Διατροφή Είναι κατάλληλη τροφή για καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

brand13

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
825
Πόλη
Πειραιάς
Πήγα να αγοράσω τροφή για καναρίνι από το πετσοπ της γειτονιάς μου (το οποίο είναι αρκετά μεγάλο) και ψάχνοντας μόνο για συσκευασμένη τροφή χωρίς ρούπσεν (το λέω σωστά 😉 βρήκα μόνο την Petit king gardellini η οποία διάβασα στα συστατικά ότι περιέχει : κεχρί, niger, καναβούρι, λιναρόσπορο, λευκό μαρούλι, περίλα και χόρτο οπωρώνα. Ο πετσοπάς μου είπε ότι είναι για αγριοπούλια (γιατί έχει πολύ πρωτείνη) αλλά μπορώ να την δίνω, είπε, σε καναρίνι σε ποιο μικρή ποσότητα και έτσι την αγόρασα. Είναι όμως όντως κατάλληλη;
 
Κακώς.

Οι τροφές για τα αγριοπούλια είναι πιο λιπαρές.

Να βρεις τροφή για καναρίνια και προσπάθησε να είναι συσκευασμένη... Του κιλού.

Στο Πειραιά που μένεις είναι γεμάτο με pet που πουλάνε μείγματα για καναρίνια.
 
αν θες για να εισαι οκ, προσθεσε στην τροφη που αγορασες κεχρι... Δεν ξερω τι ποσοστα λιπαρων σπορων εχει η τροφη, αλλα αν μπορεις αραιωσε το λιγο με αμυλουχους σπορους οπως ειναι το κεχρι.
 
Το θέμα είναι ότι παίρνω ΠΑΝΤΑ συσκευασμένη τροφή αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ δεν βρίσκω χωρίς ρούπσεν. Αυτή που πήρα έχει μέσα και κεχρί. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στην πίσω πλευρά της συσκευασίας γράφει canary seeds
 
canary seeds ειναι το κεχρι, λεγεται και καναρινοσπορος και ετσι το γραφουνσ στα αγγλικα...

αραιωσε και με αλλο κεχρι αυτο που εχεις οχι πολυ ποσοτητα..
 
Αν πιστεύετε ότι δεν κάνει η τροφή μπορώ να την πάω πίσω (ελπίζω να την πάρει μιας και δεν την άνοιξα) διαφορετικά την αραιώνω με κεχρί και του την δίνω.
 
αν ξεραμε τι συσταση ακριβως επι % θα σου λεγαμε αν ειναι για καναρινια η οχικαι το οτι εχει μεσα ρουπσεν δεν απαραιτητα και κακο, αρκει να μην ξεπερναει το 4-5 %, αν ειναι λιπαρη θελεις να την αραιωσεις βαλε στο κιλο 220-250 γραμμ κεχρι
 
Τόσο κακό κάνει πια αυτό το ρούπσεν...

Ούτε δηλητήριο να ήταν.

Παλιά οι μαλινουάδες το έδιναν με τους κουβάδες και τα πουλάκια κελαηδούσαν μια χαρά.
 
αν μπορεις να την πας πισω ειναι το καλητερο συμφωνω με το Βασιλη πως ο Πειραιας εχει πολλα pet shop πιανε την κουβεντα με τους ιδιοκτητες καποιοι εχουν και οι ιδιοι πουλια και εχουν προσωπικη εμπειρια και γνωσεις απεφευγε τους επαγγελματιες που απλα θελουν να πουλησουν και σε βλεπουν σαν χρημα αν θελεις να σου πω εγω μαγαζια που ψωνιζω και τους εχω εμπιστοσυνη μιας και μενω πειραια.
 
Εγω Βασιλη δεν εχω δει κατι στα πουλια μου οσο το παιρνουν και το δινω με μετρο, μιας και το δινουν και οι τιμπρανταδες και ειναι μια χαρα
 
Δεν γράφει την σύσταση επί % αλλά καλού κακού θα πάω αύριο να την αλλάξω. Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Καλη ξερω ειναι της versele laga χωρις ρουμπεν αλλα κανουν λαθος στην συσταση. Αφου μενεις Πειραια κανε οτι κανω και εγω, πηγαινε στην Γουναρη εχει και μαγαζια με σπορους και πετ σοπ και φτιαξε εσυ ενα μείγμα με σωστες αναλογιες για την εποχη, οι συσκευασμενες μικρης ποσοτητας δεν συμφερουν καθολου! Για αγριοπουλα τωρα δεν ειναι οτι καλυτερο εχουν αλλη συσταση.
 
Ναι το καλυτερο ειναι να κανεις εσυ ενα μειγμα με μεμονομενους σπορους, αλλα να ξερεις ποσο επι της 100 θα βαλεις τον καθε ενα και γιατι, οχι απλα οτι ακουμε απο εδω κι απο εκει, γιατι ολοι οι σποροι εχουν τα υπερ τους και τα κατα τους
 
πολυ σωστος Γιαννη και γω απο τη Γουναρη ψωνιζω και βρισκω οτι θελω ασε που οι ανθρωποι εχουν και αρκετες γνωσεις.
 
αν είναι κάποιος να φτιάχνει δικό του μείγμα λες πολύ σωστά Γιάννη, πρέπει να γνωρίζει τις σωστές αναλογίες. Τις έχουμε κάπου αυτές; Γιατί αν είναι κάποιος να κάνει λάθος καλύτερα να δίνει μια έτοιμη συσκευασμένη.
 
Καλη ξερω ειναι της versele laga χωρις ρουμπεν αλλα κανουν λαθος στην συσταση. Αφου μενεις Πειραια κανε οτι κανω και εγω, πηγαινε στην Γουναρη εχει και μαγαζια με σπορους και πετ σοπ και φτιαξε εσυ ενα μείγμα με σωστες αναλογιες για την εποχη, οι συσκευασμενες μικρης ποσοτητας δεν συμφερουν καθολου! Για αγριοπουλα τωρα δεν ειναι οτι καλυτερο εχουν αλλη συσταση.
Φίλε Γιάννη από εκεί αγόραζα χύμα τροφές και αρρώστησε το πουλάκι μου από τη κακή συντήρηση των χύμα σπόρων. Ούτε ημερομηνία λήξεως δεν έχουν. Άσε που κάποιες φορές βρήκα μέσα μαμούνια. Τώρα αγοράζω μόνο συσκευασμένες και σε 2 κτηνιάτρους που ρώτησα μου είπαν ότι είναι καλύτερα να παίρνουμε συσκευασμένες γιατί εμπορούμε να τις ελέγξουμε. Την τροφή την άλλαξα στο πετσοπ και προσέχοντας τις ημερομηνίες λήξεως γενικά στις τροφές βρήκα ληγμένες τροφές και τους το είπα. Όταν ξαναπήγα χθές για να αγοράσω ποτίστρα οι τροφές ήταν ακόμα στο ράφι. Ποιος μου λέει ότι δεν θα καταλήξουν στις χύμα τροφές; Καμιά δεκαριά πακέτα ήταν σιγά μη τα πετάξουν. Λέω εγώ τώρα, μπορεί να με πείτε κακοπροαίρετο. Πάντως σας ευχαριστώ.
 
πολυ σωστος Γιαννη και γω απο τη Γουναρη ψωνιζω και βρισκω οτι θελω ασε που οι ανθρωποι εχουν και αρκετες γνωσεις.
Οι άνθρωποι αυτοί που ''έχουν γνώσεις'' μου έδωσαν λάθος φάρμακο και το πουλάκι χειροτέρεψε.
 
οκ δεν λεω οτι υπαρχουν και απατεωνες πιστευω πως εχουκε κριση τι περνουμε και απο που. Και αφου ειδες λιγμενες συσκευασιες τι εκανες ιδοποιησες για ελεγχο;
 
Οι άνθρωποι αυτοί που ''έχουν γνώσεις'' μου έδωσαν λάθος φάρμακο και το πουλάκι χειροτέρεψε.
υποθετω πως ξερω απο που βρηκες σκολικια στις τροφες. Θελουνε ψαζημο τα μαγαζια. Μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι.
 
οκ δεν λεω οτι υπαρχουν και απατεωνες πιστευω πως εχουκε κριση τι περνουμε και απο που. Και αφου ειδες λιγμενες συσκευασιες τι εκανες ιδοποιησες για ελεγχο;
Φώναξα τον υπεύθυνο και τις 2 φορές και του είπα ότι είναι έτσι από την προηγούμενη φορά και μου απάντησε : Α! αλήθεια θα το τακτοποιήσουμε αμέσως! Τώρα τι είδους τακτοποίηση εννοούσε...
 
Back
Top