Γενικά Είναι λογικό να πωλούνται budgie 15€ ενώ τα καναρίνια 30€;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryPoo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Χαίρετε! Σήμερα πέρασα μπροστά από ένα pet shop που, εκτός των άλλων, είχε αρκετά παπαγαλάκια. Μου έκανε εντύπωση ένα γεγονός και θα ήθελα την γνώμη σας...τα budgie τα είχε μόνο 15€ ενώ πχ τα καναρίνια τα είχε 30€. Είναι λογικό ή είναι ένας τρόπος να ξεφορτωθούν άρρωστα πουλάκια γρήγορα και με κάποιο κέρδος; Για μια στιγμή μπήκα στον πειρασμό αλλά πολλά από τα κατοικίδια που είχε μου φαίνονταν άρρωστα.. επομένως δεν μπορούσα να τ εμπιστευτώ ούτε για τα budgie...
 
Καπου εκει παιζονται οι τιμες...παντως στα pet shop (οχι σε ολα) δεν τα προσεχουν καθολου τα ζωακια που εχουν και στεναχωριεμαι πολυ γι αυτο! Τους νοιαζει μονο η πωληση και τιποτα αλλο δυστυχως! Και λυπαμαι που ζουν σε τετοιες συνθηκες!ψυχουλες εχεις στο μαγαζι σου,δεν ειναι ουτε ρουχα ουτε επιπλα!αν ειναι δυνατον! Δεν θελω να πω κατι αλλο γιατι θα γραφω μεχρι τα ξημερωματα! Και ιδιωτες που πανε για να δωσουν πουλακια και σε ανταλλαγμα να παρουν κατι αλλο τα δινουν και ειναι απιστευτα! Σε λιγο καιρο ειναι αγνωριστα και λες αποκλειεται να ειναι αυτο το πουλακι! Πραγματικα λυπαμαι και αυτη η κατασταση δεν προκειται να αλλαξει απλα θα χειροτερευει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Stavros δεν έχω κοιτάξει σε άλλα καταστήματα...ήταν η πρώτη φορά που έτυχε σε περίοδο να σκέφτομαι να πάρω παπαγάλο κ να γράφει και τιμές πάνω στα κλουβιά... απλά σκέφτηκα ότι τα παπαγαλάκια είναι πιο "εξωτικά" και θα ήταν και πιο ακριβά από τα καναρίνια... επίσης στο συγκεκριμένο pet shop τα χαμστερακια ήταν σε κακό χάλι και τα κοκατιλ ήταν 3 στριμωγμένα σε ένα κλουβί που στο μέγεθος του έχω για ένα καναρίνι... επομένως, σε τέτοιο περιβάλλον μου φάνηκε πολύ περίεργη η τιμή των budgie...εξού και η ερώτηση! 🙂
 
Η συγκριση διαφορετικων ειδων δεν βοηθα στην εξαγωγη συμπερασματων.
Ειναι φυσιολογικο τα budgie να εχουν χαμηλοτερη τιμη απο καποιο καναρινι ρατσας ή να εχουν ιδια τιμη με ενα κοινο καναρινι.
Το ίδιο φυσιολογικο ειναι μια σπανια μεταλαξη budgie πχ να ειναι ακριβότερη απο καναρινι.

Κατα δευτερο λογο οι τιμες στην αγορα διαμορφώνονται αναλογως με την ζητηση και την προσφορα και με το τι θελει να ξεστοκαρει το καθε καταστημα.
 
Σε άλλα καταστήματα πόσο τα βρίσκεις;
δεν έχω κοιτάξει σε άλλα καταστήματα...
απλά σκέφτηκα ότι τα παπαγαλάκια είναι πιο "εξωτικά" και θα ήταν και πιο ακριβά από τα καναρίνια
Αυτό δεν είναι αρκετό για να γίνουν υποθέσεις ή να βγει κάποιο συμπέρασμα. Αν τα απλά budgie είναι φθηνότερα από τα απλά καναρίνια σε όλα τα pet shop, τότε δεν υπάρχει τίποτα περίεργο. Αν όχι, τότε ΟΚ.
 
Καταλαβαίνω τι λέτε...εξ αρχής ρώτησα γιατί δεν είχα ιδέα τι συμβαίνει με την αγορά παπαγάλων (Σίγουρα αν αποφασισω να πάρω κάποιο παπαγαλακι η έρευνα μου θα είναι πολύ πιο επισταμένη!)...ευχαριστώ! 🙂
 
Χαίρετε! Σήμερα πέρασα μπροστά από ένα pet shop που, εκτός των άλλων, είχε αρκετά παπαγαλάκια. Μου έκανε εντύπωση ένα γεγονός και θα ήθελα την γνώμη σας...τα budgie τα είχε μόνο 15€ ενώ πχ τα καναρίνια τα είχε 30€. Είναι λογικό ή είναι ένας τρόπος να ξεφορτωθούν άρρωστα πουλάκια γρήγορα και με κάποιο κέρδος; Για μια στιγμή μπήκα στον πειρασμό αλλά πολλά από τα κατοικίδια που είχε μου φαίνονταν άρρωστα.. επομένως δεν μπορούσα να τ εμπιστευτώ ούτε για τα budgie...
Σε όλα τα Πέτ σοπ που εχω πάει και έχω δει διαδυκτιακα τα μπατζι κάνουν 15€ και τα καναρίνια 35€
 
Εγώ το δικό μου (badgie), το πήρα 12 ευρώ.
Και είναι ζωηρό και υγιέστατο.
Είναι τόσο μικρό βέβαια που δεν φαίνεται ακόμα ακόμη το φύλο του. Δεν ξέρω αν παίζει αυτό κάποιο θέμα στη τιμή.
 
Back
Top