Φροντίδα Είναι παραφορτωμένο το κλουβί των μπάτζι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραίο γενικά αλλά παιρνει καποιες βελτιώσεις. Τα ξύλα καλύτερα να ειναι όλα στην ιδια διεύθυνση κάθετα στην πρόσοψη (σαν τα 2 μεσαία) επίσης καλύτερα ειναι φυσικά ξυλα διαφόρων μεγεθών (αυτα για ξύλο τα βλέπω, αλλά εχουν ολα την ιδια διαμετρο και είναι ομοιόμορφα ενω θελουμε ποικιλια). Με αυτο που κρέμεται δεν έχω καταλάβει απ την φώτο αν εχει χώρο να πετάει άνετα, εγω μαλλον θα το κολλαγα πίσω. Πατηθρες θα κράταγα τις 2 μεσαίες και θα έβαζα και αλλη μια πιο φυσική (τοποθετημενες σε V ιδανικά όπως θα βρείτε να προτείνεται και στα σχετικά αρθρα εδώ, 2 πάνω μια κάτω καθετα στην πρόσοψη). Για εκτος κλουβιού αν δεν κάθονται πολυ δεν πειράζουν οι πλαστικές αλλά αυτη είναι λάθος τοποθετημένη(μπαινουν μόνο σε κατακορυφα κάγκελα αυτές). Τα κουδουνάκια θελουν παρακολούθηση και με την παραμικρη σκουριά πέταγμα. Καθρέφτης συμφωνώ καλύτερα όχι ή μόνο σπάνια. Αφήστε γενικά χωρο για πτήση και ανταλλάξτε συχνά τα παιχνίδια (στις μπαλιτσες αυτές εγω βαζω κεχρί, χαρτακια και διάφορα μέσα απ τις τρυπουλες και τους αρέσει πολύ να τα βγάζουν.
Συγνωμη για το κατεβατό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@myr αυτό το κρεμαστό πράγμα ναι είναι κολλημένο στον τοίχο αν και θα το βγάλω επειδή του πιάνει χορό και πρέπει να σκαρφαλώνει του ξυλάκια μέχρι να βρω κάπου ανμωαλα στην ουσία όπως τα λέω θα τα ξυσω με ένα μαχαίρι ώστε να μην έχουν όλα το ίδια διάμετρο το καθρεφτάκι το είχα εκεί μόνο και μόνο επειδή περνάει τουλάχιστον 60% της ώρας που είναι στο κλουβί του κάθονται εκεί και ο καθρέφτης είναι θόλος άρα δεν βλέπει από πουλί αλλά θα τον βγάλω γιατί σας εμπιστευμαι καλυτερα
[automerge]1598740050[/automerge]
Επίσης την πατηθρα την πράσινη την έχω εκεί μόνο ίσα ίσα για να πατάνε και να μπενουμεε μέσα απο την πόρτα άνετα γιατί όπως κατέβουν από την κορυφή του κλουβιου δεν μπορούνε μετά κατευθείαν να αναποδογηρισουν και να μπούνε μέσα θα χάσουν την ισορροπία τους...τουλάχιστον ι δικός μου δυσκολευετε και γι'αυτό έχω εκεί την πατηθρα
 
@Xrhstosk
Ωραία, μια χαρά 🐦 Υπάρχει και ιδανική διάμετρος πατηθρας (πχ για αυτην που χρησιμοποιειται περισσότερο) για κάθε είδος αν ψάξετε (να μην κλεινει τελειως το πόδι απο κατω και συναντιουνται τα νύχια αλλά ουτε να ειναι πολυ μεγαλες).
 
Back
Top