Γενικά Είναι σημάδι για ζευγάρωμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manos ts.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manos ts.

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
76
Πόλη
Ηράκλειο
Έχω μία αρσενική καρδερίνα σε ατομικό κλουβί.
Με έκπληξη ένα πρωινό βρήκα μια θηλυκή καρδερίνα μέσα στο πλαστικό περίβλημα του κλουβιού(προστασίας από λερώματα).
Είναι καλό σημάδι για ζευγάρωμα 😉
(Συγνώμη αλλά κατάλάθος το παρουσιάζω στα θέματα καναρινιών)
 
Δεν είναι εποχή ζευγαρώματος.
Απλά η καημένη πλησίασε το κλουβί και παγιδεύτηκε...
 
Δεν είναι εποχή ζευγαρώματος.
Απλά η καημένη πλησίασε το κλουβί και παγιδεύτηκε...
Πάντως πιστεύω ότι είναι καλό που θα είναι από τώρα μαζί για εξοικίωση (απ' όσα έχω διαβάσει απο το forum) και θα κάνω την προσπάθεια!
Πιστεύω πάντως ότι έπαιξε ρόλο το κελάιδημα του αρσενικού.
 
Εννοεις βεβαια οτι ειναι μια ελευθερη καρδερινα που πλησιασε το κλουβι του αρσενικου σου και παγιδευτηκε;
Και την αιχμαλωτησες; Θα την κρατησεις;
Αν ναι Λαθος σου!
 
Μάνο θα συμφωνήσω με την Καίτη. Αφενός αιχμαλώτισες ένα άγριο πουλι πράγμα που δεν με βρίσκει σύμφωνη και αφετέρου διακυνδύνεψες σοβαρα την υγεία και του δικού σου πουλιού, βαζοντας στο ίδιο κλουβί ένα ξένο πουλί που δεν ξέρεις τί ασθένειες είναι πιθανό να κουβαλάει. Συμβουλή μου : ελευθέρωσε το πουλί όσο το δυνατόν συντομότερο και φρόντισε το δικό σου γιατί όχι μόνο απογόνους δεν θα δείς, αλλα πιθανων να κλαις και το δικό σου σύντομα. Γιατί όποιος θέλει τα πολλά, χάνει και τα λίγα.:)
 
Μάνο θα συμφωνήσω με την Καίτη. Αφενός αιχμαλώτισες ένα άγριο πουλι πράγμα που δεν με βρίσκει σύμφωνη και αφετέρου διακυνδύνεψες σοβαρα την υγεία και του δικού σου πουλιού, βαζοντας στο ίδιο κλουβί ένα ξένο πουλί που δεν ξέρεις τί ασθένειες είναι πιθανό να κουβαλάει. Συμβουλή μου : ελευθέρωσε το πουλί όσο το δυνατόν συντομότερο και φρόντισε το δικό σου γιατί όχι μόνο απογόνους δεν θα δείς, αλλα πιθανων να κλαις και το δικό σου σύντομα. Γιατί όποιος θέλει τα πολλά, χάνει και τα λίγα.:)
Μάλλον έχετε δίκιο. Κυρίος για τον άγνωστο κύνδινο αρωστιών!
Thanks για την συμβουλή.
Πες ότι δεν συνέβει ποτέ και συνεχίζουμε:)
 
Και την καρδερινουλα την αφηνουμε ελευθερη η την κραταμε; Δεν το διευκρινιζεις ομως καλε μου.
Συγνωμη, δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου, ομως οπως σου ειπαν κι αλλοι χρηστες η κινηση σου να την κρατησεις εχει κινδυνους και δεν ειναι και σωστο να το κανεις.
 
Και την καρδερινουλα την αφηνουμε ελευθερη η την κραταμε; Δεν το διευκρινιζεις ομως καλε μου.
Συγνωμη, δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου, ομως οπως σου ειπαν κι αλλοι χρηστες η κινηση σου να την κρατησεις εχει κινδυνους και δεν ειναι και σωστο να το κανεις.
Το διευκρινίζω απόλητα όταν αναφέρομαι για τις πιθανές αρώστιες. Καλήτερα να συνεχίσει μόνη της αυτή που ήδη έχω και να απολαμβάνω το τέλειο κελαήδητό της
 
Ειναι η καλυτερη επιλογη που εκανες, και να εισαι σιγουρος οτι δεν θα το μετανοιωσεις!
 
Επειδή τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται.
Μπορεί κάποιος να πιστεύει σοβαρά, οτι μια άγρια καρδερίνα θα έμπαινε στο "βρακάκι" του κλουβιού της καρδερίνας του Μάνου;
Η γνώμη μου είναι οτι για να φτάσει σ' αυτό το σημείο
το πουλάκι, είναι απο εκείνα τα πουλιά που με μεγάλη δυσκολία μπορούν να βρούν στην φύση, τους σπόρους που χρειάζονται
για να τραφούν. Δηλαδή προέρχεται απο αιχμαλωσία και μάλιστα
πολύ μακρά. Το αποτέλεσμα θα είναι να καταλήξει σε κάποιο άλλο μπαλκόνι για να αναζητήσει σπόρους και ίσως εκεί υπάρχουν και γάτες, ή να μπεί στην πιο κοντινή καπάντζα. Θα προτιμούσα να το κρατήσει ο Μάνος και να το περιποιηθεί μαζί με την δικιά του.
-Η ζωή δεν είναι άσπρο-μαύρο, έχει και γκρίκαι αυτό το γκρί έχει αποχρώσεις. Δεν θα συγκρίνω τον ιδιοκτήτη της κλούβας με τα 40 άγρια, με το πεινασμένο πλάσμα που έψαχνε καταφύγιο στο μπαλκόνι του φίλου μας.
 
Μακη, σωστο κι αυτο που λες, κλλα σε αυτην την περιπτωση εχω να ρωτησω κατι. Κι αν οντως ειναι μια καρδερινουλα απο κλουβι, ποιος μου λεει εμενα οτι ο ''πρωην ιδιοκτητης'' της δεν την αφησε επιτηδες ελευθερη επειδη ισως να ειχε διαπιστωσει καποια δειγματα ασθενειας;
Κι αν ο ''πρωην ''δεν την ειχε αγορασει πιασμενη και την πηρε για αρσενικη και δεν του εκατσε και την αφησε; Ποσα τετοια ακουμε.
 
Μακη, σωστο κι αυτο που λες, κλλα σε αυτην την περιπτωση εχω να ρωτησω κατι. Κι αν οντως ειναι μια καρδερινουλα απο κλουβι, ποιος μου λεει εμενα οτι ο ''πρωην ιδιοκτητης'' της δεν την αφησε επιτηδες ελευθερη επειδη ισως να ειχε διαπιστωσει καποια δειγματα ασθενειας;
Κι αν ο ''πρωην ''δεν την ειχε αγορασει πιασμενη και την πηρε για αρσενικη και δεν του εκατσε και την αφησε; Ποσα τετοια ακουμε.
Καιτη, να πω και εγω.
1. Αν την αφησε καποιος λογω καποιας ασθενειας,τοτε ο Μανος πρεπει να την κρατησει σε καραντινα και να την περιποιηθει! Γιατι
ειναι απαραδεκτο να την αφησει στη μοιρα της,την στιγμη που χρειαζεται βοηθεια.
2.Αν την αγοραζε πιασμενη καποιος και την αφηνε ο Μανος,θα την εκανε Λουης, η αγρια αμεσως. Εκτος και εαν ηταν πιασμενη μικρο απο φωλια η απο αυγα και γεννηθηκε σε κλουβι. Τοτε εαν την αφησει, τελειωσε το πουλι.
3. Υπαρχει περιπτωση ομως να ειναι και καποιο πουλι που λογω του ψυχους, να παγωσε και να βρεθηκε λογω πεινας στην κλουβα του Μανου{λιγο απιθανο βεβαια, αλλα συμβαινει}.
Αν ο Μανος μας το ξεκαθαριζε αυτο, θα μπορουσαμε να μιλαμε
απο αλλη σκοπια.
Οπως και να εχει το πραγμα, ο μονος που καταλαβε τι πουλι ηταν
ειναι ο Μανος. Την ωρα που το αφησε να φυγει{αν το εκανε},
θα ειδε τον τροπο που εφυγε και νομιζω, πως με τοσα που ακουσε
θα ειναι σε θεση να κρινει. Σιγουρα ομως πρι φυγει επρεπε να τυχει
βοηθειας...
 
Όπως και να έχει το θέμα χθες το πρωί την άφησα ελεύθερη.
Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι μόλις την άφησα δεν έφυγε σαν τρελή (και έδώ θα συνφωνήσω με τους Μάκη και Βαγγέλη) αλλά κάθησε σε απόσταση 10 μέτρων σε δέντρα του ακάληπτου χώρου. Την ίδια στιγμή η αρσενική ξεκίνησε ένα τρελό κελάιδημα και ακολουθούσε απάντηση από την θηλυκή για αρκετή ώρα. Δηστυχώς δεν είχα χρόνο στην διάθεσή μου για να δω την τελική κατάληξη.
Μετά από αυτό, να σας πω την αλήθεια το μετάνιωσα που την άφησα και θα συμφωνήσω ξανά με την γνώμη του Μάκη ότι δηλαδή ίσως προερχόταν από αιχμαλοσία.
Επειδή όμως δεν μπορώ να κάνω τίποτα πια, εύχομαι ότι καλύτερο για την όμορφη καρδερίνα.
Πιστεύω όμως ότι ήταν βιαστική κίνηση και θα έπρεπε να καταλήξω σ' αυτή μετά και την ολοκληρωμένη άποψη και των μελών του forum.
 
Back
Top