Γενικά Είναι μικρό ή μεγάλο σε ηλικία το κοκατίλ μου

Ο Φοίβος

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2022
Μηνύματα
19
Πόλη
Ηρακλειο
Γεια σας παιδιά! Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά και νέος ιδιοκτήτης παπαγάλου (κοκατιλ). Στη φωτό είναι ο Φοίβος, τον έχω δυο μέρες και τον αγόρασα από πετ. Τον ζήτησα αρσενικό, ήμερο (ταϊσμένο στο χέρι απογαλακτισμένο), μικρό σε ηλικία. Το έψαξα πρώτα από εκτροφείς αλλά θα καθυστερούσε αρκετά και έτσι γύρισα όλα τα πετ της περιοχής μου μέχρι που κάποιο μου είπε ότι μπορεί να τον φέρει άμεσα (σε μια εβδομάδα). Ρώτησα ακριβής ηλικία και δεν ήξερε, θα με πάρει τηλ μόλις μιλήσει με τον εκτροφέα. Σε αναζητήσεις στο φόρουμ και σε διαφορά site οι φωτογραφίες που βλέπω με αυτά τα χαρακτηριστικά μου φαίνονται πιο μικροί από τον δικό μου. Επίσης με παραξένεψε που φοβάται τόσο πολύ, δεν επιτίθεται όμως. Ξέρω, τον έχω μόνο δυο μέρες και είναι λογικό αλλά δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται παπαγάλοι που είναι μεγαλωμένοι σε χέρια. Ήθελα τη γνώμη σας αν μπορείτε να διακρίνετε από τη φωτογραφία αν είναι μικρός η μεγάλος σε ηλικία. Αν θέλετε ανεβάζω και άλλες φωτός. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • 8EDC8903-543B-4E9E-8EC9-FC30067DEDC5.webp
    8EDC8903-543B-4E9E-8EC9-FC30067DEDC5.webp
    54,4 KB · Προβολές: 119
  • B33DAF35-44B5-4E97-9083-B514E721CF9C.webp
    B33DAF35-44B5-4E97-9083-B514E721CF9C.webp
    21,1 KB · Προβολές: 27
@Ο Φοίβος
Ίσως πιο κοντινές φωτογραφίες να βοηθούσαν περισσότερο.
Πάντως όντως φαίνεται μικρό, υπολογίζω 3-4 μηνών.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το δεξί ρουθούνι του, φαίνεται κάπως.
Άν μπορείς ανέβασε πιο κοντινές φωτογραφίες.
Το ότι είναι φοβισμένο είναι απολύτως φυσιολογικό, δύο ημέρες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα, χρειάζεται τουλάχιστον δύο εβδομάδες προσαρμογής στο καινούργιο του περιβάλλον.
Αν θέλεις διάβασε το παρακάτω άρθρο.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το άρθρο θα το διαβάσω. Έβγαλα τώρα μια με ζουμ. 1D808E64-6569-4303-8087-989C6754F441.webp
[automerge]1649416507[/automerge]
@Vada ευχαριστώ για την απάντηση και για το άρθρο, θα το διαβάσω. Έβγαλα μια νέα δώρο με ζουμ.
 

Συνημμένα

  • 6089BC92-8A6F-4DA0-982E-38FF2DD9EECE.webp
    6089BC92-8A6F-4DA0-982E-38FF2DD9EECE.webp
    19,2 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα αδερφέ, καλωσήρθες! Να το χαίρεσαι τον φτερωτο σου φίλο! Επειδή έχω αποκτήσει πρόσφατα και το δικό μου κοκατιλ, είναι ίδιος με τον δικό σου, θα σου πω πως πήρε περίπου 2 εβδομάδες να "ελευθερωθεί" το πουλάκι, να οικειοποιηθεί το περιβάλλον του, εμένα και γενικότερα να με αφήσει να το πλησιάσω. Κατα την διάρκεια αυτή, του μιλούσα, του έβαζα μουσική, γενικά έκανα αισθητή την παρουσία μου στο χώρο. Στο μήνα πάνω βγήκε και από το κλουβί του και πλέον έχουμε χτίσει μια καλή σχέση! Υπομονή χρειάζεται και προσεκτικές κινήσεις. Έμενα με βοήθησε πολύ το κεχρί (μιλετ), τρελένεται, και ήταν ένας τρόπος να το πλησιάσω ευκολότερα (τάισμα από το χέρι μου).
 
@Vada το γνωρίζω για την πούδρα και για το μπάνιο. Έχω σκοπό να τον κάνω συχνά αλλά μόλις με μάθει λίγο και να φτιάξει ο καιρός.
[automerge]1649425237[/automerge]
@stavros3 Καλησπερα, καλώς σας βρήκα! Κι εγώ ακριβώς τα ίδια κάνω, μένω στον ίδιο χώρο σε απόσταση για να μην τρομάζει, βάζω μουσική και του μιλάω! Όσο για το κεχρί! Θαυματουργό όπως λες, είναι το μόνο που πλησιάζει τροφή έχει φαΐ ελάχιστη και λίγο νερό αλλά κεχρί τρώει συνέχεια!
[automerge]1649425504[/automerge]
@Stavros με τρομάζεις! Δεν είναι πάντα κάτω σήμερα το πρωί που καθάριζα το κλουβί και άλλαξα νερό πήγε κάτω, δεν έχει κουνήσει και πολύ ανέβηκε στο ξύλο λίγο και ξαναπήγε κάτω. Ισως επειδή του άφησα εκει το κεχρί και είναι το μόνο που τρώει. Η αλήθεια είναι σε οποίο μέρος κάτσει δεν φεύγει εύκολα εχθές όλη μέρα ήταν στο πάνω κλαδί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top