Γενικά Είναι σφάλμα αν το καναρίνι έχει φαρδιά ουρά;

Johkill23

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2017
Μηνύματα
104
Πόλη
Βέροια
Καλημέρα στην παρέα θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα άρθρο που διάβασα το οποίο λέει πως είναι σφάλμα για έναν διαγωνισμό αν το καναρίνι έχει φαρδιά ουρά, όχι πως θα πάω σε διαγωνισμό απλα το καναρίνι που αγόρασα προ λίγων ημερών έχει αυτό το σφάλμα καθώς επίσης όσον αφορά το φτέρωμα του διαπίστωσα πως είναι κάπως φουσκωτό ενώ το καναρινακι αντίθετα κάπως αδύνατο.. Μήπως θέλει κούρεμα; Το λέω γιατί έχω παρακολουθήσει κάποια βίντεο στο YouTube στα οποία κοντεύουν τα καναρίνια.

Υ. Γ Να σημειώσω επίσης πως το καναρίνι δεν τραγουδάει το μόνο που κάνει είναι τσίου τσίου και ορισμένες φορές πάει να τραγουδήσει αλλά πολύ χαμηλόφωνα. (Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ήθελα να σας ρωτήσω για ένα άρθρο που διάβασα το οποίο λέει πως είναι σφάλμα για έναν διαγωνισμό αν το καναρίνι έχει φαρδιά ουρά
Ποιο άρθρο και για ποια καναρίνια μιλούσε;
 
Ναι Γιάννη είναι σφάλμα η ουρά μας το είχε πει κάποια στιγμή και ο κ. Μάκης και αν το θυμάμαι σωστά μας είχε πει η ουρά να μην μοιάζει με βενταλια, όχι ότι είναι και κάτι σοβαρό εφόσον δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με διαγωνισμούς, αν θέλεις βάλε μια φωτογραφία με μια γενική εικόνα του πουλιού και μια που να φενεται η ουρά και η πιο έμπειρη θα σου πούνε, το πουλί το θέλεις για αναπαραγωγή; Το πουλάκι το αγόρασες από εκτροφεα η από πετ;
 
το πουλί το θέλεις για αναπαραγωγή; Το πουλάκι το αγόρασες από εκτροφεα η από πετ;
Όχι δεν το θέλω για αναπαραγωγή. Από pet το αγόρασα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου:D
 
Στα πετ είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιο πουλί που δεν θα έχει κάποια σφάλματα και συνήθως πολύ χειρότερα από μια ανοιχτή ουρά, εγώ να σου πω την αλήθεια νόμιζα ότι το πήρες από εκτροφεα, το πληρωσες ακριβά ως άριστο, και ότι έψαχνες να δεις αν σε εξαπατησε, εφόσον δεν είναι για αναπαραγωγή να είναι γερό και να περάσετε παρέα πολλά χρόνια και μην δίνεις τόση σημασία σε τόσο μικρά σφάλματα που και αυτο διορθώνεται.
 
μήπως διορθώνεται με το κούρεμα
Ασφαλώς και όχι...
Νομίζω πως μόνο μέσα από γενετικές επιλογές μπορεί να μαζευτεί... και μόνο!
Εκτός και αν το "άνοιγμα" των φτερών της ουράς έγινε από κακό στήσιμο στις πατήθρες ή λάθος κάγκελα στο κλουβί του.
Υπάρχει κάποια φωτογραφία Johkill23 να δούμε την περίπτωση του πουλιού που συζητάμε;
 
Υπάρχει κάποια φωτογραφία Johkill23 να δούμε την περίπτωση του πουλιού που συζητάμε;
Την ουρά δεν μπόρεσα να την βγάλω γιατί σήμερα για κάποιο λόγω ήταν πολύ ανήσυχος και δεν ήθελα να τον στρεσαρω περισσότερο 👎
 

Συνημμένα

  • rsz_120180528_114752.webp
    rsz_120180528_114752.webp
    80 KB · Προβολές: 44
Από την φωτογραφία δυστυχώς δεν φενεται τίποτα το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι μωσα'ι'κου τύπου αλλά δεν είμαι σίγουρος πια μετάλλαξη είναι αν καταφέρεις βγάλε καλύτερες φωτογραφίες σε καλό φωτισμό και όπωσδηποτε την πλάτη και την ουρά.
 
οι ραβδώσεις δεν είναι ευχάριστες για τα πέλματα τους, αν έχεις την δυνατότητα καλό είναι να τις αλλαξεις
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εμένα πιο πολύ θα με απασχολούσε η υγεία του για αρχή.
Τι εννοείς ότι είναι φουσκωτό?
Κάθεται φουσκωμένο;
Οι κουτσουλιές του είναι καλές;
Τρώει κανονικά;
Πόσες μέρες το έχεις;
 
Κάθεται φουσκωμένο;
Πλέον δεν κάθεται φουσκωμένο, το έχω λίγο παραπάνω από μια εβδομάδα. Ναι μια χαρά είναι κουτσουλιες του. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top