Φροντίδα Είναι νωρίς να εκπαιδεύσω το budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Hlektra04
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Hlektra04

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2019
Μηνύματα
9
Εγώ έχω ένα παπαγαλάκι budgie το οποίο το έχω 2 εβδομάδες και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να το εκπαίδευσω η είναι ακόμα νωρίς;
 
Εγώ έχω ένα παπαγαλάκι budgie το οποίο το έχω 2 εβδομάδες και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να το εκπαίδευσω η είναι ακόμα νωρίς;
Μια χαρά είναι αφού έχει συνηθίσει τον χώρο
 
Δεν ξέρω τι ηλικία έχει γιατί το είχα βρει στο μπαλκόνι μου και το πήρα και το φρόντισα η συμπεριφορά του όταν πάω και του μιλάω στο κλουβί είναι σχετικά καλή αλλά όταν βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί μερικές φορές τρομάζει
 
Πρέπει για αρχή να χτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης μαζί του για να προχωρήσεις σε επόμενα στάδια. Με την ευκαιρία τι εννοείς λέγοντας πως θες να το εκπαιδεύσεις;
Για να σε εμπιστευτεί θα αρχίσεις να του δίνεις μια λιχουδιά που του αρέσει πολύ -εγώ θα πρότεινα millet- με το χέρι σου κοντά στα κάγκελα του κλουβιού. Σταδιακά και αφού αρχίσει να τρώει από το χέρι σου θα επιχειρήσεις να βάλεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί πάντα με τη λιχουδιά. Δεν θα κάνεις απότομες κινήσεις και για κανένα λόγο δεν θα επιχειρήσεις να το πιάσεις.
 
Δεν ξέρω τι ηλικία έχει γιατί το είχα βρει στο μπαλκόνι μου και το πήρα και το φρόντισα η συμπεριφορά του όταν πάω και του μιλάω στο κλουβί είναι σχετικά καλή αλλά όταν βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί μερικές φορές τρομάζει
Βάλε μια φωτογραφία του καλή και να φαίνονται τα μάτια του από εκεί μπορείς να καταλάβεις αν είναι μικρό ή οχι
 
Πρέπει να κάνεις την φωτό resize στα 512kb.

Εδώ θα δεις το πως petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/.
Εαν δεν τα καταφέρεις στείλε την φωτο με mail στo mail του site και θα την φτιάξουμε εμείς για σένα.
 
Το κλουβάκι εκτός του ότι είναι πολύ "φορτωμένο" είναι εντελώς ακατάλληλο όχι μόνο για μπάτζι αλλά και για οποιοδήποτε άλλο είδος πτηνού. Τα στρογγυλά κλουβιά δημιουργούν στρες στα πτηνά που φιλοξενούν λόγω της έλλειψης ορίων, κάτι που προσφέρει ένα τετράγωνο ή ορθογώνιο κλουβί. Θα σου πρότεινα την άμεση αντικατάσταση του ειδικά αφού έχεις σκεφτεί να το εκπαιδεύσεις. Επίσης ανέβασε μια πιο κοντινή φωτογραφία του πουλιού να σου πούμε και το φύλλο του.
To millet είναι κεχρί σε τσαμπιά:
62013
Θα το βρεις συσκευασμένο σε κάποια ενημερωμένα petshop με κόστος 4,5 με 5 € την συσκευασία.
 
Το κλουβάκι εκτός του ότι είναι πολύ "φορτωμένο" είναι εντελώς ακατάλληλο όχι μόνο για μπάτζι αλλά και για οποιοδήποτε άλλο είδος πτηνού. Τα στρογγυλά κλουβιά δημιουργούν στρες στα πτηνά που φιλοξενούν λόγω της έλλειψης ορίων, κάτι που προσφέρει ένα τετράγωνο ή ορθογώνιο κλουβί. Θα σου πρότεινα την άμεση αντικατάσταση του ειδικά αφού έχεις σκεφτεί να το εκπαιδεύσεις. Επίσης ανέβασε μια πιο κοντινή φωτογραφία του πουλιού να σου πούμε και το φύλλο του.
To millet είναι κεχρί σε τσαμπιά:
View attachment 62013
Θα το βρεις συσκευασμένο σε κάποια ενημερωμένα petshop με κόστος 4,5 με 5 € την συσκευασία.
 

Συνημμένα

  • A2127CE9-EC65-4E91-A941-75CBCE9480B0.webp
    A2127CE9-EC65-4E91-A941-75CBCE9480B0.webp
    93,5 KB · Προβολές: 26
Από ότι έχω δει αν είναι μαύρα τα μάτια του είναι μικρότερο από ενός έτους αλλιώς έχει δαχτυλίδι γύρω γύρω επίσης το ράμφος αν είναι αρσενικό είναι μπλε (αυτά έχω καταλάβει δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τα budgie) επίσης οι καθρέφτες είναι καλό να φύγουν από το κλουβί και όπως είπε ο jk1980 χρειάζεται τετράγωνο η ορθογώνιο κλουβί
 
Καλησπέρα! Προσωπικά, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με την καλύτερη διαβίωση του και να ασχοληθείς αργότερα με την εκπαίδευση του! Το κλουβί και ότι μα ότι έχει μέσα είναι για πέταμα. Θα πρέπει να πάρεις ένα μεγάλο ευρύχωρο κλουβί, μια συσκευασμένη τροφή επώνυμης εταιρίας καθώς και να εντάξεις στο διαιτολόγιο :φρούτα, λαχανικά και σουπιοκοκαλο.
 
Του αλλαζεις νερο καθε μερα, Τροφη συσκευασμενη, οχι χυμα, για αποφυγη μικροβίων, καθαρισμα το χαρτι κατω καθημερινα, εγω βαζω διαφημιστικά σουπερμάρκετ! Επισης ξυλινες πατηθρες και κανα ξυλινο η χαρτονενιο παιχνιδακι! Αν ζοριζεσαι οικονομικα ξεκινας με κλουβι κ σιγα σιγα τα υπόλοιπα! Επισης θα το εχεις εξω η μεσα! Δεν θελει ρευματα κ συνεχη ενναλαγη θερμοκρασιας! Είχες αλλο πουλακι πριν η κάποιος απο την οικογενεια σου;
 
Οτι ειπαν και τα παιδια απο πανω και επισης ειτε παρεις νεο κλουβι ειτε οχι, αφαιρεις τα καθρεπτακια και βαζεις την ταιστρα με τετοιο τροπο ωστε να μην αφοδευει μεσα το πουλακι και μετα τρωει.


Η ποτιστρα αλλαγη... Εχθες!
 
Back
Top