Φροντίδα Είναι οι νυχτερίδες απειλή για τα καναρίνια μου;

tolisarta13

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2009
Μηνύματα
66
Πόλη
Άρτα
Έχω τοποθετήσει τα καναρίνια μου σε ένα πολύ ωραίο και δροσερό μέρος στη σκάλα του σπιτιού μου, μακριά από ρεύματα αέρα και ιπτάμενους εχθρούς.Ακριβώς δίπλα στα κλουβιά μου υπάρχει παράθυρο με φυσικό φως. Κι εκεί που όλα πήγαιναν καλά εμφανίστηκαν αρκετές νυχτερίδες οι οποίες κατεβαίνουν από το κλιμακοστάσιο. Διατρέχουν κίνδυνο τα πουλιά μου;
 
Οι νυχτερίδες στη χώρα μας τρέφονται με φρούτα ή με έντομα.. Αυτό που φαντάζομαι ότι τις καθυστά επικίνδυνες είναι η περίπτωση που είναι φορείς ασθενειών..
 
Τολη, δεν νομιζω να διατρεχουν κινδυνο τα πουλακια σου. απ`οσο γνωριζω οι νυχτεριδες ειναι εντομοφαγες. Το προβλημα ειναι οτι μπορει να τα τρομαζουν και να τα στρεσσαρουν. Αν εχεις καποιο αλλο χωρο βαλτα εκει το βραδυ.
 
Θα μπορούσα να τα σκεπάσω αν ήταν 1 ή 2 κλουβιά. Ευτυχώς είναι πολύ περισσότερα. Επίσης δεν είναι εύκολο να τα μεταφέρω αλλού.Αφιέρωσα πολύ χρόνο για να διαμορφώσω το συγκεκριμένο χώρο. Νομίζω ότι βρήκα τη λύση χωρίς να ενοχλήσω τις νυχτερίδες.Απλά θα κλείσω με αφρό πολυαιθυλαινίου τις τρύπες από τις οποίες μπαίνουν. Ελπίζω να απαλλαγώ από το τσούρμο του BATMAN...
 
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως.
Δεν έχεις κανένα φόβο απο τις νυκτερίδες.
Μάλιστα θα έλεγα οτι προσφέρουν και υπηρεσίες
τρώγοντας τα κουνούπια που είναι ο άμεσος κίνδυνος
για νυκτερινές επιθέσεις στα πουλιά.
 
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως.
Δεν έχεις κανένα φόβο απο τις νυκτερίδες.
Μάλιστα θα έλεγα οτι προσφέρουν και υπηρεσίες
τρώγοντας τα κουνούπια που είναι ο άμεσος κίνδυνος
για νυκτερινές επιθέσεις στα πουλιά.
συμφωνω απολυτα, ασε της νυχτεριδες να κανουν αυτο που κανουν γιατι ετσι δεν εχεις φοβο για κουνουπια, εγω το μονο που θα σου ελεγα ειναι να στερεωσεις πιο γερα τα κλουβια μην τυχων και πεσουν πανω οπως πεταν.
 
προφανως δεν μπενουν απο τις χαραμαδες που λες, αλλα εκει ειναι η φωλια τους... Μην βαλει αφρο γιατι μπορει να εχουν μικρα...
οι νυχτεριδες ειναι ακινδινες και για εσαν και για τα πουλια...
 
Back
Top