Ασθένειες Είναι μεταδοτική στον άνθρωπο η μαύρη τελεία νεοσσών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geopan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geopan

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Εχτες εσπασε το πρωτο αυγο και ο νεοσσος ειχε μαυρη τελεια. Διαβασα διαφορα αρθρα και ειδα οτι πιθανον οφειλεται σε μυκοπλασμα. Σημερα εσπασε και το αλλο αυγο και ο νεος νεοσσος δεν ειχε. Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι μεταδοτικο στα αλλα ζευγαρια που εχω(τριοροφο) και αν ειναι μεταδοτικο στον ανθρωπο(λογω του οτι ερχονται και μικρα παιδια σε επαφη μαζι τους). Ευχαριστω εκ των προταιρων και ομολογω οτι εχω απογοητευτει ηδη.
 
@geopan διάβασε αυτά:
Θνησιμότητα των νεοσσών στη φωλιά
blackspot σε νεοσσούς

Αν ταίσει πολύ η μαμά μπορεί και να σωθεί το μικρό. Αν έχεις εμπειρία στο τάισμα μπορείς και εσύ να βοηθήσεις.

Δεν νομίζω πως είναι μεταδοτικό, χωρίς όμως να είμαι σίγουρη.. Εύχομαι να τη βγάλει καθαρή το μικράκι!
 
Καλησπερα σε ολους. Εχτες εσπασε το πρωτο αυγο και ο νεοσσος ειχε μαυρη τελεια. Διαβασα διαφορα αρθρα και ειδα οτι πιθανον οφειλεται σε μυκοπλασμα. Σημερα εσπασε και το αλλο αυγο και ο νεος νεοσσος δεν ειχε. Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι μεταδοτικο στα αλλα ζευγαρια που εχω(τριοροφο) και αν ειναι μεταδοτικο στον ανθρωπο(λογω του οτι ερχονται και μικρα παιδια σε επαφη μαζι τους). Ευχαριστω εκ των προταιρων και ομολογω οτι εχω απογοητευτει ηδη.
Η"μαύρη τελεία" (black spot) απασχόλησε και συνεχίζει να απασχολεί με φθίνουσα βέβαια ένταση τις εκτροφές πτηνών εξ' αιτίας των πολλών σκευασμάτων και φαρμάκων που μπορούν να δώσουν λύσεις με κύριο κατά τη γνώμη μου το tylan.
Στο ερώτημά σου... έψαξα γιατί προσωπικά δεν γνώριζα παρά ελάχιστα και βρήκα πως υπάρχουν στελέχη του μυκοπλάσματος που έχουν επιπτώσεις στον άνθρωπο. Το μυκόπλασμα θεωρείται υπεύθυνο για την μαύρη τελεία...
Αλλά όπως θα διαβάσεις κι 'συ θα πρέπει να είναι διαφορετικό στέλεχος που προσβάλει ανθρώπους και ζώα μια και υπάρχει μεγάλη παθογόνος διαφορά στις μορφές δράσης του.
Φυσικά αν έχεις κάθε είδους υποψίες, φοβίες ή αμφιβολίες... μια ερώτηση σε πιο ειδικούς θα σου δώσει τις απαντήσεις που χρειάζεσαι... ώστε να ησυχάσεις.
Με την υγεία δεν παίζουμε... Πόσο μάλλον των παιδιών μας.
Θα σε παρακαλούσα ακόμη, αν υπάρχει κάποια πληροφόρηση να μας την παραθέσεις για να ενημερωθούμε.
 
Οι ζωονόσοι στα κατοικίδια πουλιά: απολογισμός και προοπτικές
Ενδιαφέρουσα μελέτη είναι, όσο μπορώ να την καταλάβω αλλά το συγκεκριμένο σε ποιο σημείο εντάσσεται;
Εντύπωση μου έκανε η αναφορά πως τα ακάρεα είναι μεταφορείς μικροβίων μεταξύ των πτηνών εκτροφής αλλά και προς τον άνθρωπο.
Και όπως όλες οι μελέτες, "ήξεις αφήξεις"... και τελικά καθαριότητα - καθαριότητα- καθαριότητα.
 
Ενδιαφέρουσα μελέτη είναι, όσο μπορώ να την καταλάβω αλλά το συγκεκριμένο σε ποιο σημείο εντάσσεται;
Εντύπωση μου έκανε η αναφορά πως τα ακάρεα είναι μεταφορείς μικροβίων μεταξύ των πτηνών εκτροφής αλλά και προς τον άνθρωπο.
Και όπως όλες οι μελέτες, "ήξεις αφήξεις"... και τελικά καθαριότητα - καθαριότητα- καθαριότητα.
Η μαύρη κουκίδα εμφανίζεται στην κοιλιακή χώρα των νεοσσών, ακόμη και ήδη κατά τη γέννηση. Αυτή η μαύρη τελεία είναι η συμφόρηση της χοληδόχου κύστης. Η νόσος χαρακτηρίζεται από ανοσοκαταστολή που επηρεάζει τα λεμφοειδή όργανα των πουλιών και η έλλειψη της παραγωγής και της ενεργοποίησης των Β και Τ λεμφοκυττάρων Αυτό τους καθιστά πιο επιρρεπείς σε ανοσοποιητικό άλλες λοιμώξεις (κολιβακιλλική εντερίτιδα, σαλμονέλωση, κοκκιδίωσης, mycobacteriosis, κλπ). Μερικά πουλιά και τους νέους ενήλικες χάνουν σταδιακά το βάρος και να πεθάνει από σηψαιμία. Η κυκλοϊού ανακαλύφθηκε για πρώτη φορά στην δεκαετία του 90 και θεωρείται πανταχού παρούσα (> 80% των πτηνών μπορεί να επηρεαστεί). Επηρεάζει, επίσης, τους χοίρους και τα πουλερικά καθώς και οι παπαγάλοι. Τα συμπτώματα είναι διαφορετικά σε κάθε είδος, αλλά πάντα υπάρχει ανοσοκαταστολή.
 
Τα ενήλικα δηλαδή ως φορείς έχουν αναπτύξει ανοσία αλλά μολύνουν τα νεαρά άτομα τα οποία χάνουν την ζωή τους;
 
Κανονικά τα ενήλικα πουλιά δεν κολλάνε την «μαύρη τελίτσα», όσο το ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι εντάξει. Αν το ανοσοποιητικό τους έχει πρόβλημα, το καταλαβαίνουμε από τον αριθμό των αυγών που γεννάει η θηλυκιά. Πολλές φορές δεν γεννάει πάνω από 2-3 αυγά. Στις εκτροφές που εμφανίζονται πολλά μικρά με μαύρες τελίτσες εμφανίζεται το φαινόμενο να πεθαίνουν κάποιες θηλυκές, μετά την γέννηση του δεύτερου ή τρίτου αυγού ή έπειτα από μερικές μέρες κλωσήματος, στην φωλιά. Αν παρατηρήσουμε, αυτά τα θηλυκά, θα δούμε πολύ πρησμένα έντερα. Αυτό πρέπει να είναι μολυσμένες ωοθήκες ή σάλπιγγα, από μυκόπλασμα. Το βακτήριο της μυκοπλάσμωσης βρίσκεται, συνέχεια, στα κάτω όργανα της αναπνοής. Πολλές φορές, το ενήλικο πουλί, μεταφέρει την ασθένεια δίχως να νοσεί. Όταν το πουλί αρρωστήσει, παρουσιάζει αδυναμία και πρόβλημα στην αναπνοή. Πολλοί εκτροφείς, σ αυτήν την περίπτωση, πιστεύουν ότι είναι άσθμα ή πρησμένο συκώτι. Πολλές φορές, το πουλί μπορεί να έχει προσβληθεί από e-coli. Αν έχουμε μυκοπλάσμωση, στην εκτροφή μας, σιγά σιγά όλα τα πουλιά θα μολυνθούν είτε από την επαφή, είτε από τον αέρα, είτε μέσω των αυγών. Το βακτήριο, έξω από το σώμα του πουλιού, μπορεί να ζήσει μόνο λίγες μέρες.
 
Από ο,τι καταλαβαίνω, πολλοί μπορεί να είναι οι αιτιολογικοί παράγοντες για τη μαύρη τέλεια, όπως βακτήρια, κκλοιός. Τι Tylan που αναφέρεται σε κάποιο post, από, αυτά αντιμετωπίζει;
 
Ορισμένοι συγγραφείς αναφέρουν ότι αν η ασθένεια προκαλείται από κοκκίδια, πρωτόζωα του γένους Atoxoplasma, άλλοι λένε κολοβακτηρίδια και τα τελευταία χρόνια γίνεται λόγος για το ενδεχόμενο ότι αιτιώδης παράγοντας είναι ένας ειδικός τύπος κυκλοϊού. Μετά από πολλές νεκροψίες είναι πολλά τα είδη παθογόνων σε νεοσσούς που πέθαναν από "μελανό σημείο", ώστε όταν μιλάμε ότι εμπλέκονται μόνο ένας τύπος παθογόνου είναι λάθος. Μετά από κτηνιατρική διάγνωση του παράγοντα νόσου, η θεραπεία θα πρέπει να προσπαθήσετε να συνδυάσετε αντιβιοτικών ευρέος φάσματος, πρωτόζωων, αντιμυκητιασικά, πολυβιταμίνες και προστάτες του ήπατος
 
rsz_3rsz_cam00080.webp rsz_3rsz_cam00080.webp rsz_1rsz_1cam00079.webp

το περιεργο ολης της υποθεσης ειναι οτι ο νεοσσος αναπτυσεται κανονικα, το ιδιο και τα αλλα δυο.η τελεια εξαφανιστηκε. Απο αλλο ζευγαρι παρουσιαστηκε το ιδιο στους νεοσσους και οι νεοσσοι αναπτυσσονται κανονικα με την τελεια να χανεται. Μηπως ειναι τιποτα αλλο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
το περιεργο ολης της υποθεσης ειναι οτι ο νεοσσος αναπτυσεται κανονικα, το ιδιο και τα αλλα δυο.η τελεια εξαφανιστηκε. Απο αλλο ζευγαρι παρουσιαστηκε το ιδιο στους νεοσσους και οι νεοσσοι αναπτυσσονται κανονικα με την τελεια να χανεται. Μηπως ειναι τιποτα αλλο;
Κάτω από κάποιες προϋποθέσεις η "μαύρη τελεία" υποχωρεί και εξαφανίζεται. Αυτό συμβαίνει όταν έχει μικρή έκταση (μέγεθος), οι γονείς ταΐζουν πολύ και ο οργανισμός τους μπορεί να την "παλέψει". Φυσικά και τα φάρμακα που αναφέρθηκαν βοηθούν σ΄αυτό.
 
Back
Top