Γενικά Είναι παπαγαλάκι κοινό ή κάποια άλλη ράτσα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vabar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vabar

PB Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
148
Πόλη
Ελευσίνα
Καλημέρα,

εχθές ήρθε το νέο μέλος... Πριν πολλά χρόνια είχα ένα ζευγάρι, τον Πάρη & την Πανωραία... Αρκετά ήμερα τα είχα κάνει. στο δάχτυλο μου ακόμη και σε εξωτερικό χώρο στην ταράτσα! Ήταν απλά ΣΟΥΠΕΡ ζευγάρι..
Τέλος πάντων, "έφυγαν αυτά" δυστυχός..

Τώρτα ο νέος που ήρθε είναι αρκετά πιο μεγάλος σε μέγεθος και έχει διαφορετικό χρώμα...

Είναι το παπαγαλάκι απλό, κοινό ή κάποια άλλη ράτσα;

Ευχαριστώ,

Βασίλης
my.php
 

Συνημμένα

  • image001yr9.webp
    image001yr9.webp
    47,4 KB · Προβολές: 180
και λογικά θα πρέπει το ζευγάρι του να είναι πάλι Εγγλέζικο Budgerigar, και όχι ποιο μικρό...
 
Συνφωνώ με την Έφη! Είναι ένα εγγλέζικο Budgerigar... Πανέμορφο. Ναι καλό θα ήταν το ζευγάρι του να ήταν ίδια ράτσα
 
Emena fenete san einai Koino Budgie. An krino me to Kanarini apo mpiso, den mou fenete na einai arketa megalo gia Agglesiko Budgie. Kai apo to "prosopo" den blepo tipota. Gia na krino Koino-Agglesiko.
 
οκ,
θα προσπαθήσω να βάλω αύριο νέες φωτογραφίες...

ευχαριστώ!
 
Συγκρητικά με το καναρίνι δεν είμαι σίγουρη, αλλά ρε παιδιά, αφού λέει μόνος του ότι είναι πιο μεγάλος από τα άλλα δυο παπαγαλάκια που είχε..
 
Τα εκθεσιακα ξεχωριζουν κυριως απο το κεφαλι και το μετωπο που φαινεται εντονα μεγαλυτερο κανοντας τα ματια τους να φαινονται μικρα η μισοκρυμμενα, οχι απο το μεγεθος του σωματος μονο.
 
Εχοντας ήδη δυο Εγγλέζους στο σπίτι και συγκρίνοντας τους με τα δυο κοινά παπαγαλάκια που έχω, μετά πλήρους βεβαιότητας υποστηρίζω οτι πρόκειται για ένα πανέμορφο αλλά κοινό παπαγαλάκι!
 
Κοινό παπαγαλάκι είναι(Budgie)
τα εγγλέζικα έχουν πιο φουσκοτο κεφάλι...
 
Έτσι πρέπει να είναι το παρουσιαστικό ενός γνήσιου Budgerigar (ή εκθεσιακού ή μεγαλόσωμου ή εγγλέζικου.)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
http://www.papagalakia.gr/pages/history.htm και ένα ελληνικό λινκ για τα παπαγαλάκια.
 
καλημέρα...
μερικές φωτογραφίες...



ευχαριστώ,

Βασίλης
 

Συνημμένα

  • papagalos015ea7.webp
    papagalos015ea7.webp
    53,5 KB · Προβολές: 96
  • papagalos011rv4.webp
    papagalos011rv4.webp
    50,1 KB · Προβολές: 86
  • papagalos007vw5.webp
    papagalos007vw5.webp
    48,4 KB · Προβολές: 74
Eιναι πολυ ομοροφο Βασιλη! Φαινεται σχετικα μικρο σε ηλικια και αρσενικο! :D Να το χαιρεσαι!

Υ. Γ. Να σε ρωτησω κατι; Τι τροφη του εχεις παρει; Δεν την ειδα καλα αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτη ειναι για καναρινια, μου φαινεται αρκετα σκουρο το μιγμα. Ρωταω με επιφυλλαξη διοτι δεν φαινοταν καθαρα...

και η ποτιστρα θελει πολυ καλο τριψιμο με μια οδοντοβουρτσα για να φυγει καθε ιχνος πρασινιλας... εκτος εαν ειναι ετσι το χρωμα του υλικου της. Αλλιως παρε μια καινουρια!

και κανενα παιχνιδακι! 😉
 
:)

η τροφή είναι συσκευασίας, Trill, νομίζω λέγεται...

Η ποτίστρα είναι καινούργια, είναι εξωτερική σκόνη. 🙂

Και εγώ απο νομίζω πως είναι αρσενικός... Σκέφτομαι να πάρω αργότερα ένα θυληκό... :)

Του είχα βάλει μία κούνια, αλλά απο ότι είδα δεν του άρεσε... Θα περιμένω 1~2 εβδομάδες και θα την ξαναβάλω πάλι...
 
Back
Top