Διατροφή Είναι οι καρδερίνες κανίβαλοι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης larys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

larys

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.783
Πόλη
Σιδηρόκαστρο
Η καρδερίνες είναι κανίβαλοι;
Τρώνε άλλες καρδερίνες όταν είναι ζωντανές ή όταν τις βρούνε νεκρές;
 
Αποκλείεται.
Προσωπικά στα 19 χρόνια περίπου που ασχολούμαι
δεν έχω ούτε υπόννοια για κάτι τέτοιο.
Ούτε έχει υπάρξει κάποια αντίστοιχη αναφορά.
Γράψε σε τι περιστατικό αναφέρεσε
για να σου απαντηθεί επί αυτού...
(- Υπάρχει περίπτωση να μαλώνουν έντονα
αν τους βάλεις ένα κυπελάκι φαγητό που θέλουν,
τίποτα παραπάνω & παράξενο από αυτό που συμβαίνει & στα καναρίνια...)
 
Ego pote den ida kati san kanabalismo stia Karderines. Oute diabasa kati gia afto to thema kanabalismo anames stous enilikes karderines mexri tora.

Iparxoun omos merika arthra pou grafei gia kapios thilikes kai arsenikes karderines pou trogane fterouges kai podia apo tous neosous.
 
Καλημέρα Χάρη:).
Χθές πήγα για ψάρεμα στο ποτάμι και είχα στο ένα κλουβάκι τον Πάντσο και στο άλλο την Μέλα (καρδερίνος και κανάρα). Τα ετοιμάζω για ζευγάρι και σκεύτηκα να τα πάρω για να ξεσκάσουν.
Όταν τεέίοσα με το ψάρεμα πέρασα από το φυλάκιο(είναι ακριβώς δίπλα στο ποτάμι.
Βρήκα τον αρχηγύλακα(φίλος)και έκατσα για καφέ.
Κρέμασα στο δέντρο τα πουλιά μου και μόλις είδε την καρδερίνα μου λέει,<ξέρεις ότι τρώει η μια την άλλη;>.
Έμεινα εγώ.
Μου λέει έλα να δεις και πάμε δίπλα από το Ε.Φ και μου δίχνει 2 καρδερίνες μισοφαγομένες.
Του λέω και τη μ΄αυτό;
Τις έτρωγαν άλλες(περίπου 15-20)😱
Υπόψην εκεί κοντά(200-300μ.)έχει θρμοκύπια και μπαχτσέ ανοιχτού τύπου και πολά πουλιά τα βλέπουμε νεκρά. (λόγο φυτοφαρμάκων)
 
Μήπως έτρωγαν σκουλίκια που είχαν δημιουργηθεί κατα την αποσύνθεση των ψόφιων πουλιών;
 
Μάκη δεν ξέρω ακριβώς πως έγινε.
Ίσος να ήταν όπως το λες(να έτρωγαν σκουλίκια). Και αυτό εύχομε.
 
Παιδια μπορει να ειναι αυτο με τα σκουλικια. Μοιπως ομως ηταν αλλο ειδος αυτα που τρωγαν τις καρδερηνες και δεν το καταλαβε ο φιλος σου η μοιπως οι δυο καρδερηνες ηταν ημερες γενημενες στο κλουβι και τις εφαγαν καποιες αγριες;
 
Στην φύση κανένα μα κανένα πουλί και ζώο δεν είναι κανίβαλος. Τάσεις κανιβαλισμού εμφανίζουν τα ζώα όταν ζουν πολλά μαζί σε ένα χώρο κάτω από άθλιες συνθήκες. Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο του κανιβαλισμού στις κότες που στριμωγμένες πολλές μαζί σε ένα μικρό χώρο και με λιγοστό φαγητό,τρώει η μία την άλλη. Το ίδιο φαινόμενο έχει παρατηρηθεί και σε πέρδικες και φασιανούς. Στην φύση όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Μπορεί να μαλώνουν για το πιο θα φάει πρώτο ή για το πιο θα διαλέξει πρώτο θηλυκό και χώρο αλλά αυτά είναι μικρές αψιμαχίες που είναι μέσα στην φύση τους. Το πιθανότερο είναι τα πουλιά αφού δηλητηριάστηκαν από τα φυτοφάρμακα να φαγώθηκαν από κάποιο αρπακτικό ή τρωκτικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Στέφανε λίγο σύσκολο να βρεθούν ήμερες καρδερίνες στο ποτάμι(δεν είχαν και δαχτυλίδη).
 
κατα την αποσυνθεση των πτωματων ευδοκιμουν τα σκουληκια "mealworms" τα οποια και ειναι ο καλυτεροσ (και πιο επικινδυνοσ) μεζεσ για τισ καρδερινεσ...
 
Κι εγώ πιστεύω ότι έτρωγαν σκουλήκια και πως δεν υπάρχει περίπτωση κανιβαλλισμού από τις καρδερίνες στη φύση. Στην αιχμαλωσία έχω δει καρδερίνες να τρώνε η μία την άλλη αφού την σκοτώσει αλλά ήταν η περίπτωση που αναφέρει ο Ισίδωρος. Πουλιά που είχαν πιαστεί σε δίχτυα και ήταν στριμωγμένα καμιά κατοσταριά σε μια κλούβα του μέτρου. Αυτή η εικόνα είναι και ένας από τους λόγους που απεχθάνομαι το πιάσιμο των πουλιών και προσπαθώ για την αναπαραγωγή τους.
 
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!
Τρώγαν τα σκουλήκια η κάτι άλλο. Μόνο κότες, γαλοπούλες κτλ μπορεί να φάνε ψωφίμια και αυτό σε άθλιες συνθήκες(λίγος χώρος, κακό ταΐσμα).
 
Karderines kanivaloi JOK

Agapitoi synforumites
Rotontas kai se ala Forum ala kai se paratirites poulion stin ewropi
kaneis den exei akousi ala oute kai exei paratirisi kati paromio.
Anthropoi kanivaloi yparxoun, karderines omos eftixos oxi.
Akouste tora kai tin Kyriakatiki sinfonia apo karderines kai skarthakia
kai ksexaste tin karderina kanivalos.
Filika pappou Kostas
th_Video69.jpg
 
Back
Top