Αναπαραγωγή Είναι μεγάλη αυτή η φωλιά Plum;

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
240
Πόλη
Βούλα
Kαλημέρα να ρωτήσω έχω βάλει από το καλοκαίρι σε κλούβα 1*0,85*0,55 φωλιά με διαστάσεις 0,50*0,40*0,30 και δεν έχουν μπει καθόλου. Πιστεύω ότι είναι μεγάλη. Το ζευγάρι τώρα θα κλείσει 2 χρονών. Τι μου προτείνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Συνημμένα

  • mikrP9241710.webp
    mikrP9241710.webp
    7,5 KB · Προβολές: 47
Καλή είναι απ' ότι γράφει εδώ parrotsociety.org.au/articles/plum-head-and-slatey-head-parrots

Πρέπει όμως να τους δώσεις υλικό στρωσίματος και επίσης γράφει ότι πρώτα πρέπει να την εμβαπτίσεις για λίγο σε νερό να κρατάει μία σχετική υγρασία.
Από διατροφή τι τους δίνεις;
 
πρέπει να την εμβαπτίσεις για λίγο σε νερό να κρατάει μία σχετική υγρασία.
Γιατι πρέπει να εχει αρκετη υγρασια η φωλια; (εντελως εγκυκλοπαιδικα)
Θα τα προσελκυσει καλυτερα; Αν οντως τη χρησιμοποιησουν και με το καλο βγουν νεοσσοι καποια στιγμη, η υγρασια δε θα δημιουργει δυσαρεστο περιβαλλον και επιρρεπες σε βρωμια;
 
Γιατι πρέπει να εχει αρκετη υγρασια η φωλια; (εντελως εγκυκλοπαιδικα)
Αυτό αναφέρεται στο link που της έβαλα, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, πάντως από τα υλικά που πρέπει να προσφέρει, μεταξύ των οποίων και χώμα, αυτό το είδος κάνει ολόκληρη κατασκευή εντός της φωλιάς. Ακόμη γράφει ότι η φωλιά πρέπει να είναι κατασκευασμένη από ξύλο θαλάσσης.
Επιπλέον μια και ξαναγράφω, αναφέρει πως η περίοδος αναπαραγωγής είναι τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλησπέρα απλά πιστεύω ότι τελικά είναι τεράστια η φωλιά 0,30*0,40*0,50. Από ότι συζήτησα και με άλλους εκτροφείς που έχουν εμπειρία για τα plum μου είπαν, για λίγο μεγαλύτερη από την φωλιά των κοκατίλ.
 
Από ότι συζήτησα και με άλλους εκτροφείς που έχουν εμπειρία για τα plum μου είπαν, για λίγο μεγαλύτερη από την φωλιά των κοκατίλ.
Έχεις δει πως είναι των cockatiels; Γύρω στα 35-40 εκ. άρα; Αν μπορείς διάβασε αυτά που σου έβαλα. Δεν είναι η κατάλληλη περίοδος τώρα. Εξάλλου αν ήταν έτοιμα, θα σου έκαναν το αυγό και στον πάτο.
 
Το καλοκαίρι είχα βάλει την φωλιά και δεν την πλησίαζαν καν. Βέβαια δεν είναι κατάλληλη περίοδος τώρα αλλά είναι ένα θέμα που θέλει ψάξιμο και χρόνο και ψάχνω την αιτία.
 
Το καλοκαίρι είχα βάλει την φωλιά και δεν την πλησίαζαν καν.
To περασμένο καλοκαίρι ήταν ενός έτους. Αυτά είναι μικρά ακόμα, ίσως και το επόμενο καλοκαίρι να μην ζευγαρώσουν. Γύρω στα 3 έτη τους ξεκινάνε.
 
Δύο χρονών γίνονται τον Μάιο με το καλό! Ο εκτροφέας μου είπε να ετοιμάζομαι από τον Απρίλιο.
 
Ο εκτροφέας μου είπε να ετοιμάζομαι από τον Απρίλιο.
Τι να σου πω τώρα...
Ή θα ακούς τον εκτροφέα σου ή θα ψάχνεις τις πηγές.
Μην ξεχνάς στις Φιλιππίνες τα κοριτσάκια γεννάνε από τα 12 τους.
 
Δεν αμφισβητώ κανέναν, απλά το ανέφερα. Σωστό το παράδειγμα. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 
Σωστό το παράδειγμα. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Φραγκούλα, το παράδειγμα σημαίνει πως η αναπαραγωγική ικανότητα δεν αποδεικνύει και την πλήρη οργανική ωρίμανση. Τα πουλιά σου, θα δείξουν όλα τους τα χρώματα μετά τα τρία χρόνια τους. Τότε θα έχουν ενηλικιωθεί.
Μην ταλαιπωρούμε πλάσματα με πράγματα για τα οποία δεν είναι ακόμα έτοιμα.
 
Back
Top