Γενικά Είναι λίπος η κάτι άλλο σοβαρό;

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπερα παιδια εχω 1 αρσενικο καναρινι το οποιο εχει προχωρημενο ασθμα απο τα λιγα που ξερω επειδη τον πιανω στο χερι μου και ακουγεται παρα πολυ ο ηχος που βγαζει και σημερα παρατηρησα οτι δεν μπορει να πεταξει καλα απο το ενα ξυλακι στο αλλο. Τον επιασα να δω τα φτερα του και ολα ειναι μια χαρα αλλα ειδα αυτο στην κοιλια του! Ειναι πολυ χοντρος; η ειναι κατι αλλο σοβαρο; @Stavros @Deukalion @ianos rsz_20170728_235249 (1).webp rsz_120170728_235249.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Γιώργο, πράγματι έχει λίπος, αν και δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο παχύ ειναι στην πραγματικότητα.
Θα έλεγα να το πιάσεις ξανά και να δεις στην περιοχή ακριβώς κάτω του λαιμού του αν επισης έχει κιτρινωπό εξόγκωμα, ώστε να έχεις καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη εικόνα της παχυσαρκίας του.
Επίσης, όταν κοιμάται, πήγαινε κοντά ώστε να διαπιστώσεις αν ακούγεται η ανάσα του.
Ειναι αρσενικό προφανώς. Κελαιδά; Τι ηλικία έχει; Το κλουβί του επιτρέπει το να ανοίγει τα φτερά του από το ενα κλαράκι στο άλλο; Γράψε μας αναλυτικά για τη διατροφή του.
Και επίσης γράψε μας ό,τι μπορεις απο το πρόσφατο παρελθόν του σχετικά με την αναπνοή του... Π.χ. μέχρι εχθές κελαιδουσε, πριν μια βδομάδα βράχνιασε και έπαψε να ειναι κινητικό. Τέλος, σε τι φάση βρίσκεται ως προς την πτερόρροια;
 
Ειναι ενος χρονου τον εχω σε ζευγαρωστρα 60 εκ. τον δινω τροφη, αυγο, μηλο. Μεχρι πριν αρκετο καιρο κελαηδουσε αλλα πλεον οχι τοσο πολυ μονο 1-2φορες την ημερα θα κανει 4-5 φωνες συνεχομενες και θα σταματησει αυτο ειναι ολο.. Δεν ειναι σε πτερορροια. Το βραδυ ναι μπορεις να ακουσεις την ανασα του. Εχω παρει ενα φαρμακο της landmark για το. Ασθα και του το παρεχω.
 
Δίαιτα θέλει το πουλί όχι φάρμακα, κόψε τουλάχιστον το αυγό μέχρι την πτερόρροια και δίνε χόρτα αντί για φρούτα.
Μόνο δύο πατήθρες να κινείται.
Τι τροφή του δίνεις; να σου πουν τα παιδιά μήπως είναι παχυντική.
 
Και αν πράγματι έχει καποια αναπνευστική λοίμωξη; Δεν διαφωνώ με τη δίαιτα, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε και σίγουροι ότι ειναι απο την παχυσαρκία ο συριγμός της αναπνοής.
Ποιο ειναι αυτο το προϊόν της landmark? και πότε ολοκληρώνεται η θεραπεία;
Δίαιτα θέλει το πουλί όχι φάρμακα, κόψε τουλάχιστον το αυγό μέχρι την πτερόρροια και δίνε χόρτα αντί για φρούτα.
Μόνο δύο πατήθρες να κινείται.
Τι τροφή του δίνεις; να σου πουν τα παιδιά μήπως είναι παχυντική.
 
Και αν πράγματι έχει καποια αναπνευστική λοίμωξη; Δεν διαφωνώ με τη δίαιτα, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε και σίγουροι ότι ειναι απο την παχυσαρκία ο συριγμός της αναπνοής.
Ποιο ειναι αυτο το προϊόν της landmark? και πότε ολοκληρώνεται η θεραπεία;
Ασθμα stop γραφει το μπουκαλακι. Πριν 3 μερες την ξεκινησα
 
Ασθμα stop γραφει το μπουκαλακι. Πριν 3 μερες την ξεκινησα

Δεν αναφέρεται πουθενά η σύνθεση του σκευάσματος. Ας ελπίσουμε οτι θα βοηθήσει.

Είναι πράγματι παχουλός, αλλά προσωπικά, δεν θα έκανα καμιά δίαιτα σε ένα πουλάκι που ασθενεί, ιδιαίτερα μάλιστα τώρα που είναι εποχή αλλαγής πτερώματος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Στηριζόμενος στα παραπάνω ... Φαντάζομαι πως ναί !
Αυτό συμβαίνει και στα απλώς παχύσαρκα άτομα. Φυσικά η παχυσαρκία μπορεί να έχει νοσογόνο αιτία.
Το πουλί είναι φούσκα πάντως, εξαιρετικά παχύ.
Θα πρέπει να το δει γιατρός ή πολύ έμπειρος εκτροφέας.
Από τα δεδομένα που έχουμε φάρμακα δεν μπορούμε να δώσουμε.
Όσο για δίαιτα, δεν είναι κακό να κόψει το αυγό και το μήλο, ειδικά που δεν έχει μπει ακόμα σε πτερόρροια.
 
Οχι τυχαία, αλλά απο συνειδητή επιλογή του τρόπου ταΐσματος που κάνω στα δικά μου πουλιά Μαρία, έχουν περάσει πάρα πολλά τέτοια πουλια απο τα χέρια μου. Κανένα δεν σφύριζε επειδή είχε λίπος στην κοιλιά του.
Εξ ' άλλου δεν συμφωνώ οτι έχει τόσο πολύ πάχος, κρίνοντας απο την οπτική εντύπωση του μεγέθους, του γενετικού του οργάνου. Εμείς, φυσικά και δεν μπορούμε να δώσουμε φάρμακα, ουδέ κάν να προτείνουμε, χωρίς γνώση της πιθανής πάθησης.
 
Όχι από σώνει και καλά διαφορετική άποψη, αλλά για την σχολαστικότητα της κρίσης μας και για να ξέρουμε όλοι και τι βλέπουμε...
Κανένα δεν σφύριζε επειδή είχε λίπος στην κοιλιά του.
... Την έκταση του λίπους δεν μας επιτρέπουν οι φωτογραφίες να την εντοπίσουμε. Λείπει το στήθος και κυρίως ο λαιμός που θα ήταν ενδεικτικός του αν μπορεί ή όχι το λίπος σε κάποια σημεία να κάνει συριγμό.
Κατά τα άλλα φυσικά συμφωνούμε και δεν σε αμφισβητώ.
 
Μπορείς χωρίς φόβον και πάθος να με αμφισβητείς όποτε νομίζεις οτι πρέπει.
Αλίμονο τώρα να χρειάζεσαι και άδεια γι' αυτό :).
Τώρα, για να μεταφέρω την εμπειρία μου θα πώ οτι,
στο λαιμό δεν υπάρχει ποτέ λίπος στην εμπρός πλευρά του, παρά μόνον στο σβέρκο. Εκεί δεν μπορεί να επιρεάσει κανέναν απο αεροφόρους σάκκους, απο τους οποίους προέρχονται οι ήχοι της "βαρειάς αναπνοής" ή του "σφυρίγματος".
Τό ίδιο ισχύει και για το λίπος που υπάρχει πάνω απο τις μυικές μάζες δεξιά και αριστερά της καρίνας ( στο στήθος ).
 
Πάντως, ο ίδιος, που έχω ενα τρομερά παχύσαρκο θηλυκό καναρινι, το οποίο και έχω ρημάξει στη δίαιτα, δεν έχω ακούσει την αναπνοή του.
Λίγο που γκουγκλαρα το σκεύασμα, χαρακτηρίζεται όχι ως φάρμακο, αλλά ως υγρό συμπλήρωμα διατροφής για την πρόληψη και την αντιμετώπιση άσθματος. Προσωπικά πάντως, χωρίς να ειμαι γιατρός, σε συριγμό που επιμένει για πάνω απο δυο 24ωρα, και με μη δυνατότητα επικοινωνιας με ειδικό κτηνίατρο, θα χορηγούσαν αντιβίωση που να πιάνει τα αναπνευστικά για τουλάχιστον 5 ημερες.
 
Μπορείς χωρίς φόβον και πάθος να με αμφισβητείς όποτε νομίζεις οτι πρέπει.
Αλίμονο τώρα να χρειάζεσαι και άδεια γι' αυτό :).
Βέβαια, αυτό ισχύει για όλους και φυσικά και αντιστρόφως, αναφέρθηκα στο προκείμενο θέμα :)
Αναφέρθηκα στο λαιμό, γιατί αφού βαδίζουμε στα "τυφλά", μια ορμονοπάθεια πχ βλάβης του θυρεοειδούς, θα μπορούσε να έχει αποτέλεσμα παχυσαρκία και παράλληλα και βρογχοκήλη, η οποία στην μεγάλη της έκταση είναι εμφανής στο κατώτατο άκρο του λαιμού.
Ακόμα κάθε βλάβη που προκαλεί διόγκωση της κοιλιακής χώρας μπορεί να δίνει σύμπτωμα δύσπνοια.
Τέλος πάντων, πολύ θεωρητική συζήτηση, για να ξανά πω, το πουλί χρειάζεται επειγόντως εξέταση από ειδικό.
 
Οχι τυχαία, αλλά απο συνειδητή επιλογή του τρόπου ταΐσματος που κάνω στα δικά μου πουλιά Μαρία, έχουν περάσει πάρα πολλά τέτοια πουλια απο τα χέρια μου. Κανένα δεν σφύριζε επειδή είχε λίπος στην κοιλιά του. Εξ ' άλλου δεν συμφωνώ οτι έχει τόσο πολύ πάχος, κρίνοντας απο την οπτική εντύπωση του μεγέθους, του γενετικού του οργάνου.

Τώρα, για να μεταφέρω την εμπειρία μου θα πώ οτι, στο λαιμό δεν υπάρχει ποτέ λίπος στην εμπρός πλευρά του, παρά μόνον στο σβέρκο. Εκεί δεν μπορεί να επιρεάσει κανέναν απο αεροφόρους σάκκους, απο τους οποίους προέρχονται οι ήχοι της "βαρειάς αναπνοής" ή του "σφυρίγματος". Τό ίδιο ισχύει και για το λίπος που υπάρχει πάνω απο τις μυικές μάζες δεξιά και αριστερά της καρίνας ( στο στήθος ).

Δεν τα ειπα εγω αυτα,
Αυτα τα ειπε ο Μακης, εγω τα επισημανα χωρις σχολια.
Αν η σιωπη ειχε φωνη θα ελεγε οτι αυτα που γραφει ο Μακης δεν ειναι θεωρητικακαι ο ειδικος αμφισβητειτε.

Με λυπει το γεγονος οτι η μετατροπη του ποστ 16 αλλαζει το νοημα
 
Κατά τα άλλα φυσικά συμφωνούμε και δεν σε αμφισβητώ.
Αν η σιωπη ειχε φωνη θα ελεγε οτι αυτα που γραφει ο Μακης δεν ειναι θεωρητικακαι ο ειδικος αμφισβητειτε.
Κοίτα, επειδή έχω μάθει να μιλάω απευθείας σ' αυτόν που αναφέρομαι, κι επειδή προφανώς με αφορά το σχόλιό σου, αφού εγώ ανέπτυξα διάλογο με τον Μάκη, σου έχω απαντήσει ήδη πριν γράψεις όσα γράφεις, για λόγους που αγνοώ και δεν μ' ενδιαφέρουν.
Απλά θα σου υπενθυμίσω, πως όταν πρωτοήρθες εδώ και μιλήσαμε στο τηλέφωνο, σου είπα: "δεν ξέρω αν συμφωνώ ή διαφωνώ με όσα λες, είναι νωρίς ακόμα, ωστόσο χαίρομαι πολύ που "ανοίγεις" και προχωράς τον διάλογο".
Θα έπρεπε να έχεις αντιληφθεί πως για μένα ο διάλογος είναι το ζητούμενο, είναι ο δρόμος προς τη γνώση και την πρόοδο και δεν εμπεριέχει ούτε υποκρύπτει επιθετικότητα, αμφισβήτηση, ομαδοποίηση ή κάτι άλλο.
Όσοι νιώθουν αμφισβητούμενοι ζαρώνουν στη γωνιά τους ή τινάζουν το ζωνάρι τους για καυγά, είναι δικό τους πρόβλημα να επιλύσουν.

Προτιμότερο είναι να καταπιαστούμε να δούμε τι το πιθανότερο έχει το πουλάκι, αντί να τα βάζετε μαζί μου, γιατί δεν σκοπεύω να "χαλάσω τη ζαχαρένια μου" :)
 
Δεν τα ειπα εγω αυτα,
Αυτα τα ειπε ο Μακης, εγω τα επισημανα χωρις σχολια.
Αν η σιωπη ειχε φωνη θα ελεγε οτι αυτα που γραφει ο Μακης δεν ειναι θεωρητικακαι ο ειδικος αμφισβητειτε.
Με λυπει το γεγονος οτι η μετατροπη του ποστ 16 αλλαζει το νοημα

Kαλόν είναι λοιπόν,όταν έχεις να πείς κάτι, να το λές ευθέως και με σχόλια.
Εγώ δεν αισθάνομαι θιγμένος απο την οποιαδήποτε αναφορά, ούτε φυσικά έχω ορίσει κάποιον υπερασπιστή των γραφομένων μου.

Προτιμότερο είναι να καταπιαστούμε να δούμε τι το πιθανότερο έχει το πουλάκι, αντί να τα βάζετε μαζί μου, γιατί δεν σκοπεύω να "χαλάσω τη ζαχαρένια μου"

Αν ο πληθυντικός με αφορά, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.
 
μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.
Μπορεί, δεν τρέχει τίποτα.
Δεν γνωριστήκαμε σήμερα, καθένας ξέρει το επίπεδο εκτίμησης του άλλου και κυρίως το γνωρίζουν οι υπόλοιποι, γιατί δεν είμαι από αυτούς που αναλώνονται σε δημοσιοσχετίστικα δημόσια "γλειψίματα".
Όλα μια χαρά είναι :)
 
Τα μηνύματα που περιέχουν μόνο παράθεση, θεωρούνται κενά μηνύματα. Τα κενά μηνύματα διαγράφονται.

Με λυπει το γεγονος οτι η μετατροπη του ποστ 16 αλλαζει το νοημα
Είδα ένα μήνυμα μόνο με τρεις παραθέσεις. Συμβαίνει συχνά καθώς πρόκειται για προσπάθειες αδαών με την τεχνολογία να επικοινωνήσουν με τους υπόλοιπους. Σε αυτήν την περίπτωση κάνουμε ότι μπορούμε για να βοηθήσουμε, όπως και έκανα εδώ αφαιρώντας τις παραθέσεις χωρίς γνωρίζω ότι γράφτηκαν προηγουμένως σε μήνυμά του Μάκη.

Εν πάση περιπτώσει, έχεις δίκιο, δεν έπρεπε να αφαιρεθούν οι παραθέσεις. Το κενό σου μήνυμα διαγράφηκε.
 
Back
Top