δεις τι γινεται...
με ατομα που μιλησα εκτος φορουμ μου λενε ανετα προλαβαινεις...
εδω μεσα ολοιμου λενε οχι..
εγω ξερω ομως οτι εχω 3 υπεροχα καναρινακια στο μπαλκονι μου
και κελαηδανε και μου ομορφαινουν την μερα και δεν θελω με τιποτα να βλαψω,
θα ηθελα ομως να εχω περισσοτερα καναρινακια...
γιαυτο λεω εχω μπερδευτει...
οταν εχασα το καναρινακι του κ. Νικου στεναχωρηθηκα παρα πολυκαι πείσμωσα..
δεν στεναχωρηθηκα μονο εγω αλλα ολη η οικογενεια... Οσο για τον μικρο μου γιο τι να σας λεω...
του εχω ταξει οτι θα δει πως ειναι ολη η διαδικασια κτλ κτλ κτλ...
το ξερω οτι δεν σας ενδιαφερουν ολα αυτα απλα εγω λεω τον προβληματισμο μου..
εχω δει εκτροφεις εσωτερικου χωρου και θα μπορουσα να το κανω αλλα δεν
μαρεσει αυτη η διαδικασια αλλα μαρεσει η πραγματικη...
 
Καλά κάνεις και μας τα λες όλα αυτά! Γι αυτό είμαστε εδώ! Απλά υπάρχουν καναρινάκι που ήδη έχουν μπει στην πτερόροια! Μην το ρισκάρεις! Άσε τις ζέστες... Μπορεί να έχει 30 βαθμούς αλλά αν υπήρχαν τώρα κανάρες που κλωσσάνε ή μικρά σε φωλιές (με νήμα και την μαμά από πάνω) σίγουρα θα υπέφεραν... Δώσε έμφαση στη διατροφή και την καθαριότητα, και διάβασε άρθρα περί αναπραγωγής και διατροφής ώστε να είσαι πανέτοιμος την άνοιξη και να φέρεις στον κόσμο όμορφα μικρά καναρινάκια! Μόνο έτσι θα παραμείνουν τα τρία πανέμορφα καναρινάκια σου υγιή και θα σου χαρίσουν και άλλα! 😉 Νομίζω πως επέλεξες σωστά να κάνεις υπομονή! Και εξήγησε στον γιο σου ότι η περίοδος που ζευγαρώνουν τα καναρινάκια και κάνουν παιδάκια είναι την άνοιξη! Θα καταλάβει! 😉

*Να τον χαίρεσαι το γιο σου!
 
Καλά κάνεις και μας τα λες όλα αυτά! Γι αυτό είμαστε εδώ! Απλά υπάρχουν καναρινάκι που ήδη έχουν μπει στην πτερόροια! Μην το ρισκάρεις! Άσε τις ζέστες... Μπορεί να έχει 30 βαθμούς αλλά αν υπήρχαν τώρα κανάρες που κλωσσάνε ή μικρά σε φωλιές (με νήμα και την μαμά από πάνω) σίγουρα θα υπέφεραν... Δώσε έμφαση στη διατροφή και την καθαριότητα, και διάβασε άρθρα περί αναπραγωγής και διατροφής ώστε να είσαι πανέτοιμος την άνοιξη και να φέρεις στον κόσμο όμορφα μικρά καναρινάκια! Μόνο έτσι θα παραμείνουν τα τρία πανέμορφα καναρινάκια σου υγιή και θα σου χαρίσουν και άλλα! 😉 Νομίζω πως επέλεξες σωστά να κάνεις υπομονή! Και εξήγησε στον γιο σου ότι η περίοδος που ζευγαρώνουν τα καναρινάκια και κάνουν παιδάκια είναι την άνοιξη! Θα καταλάβει! 😉

*Να τον χαίρεσαι το γιο σου!
να σαι καλα σε ευχαριστω και εσυ να χαιρεσαι οτι αγαπας..
 
λοιπον καινουριες φωτογραφιες με τα δαχτυλιδια
επισης θα ηθελα να μου πειτε αν ειστε σιγοροι οτι ειναι τιμπαρντος

rsz_dsc01623.webp rsz_dsc01626.webp rsz_dsc01627.webp
 
Back
Top