Ασθένειες Είναι κύστη αυτό που έχει βγάλει το καναρίνι μου;

angie thomopoulou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2018
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Θα μπορούσατε να με πληροφορήσετε για το αν είναι κύστη αυτό που έχει βγάλει το καναρίνι μου στην κοιλιά του και κοντά στην ουρά; Είναι αρσενικό.

7984_n.webp
 
Αν αύριο το πρωί βρέξεις καλά το φτέρωμα γύρω από τον "όγκο" και βγάλεις περισσότερες φωτογραφίες θα μας βοηθήσεις περισσότερο στο να αποκτήσουμε σωστή εικόνα και να προτείνουμε πιο σωστές λύσεις.
Εγώ δεν σου κρύβω πως από τη συγκεκριμένη δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
 
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση αύριο θα κάνω όπως με συμβουλεψατε και θα τις ανεβάσω
 
received_10156851588974271.webp View attachment 56227

Σας επισυνάπτω τις φωτογραφίες.
Συνειδητοποίησα ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί ακουμπάει το πίσω μέρος του στο κλαρί. Δεν έτρωγε ποτέ ιδιαίτερα πολύ, αλλά φέτος δεν έχει κελαιδισει. Είναι πιστεύω 3 ετών. Το έχω καθαρό, με φρέσκο νερό κάθε 2 μέρες και μπανιερό σε τακτά διαστήματα. Τρώει χύμα τροφή εμπορίου και τακτικά αυγοτροφη και μαρούλι ή μήλο
 

Συνημμένα

  • received_10156851588279271.webp
    received_10156851588279271.webp
    199,1 KB · Προβολές: 42
  • received_10156850040429271.webp
    received_10156850040429271.webp
    115,6 KB · Προβολές: 41
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
χυμα τροφη δεν ειναι καλο για τα πτηνα, καλυτερα μειγμα καναρινιων απο γνωστες εταιριες, οταν λες καθε 2 μερες φρεσκο νερο; Εννοεις για το μπανιερο; Διοτι τετοια εποχη το αλλαζουμε 2 φορες την μερα το νερο που πινει.
 
Το μπανιερό του το τοποθετώ κάθε δύο μέρες, τώρα με τη ζέστη καθημερινά. Η ποτίστρα αλλάζει και πλενεται καθημερινά και βάζω πολυβιταμίνες vitakraft vita fit.
 
Έχεις ήδη δει κάποια βελτίωση με την αντιβίωση που παίρνει;
Ποιός έκανε τη διάγνωση; Κάποιος γνώστης σε καναρίνια (εκτροφέας, πετσοπ) ή πτηνίατρος;
Και τι είδους (μάρκα) αντιβίωση δίνεις στο πουλάκι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικά ήταν κύστη στον ουροπήγιο αδένα, παίρνει αντιβίωση για 4η μέρα και ο Θεός βοηθός!
Κάτι δεν κατάλαβες καλά μάλλον. Δεν έχει σχέση το σημείο με το ουροπήγιο. Μεγαβακτήριο ή μυκοπλάσμωση είναι προσβολές που πιθανά δημιουργούν την εικόνα που έχει το πουλάκι.
 
Το πήγα σε πτηνίατρο και του δίνω vibramycin, δε θυμάμαι την ακριβή δοσολογία απέξω για να σας τη γράψω απευθείας εδώ, αλλά είναι σύμφωνη με τις οδηγίες του πτηνιατρου. Αλλαγή νερού μια φορά τη μέρα και μπάνιο καθημερινά σε καθαρό μπανιερό. Μου είπε να μην το πιάσω για λίγες μέρες γιατί το είχα στρεσάρει και σε 3 μέρες που τελειώνει η αντιβίωση να το ελέγξω και να τον ενημερώσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στο ελληνικό ήταν ο γιατρός, μου το πρότειναν και πήγα. Ολοκληρώθηκε η θεραπεία της αντιβίωσης χτες και το πουλάκι έχει ακόμη την κύστη, πιο μικρή πλέον και πιο μαλακή. Του έβαλα betadin και λίγο λαδάκι. Ξέρετε κάποιον πτηνιατρο εσείς στα νότια προάστια στην Αθήνα για να ζητήσω και μια δεύτερη γνώμη; ή θα μου προτείνατε κάποια θεραπεία και νιώθω ότι κακοποιώ το καναρίνι με τις μετακινήσεις που δεν έχει συνηθίσει;
 
Στο ελληνικό ήταν ο γιατρός
Ο Κυριάκος Κονταδάκης είναι;

Ξέρετε κάποιον πτηνιατρο εσείς στα νότια προάστια στην Αθήνα για να ζητήσω και μια δεύτερη γνώμη;
Μόνο αυτά, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία από κάποιον. Κτηνίατροι Βάρη Βούλα Βουλιαγμένη.
 
Κάτι δεν κατάλαβες καλά μάλλον. Δεν έχει σχέση το σημείο με το ουροπήγιο. Μεγαβακτήριο ή μυκοπλάσμωση είναι προσβολές που πιθανά δημιουργούν την εικόνα που έχει το πουλάκι.


Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Έχει τελειώσει πλέον η θεραπεία με vibramycin και του βάζω καθημερινά πολυβιταμίνες και καθαρό νεράκι, λίγα φρουτάκια που επιτρέπονται για τα καναρίνια και καθαρό μπανιερό ώστε να κάνει μπάνιο και δυο φορές την ημέρα. Η κύστη έχει μειωθεί κατα πολύ αλλά υπάρχει ακόμη. Το καναρίνι είναι πιο ζωηρό από πριν. Πιστεύετε ότι θα έπρεπε να προβώ και σε δεύτερο κύκλο αντιβίωσης; ή λειτουργεί σε βάθος χρόνου αυτή που ήδη έχει πάρει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η κύστη έχει μειωθεί κατα πολύ αλλά υπάρχει ακόμη. Το καναρίνι είναι πιο ζωηρό από πριν.
Αν και έχει περάσει περισσότερος από ένας χρόνος, μήπως μπορείς @angie thomopoulou να μας ενημερώσεις για την πορεία του πουλιού μετά το τέλος της θεραπείας;
 
Αν και έχει περάσει περισσότερος από ένας χρόνος, μήπως μπορείς @angie thomopoulou να μας ενημερώσεις για την πορεία του πουλιού μετά το τέλος της θεραπείας;
Η κύστη είναι ακόμη εκεί δυστυχώς δεν υπήρξε καμία βελτίωση με τη θεραπεία και χρειάστηκε να την επαναλάβω. Όσο ζήσει, τουλάχιστον ζει με αξιοπρέπεια και σε καθαρό κλουβί
 
Back
Top