Γενικά Είναι κοντά στα πρότυπα το Γερμανικό σκουφάτο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα όσοι ασχολείστε με γερμανικά σκουφάτα θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το σκουφί αυτού του πουλιού. Το συγκεκριμένο είναι αρσενικό 7 μηνών περίπου. Είναι κοντά στα πρότυπα; έχει προοπτικές με τις οποίες μπορώ να δουλέψω στο μέλλον; misalouris

1IMG_20171212_203628.webp 2IMG_20171212_203633.webp 42IMG_20171212_203633.webp 32IMG_20171212_203633.webp
 
Κάνε ένα κόπο και ανέβασε δυο τρεις ακόμη φωτογραφίες σε φυσικό φωτισμό χωρίς να είναι το καναρίνι στα χέρια σου.
Ευχαριστώ!
 
Κάνε ένα κόπο και ανέβασε δυο τρεις ακόμη φωτογραφίες σε φυσικό φωτισμό χωρίς να είναι το καναρίνι στα χέρια σου.
Ευχαριστώ!
Ευχαρίστως, απλά το κακό είναι οτι είμαι εκτός και επιστρέφω την πέμπτη... Οπότε παρασκευή θα ανεβάσω φωτογραφία. Απο αυτές δεν μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα;
 
Απο αυτές δεν μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα;
Μπορούμε αλλά το λάθος εδώ μπορεί να φτάσει στο απόλυτο...
Αν όμως έχουμε κάποιες ρεαλιστικές φωτογραφίες αυτό το λάθος μπορεί να περιοριστεί στο 50-50.
Κανονική άποψη που θα πλησιάζει (ποτέ δε φτάνει) στο σωστό. Θα έχουμε μόνο αν το κρίνει κριτής εξειδικευμένος στη μετάλλαξη.
 
Μπορούμε αλλά το λάθος εδώ μπορεί να φτάσει στο απόλυτο...
Αν όμως έχουμε κάποιες ρεαλιστικές φωτογραφίες αυτό το λάθος μπορεί να περιοριστεί στο 50-50.
Κανονική άποψη που θα πλησιάζει (ποτέ δε φτάνει) στο σωστό. Θα έχουμε μόνο αν το κρίνει κριτής εξειδικευμένος στη μετάλλαξη.
Μάλιστα... Τότε θα ανεβάσω μερικές ακόμα φωτογραφίες και ελπίζω να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα
 
Τελικά μου φάνηκε καλύτερη ιδέα ένα βίντεο απο φωτογραφίες για να έχετε καλύτερη εικόνα του πουλιού, misalouris τώρα μπορείτε να πείτε μια γνώμη;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
misalouris τώρα μπορείτε να πείτε μια γνώμη;
Γιώργο μάλλον έχει βαλθεί ο μικρός να γλιτώσει κάθε κρίση... αδύνατο να δω οτιδήποτε αν δε σταματήσει...
 
Γιώργο μάλλον έχει βαλθεί ο μικρός να γλιτώσει κάθε κρίση... αδύνατο να δω οτιδήποτε αν δε σταματήσει...
έχω βγάλει και μερικές φωτογραφίες θα τις ανεβάσω σε λίγο μήπως και βγάλουμε άκρη
 
Γνώμη μου είναι όμως πως όποιος θέλει να έχει σωστή κρίση για το τι και πως σε κάποιο πουλί... Να συμμετέχει στις εκθέσεις για να πάρει την κριτική βάση των standards όσο πιο "σωστά" γίνεται.
Με δεδομένο λοιπόν το μεγάλο ποσοστό λάθους.. Θα πω:
πως η στάση του κορμού που είναι γυρτή... Το μπροστά ανασηκωμένο τμήμα του καπέλου. η ασυμμετρία στο καπέλο... και η διάχυση των μελανικών φτερών κάτω από το επίπεδο του καπέλου προς το λαιμό είναι κάποια από τα ελαττώματα που μπορώ να δω.
Εκ των πραγμάτων είναι ένα όμορφο πουλάκι. Που απέχει αρκετά από αυτό που θα κριθεί ψηλά στα standards σε μια έκθεση.
 
Γιώργο, όμορφα πουλάκια. Το θηλυκό έχει και λίγο ροζ στις φτερούγες;
 
Γιώργο, όμορφα πουλάκια. Το θηλυκό έχει και λίγο ροζ στις φτερούγες;
Ναι βασικά και τα δύο, είχαν βαφτει κανονικά όσο είχαν το πρώτο φτερωμα αλλά δεν βαφτηκαν καθόλου κατά την πτερορροια. Όλο αυτό είχε το αποτέλεσμα που βλέπετε, πορτοκαλί σώμα με ροζ- κόκκινα φτερά οδηγούς και ουρά
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top