Αναπαραγωγή Είναι ο Μάρτιος μήνας αναπαραγωγής για τα παπαγαλάκια budgie;

Ζωή Κριαρά

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
138
εχω δυο παπαγαλακια Budgie και σημερα αρχισαν τις τρυφεροτητες φιλακια το αρσενικο την κυνηγαει απο κι αν παει ειναι εποχη ζευγαροματος τωρα να τους βαλω φωλια μεσα στο κλουβι αν πρεπει το κλουβι που τους εχω εχει μικρη πορτα και δεν μπορει να μπει μεσα φωλια θα πρεπει να τους αλλαξω κλουβι α επισης διαβασα οτι πρεπει να αποφευγω να τους δινω στικς βιταμινες ειναι αληθεια να σταμητησω να τους τις αγοραζω; Ευχαριστω για την κατανοηση και συγνωμη αν σας επριξα
ευχαριστω
 
Ναι ειναι η καταλληλη εποχη αλλα επρεπε να κανεις διατροφικη προετοιμασια με λαχανικα αυγοτροφη
Αν ειναι μικρο το κλουβι μπορεις να βαλεις και μια εξωτερικη φωλια αλλα θα το απεφευγα τωρα αν δεν εχεις κανεις διατροφικη προετοιμασια.
Καθε αλλο απο βιταμινες δεν ειναι αυτα τα στικς το μονο που κανουν ειναι να παχενουν το πουλι οποτε ναι μην τα ξαναπαρεις
 
Ναι ειναι η καταλληλη εποχη αλλα επρεπε να κανεις διατροφικη προετοιμασια με λαχανικα αυγοτροφη
Αν ειναι μικρο το κλουβι μπορεις να βαλεις και μια εξωτερικη φωλια αλλα θα το απεφευγα τωρα αν δεν εχεις κανεις διατροφικη προετοιμασια.
Καθε αλλο απο βιταμινες δεν ειναι αυτα τα στικς το μονο που κανουν ειναι να παχενουν το πουλι οποτε ναι μην τα ξαναπαρεις
οκ ευχαριστω τι βιταμηνες μου προτινεις να περνω α και πως μπαινει η εξωτερθκη φωλια;

Ναι ειναι η καταλληλη εποχη αλλα επρεπε να κανεις διατροφικη προετοιμασια με λαχανικα αυγοτροφη
Αν ειναι μικρο το κλουβι μπορεις να βαλεις και μια εξωτερικη φωλια αλλα θα το απεφευγα τωρα αν δεν εχεις κανεις διατροφικη προετοιμασια.
Καθε αλλο απο βιταμινες δεν ειναι αυτα τα στικς το μονο που κανουν ειναι να παχενουν το πουλι οποτε ναι μην τα ξαναπαρεις
τι διατροφικη προετιμασια τι να τους δινω α επισης διαβασα οτι οταν ενα θηλυκο ειναι ωριμο και ετοιμο για αναπαραγωγη ο χαλινος της ειναι καφε και του αρσενικου βαθυ μπλε του αρσενικου μου ειναι βαθυ μπλε αλλα του θηλυκου μου δεν ειναι καφε απο ποσο μηνων η χρονων ξεκινα η αναπαραγωγη τους το θηλυκο μου δεν ξερω ποσο ειναι να στειλω μια φωτο καποια στιγμη για να πειτε περιπου ποσο ειναι;
 
Οι καλυτερες βιταμινες ειναι τα φρουτα και τα λαχανικα 2-3 φορες την βδομαδα διαβασε αυτο το ποστ
Απογορευμενα φρουτα και λαχανικα
Παντα σταθερα σουπιοκοκκαλο στο κλουβι
1 φορα την βδομαδα αυγονβραστο 12-15 λεπτα για αποφυγη σαλμονελλας η αυγοτροφη μπορεις να παρεις απο πετ σοπ η να φτιαξεις την δικη σου Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή
Εγω σε ενα παλιο κλουβι που ειχα εκοψα μερικα καγκελα και τοποθετησα την φωλια εξωτερικα δεν στο προτεινω ομως γιατι τα σιδερα που κοπηκα θα ειναι αιχμηρα με αποτελεσμα τραυματισμος του παπαγαλου και μετα οταν θα θες να αφαιρεσεις την φωλιαβτο κλουβι σου θα εχει μια τρυπα και δυσκολα θα την κλεισεις.. Καλητερα αγορασε μεγαλυτερο κλουβι γιατι αν αποφασισεις να πας σε αναπαραγωγη δεν θα μπορεις να εχεις ακομα 4 παπαγαλακια σε ενα μικρο κλουβι
Οσο για την αναπαραγωγη 1 μηνα πριν να προχωρησουμε σε αναπαραγωγη 3-4 φορες λαχανικα παντα αρκετα σχολαστικα πλυμμενο. Αυγο βραστο 12-15 λεπτα η αυγοτροφη σταθερα σουπιοκοκκαλο στο κλουβι. Ολα αυτα τα κανεις ενα μηνα πριν να προχωρησεις σε αναπαραγωγη αλλα παντα τους μηνες της ανοιξης η αναπαραγωγη δηλαδη οταν εχει περισσοτερη διαρκεια φωτισμου...
 
εγω δεν εχω κοκκαλο σουπιας εχω πετρα απο ασβεστη επιδη ο χαλινος της θηλυκιας δεν ειναι καφε μπορει να αναπαραχθει;
 
Πρεπει να ειναι και τα δυο πυρωμενα η ωριμα για αναπαραγωγη τα μπατζι ζευγαρωνουν μετα τους 10 μηνες ζωης τι ηλικια εχει η θυληκια σου( παντως σου ξανα λεω μην βαλεις τα παπαγαλακια σου για αναπαραγωγη χωρις προετοιμασια πιθανοτατα θα γινει αυτο) Δυστοκία των πτηνών
 
Πρεπει να ειναι και τα δυο πυρωμενα η ωριμα για αναπαραγωγη τα μπατζι ζευγαρωνουν μετα τους 10 μηνες ζωης τι ηλικια εχει η θυληκια σου( παντως σου ξανα λεω μην βαλεις τα παπαγαλακια σου για αναπαραγωγη χωρις προετοιμασια πιθανοτατα θα γινει αυτο) Δυστοκία των πτηνών
η παπαγαλινα δεν ξερω ποσο ειναι δεν ρωτησα στο πετσοπ ξεχασα δεν θα τα βαλω για αναπαραγωγη οπως μου ειπες πρωτα θα τα προετιμασω διατροφικα αν σου στειλω μια φωτο της παπαγαλινας εσυ μπορεις να μου ποσο εινσι περιπου;
 
Βαλε μια φωτογραφια :) ισως καπιοι πιο εμπειροι να μπορουν να καταλαβουν κατι με τη φωτο
παντως μπορεις να δεις και αυτο το ποστ εχει και μερικες φωτο απο νεαρα μπατζι ισως σε βοηθησει να καταλαβεις :)
Ηλικια Budgie
 
Τα γενικά σου τα είπε ήδη ο Δημήτρης πολύ σωστά.
Η φωλιά για τα Budgies είναι έτσι κι αλλιώς εξωτερική ξύλινη. Την κρεμάμε από δύο καρφάκια σε Γ που υπάρχουν πάνω της μπροστά το πορτάκι. Βέβαια πρέπει να υπάρχει και δεύτερο πορτάκι στο κλουβί για να κάνουμε τις υπόλοιπες εργασίες μας σ' αυτό.
Κάνεις έναν μήνα προετοιμασία και στην συνέχεια τοποθετείς την φωλιά. Υλικό στρωσίματος δεν χρειάζεται όπως στα καναρίνια.
Βάλε μία φωτογραφία κοντινή του κεφαλιού, όπου να φαίνεται καθαρά και ο χαλινός των πουλιών.
 
Τα γενικά σου τα είπε ήδη ο Δημήτρης πολύ σωστά.
Η φωλιά για τα Budgies είναι έτσι κι αλλιώς εξωτερική ξύλινη. Την κρεμάμενα την από δύο καρφάκια σε Γ που υπάρχουν πάνω της μπροστά το πορτάκι. Βέβαια πρέπει να υπάρχει και δεύτερο πορτάκι στο κλουβί για να κάνουμε τις υπόλοιπες εργασίες μας σ' αυτό.
Κάνεις έναν μήνα προετοιμασία και στην συνέχεια τοποθετείς την φωλιά. Υλικό στρωσίματος δεν χρειάζεται όπως στα καναρίνια.
Βάλε μία φωτογραφία κοντινή του κεφαλιού, όπου να φαίνεται καθαρά και ο χαλινός των πουλιών.
 

Συνημμένα

  • 2014-03-31 17.07.23-1.webp
    2014-03-31 17.07.23-1.webp
    6,9 KB · Προβολές: 85
Back
Top