Γενικά Είναι σωστή επιλογή ένας αλεξανδρινός;

Ελεάνα

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2019
Μηνύματα
16
Γεια σας, δυστηχως ακομη δεν εχω συνηδητοποιησει το χθεσινο θανατο του ρινγκ νεκ μου όπως κάποιοι ίσως εχέτε διαβάσει, η οικογενεια μου λεει πως ειδε να πουλανε ενα Αλεξανδρινο παπαγαλο 3 μηνων οπου ειναι ταισμενος με κρεμα και μου προτεινε να το αγορασουμε καθως ολοι λυπηθηκαμε μετα τπ θανατο του ρινγκ νεκ... εσεις τι πιστευετε για καποιο που δεν εχει και πολλη εμπειρια με παπαγαλους μεσαιου μεγεθους.. ειναι σωστη επιλογη ενας αλεξανδρινος;
 
Έχω παπαγάλους τα τελευταία 15 περίπου χρόνια. Από παιδί ονειρεύομαι έναν Αλεξανδρινό, παρόλα αυτά το θεωρώ ιδιαίτερα απαιτητικό και δυσκολο είδος, για αυτό και δεν έχω αποκτήσει ακομη. Περισσότερες πληροφορίες θα σου δώσουν όσοι έχουν στην κατοχή τους τέτοια πουλιά. Εγώ θα επιμείνω στο θέμα της αγοράς και του πωλητή. Από πού θα το πάρεις; Από αγγελία ιδιώτη δεν θα έπαιρνα, ούτε φυσικά και από "εκτροφέα" που πουλάει παπαγάλους που δεν έχουν απογαλακτιστει. Τώρα έχεις την εμπειρία και πρέπει να προσέξεις πολύ ώστε να αποφύγεις παρόμοιες δυσάρεστες καταστάσεις.
 
Σαν κατοχος 2 εως τωρα δεν ειναι κ το ευκολοτερο πουλι! Εχει δικο του χαρακτηρα κ δεν υποτάσσεται! Βεβαια αν σε δει για το ζευγαρι του τοτε γινεται χαλι, αλλα χαδια οποτε θελει δεν του αρεσουν τα πολλα πολλα ωρες ωρες! Απο το φορουμ εκτος απο εμενα εχουν η @anatolia o @tasioskis και η @mania αν δεν κανω λαθος
 
Εαν το πουλάκι που βρήκατε δείχνει υγιές απ' όσο μπορείτε να κρίνετε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το πάρετε. Γίνεται να το επισκεφθείτε με τη συμφωνία να το δείτε και να το αγοράσετε αν σας κάνει; Επίσης είσαι έτοιμη απο θέμα εξοπλισμού; Ότι έχεις (κλουβί, εξαρτήματα κτλ) αποστείρωσέ το με ζεστό νερό και ξύδι κι άστο να λιαστεί στο ήλιο για αρκετές ώρες.
 
Νομιζω οτι η αναζητηση σου ξεκινα λιγο αναποδα, ψαξε λιγο τα ειδη των παπαγάλων για να παρεις βασικες πληροφοριες για τον χαρακτηρα τους κτλ και μην το πας απο το τι υπαρχει άμεσα διαθεσιμο στην αγορα.

Δεν εχεις λογο να βιαζεσαι πιστευω.
 
Τι παπαγαλο θα μου συνιστουσατε που να δενεται περισσοτερο με τον ιδιοκτητη καθως και να εχει και την ικανοτητα να μιλησει καποια στιγμη; Η καθε αποψη δεκτη
Μενεις μονη σου; η εισαι με αλλους στον χωρο! Αν εισαι μονη θα δεθει με εσενα αν εχεις κ αλλους τοτε τα πραγματα γινονται ποιο περιπλοκα
 
Κι εγώ Κοκατίλ θα πρότεινα ή Μονκ, όπως και να μην παρασύρεσαι από ότι πουλί υπάρχει στην αγορά. Διάβασε λιγάκι να ενημερωθείς για τα είδη των παπαγάλων και στη συνέχεια αναζήτησε αυτόν που θεωρείς κατάλληλο.

Τέλος, διάβασε και αυτό. Μπορεί να υπάρχουν πράγματα που δεν έχεις σκεφτεί ακόμη. https://community.petbirds.gr/threads/5-λόγοι-για-τους-οποίους-εγκαταλείπονται-οι-παπαγάλοι.25759/
 
Δύσκολο είδος ο Αλεξανδρινος, πόσο μάλλον για "πρωτάρη". Κοκατίλ θα έλεγα κι εγώ αλλά και πάλι όχι πριν διαβάσεις το άρθρο που παρέθεσε παραπάνω ο Σταύρος απαντήσεις σε ένα τετ-α-τετ με τον εαυτό σου και ειλικρινά στις ερωτήσεις αυτού του θρεντ https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-να-μην-πάρεις-παπαγάλο.31114/

Δεν είναι θέμα "κακίας" ούτε αδιαφορίας, όσα γράφουμε τα γραφουμε απο ενδιαφέρον τόσο για το πουλάκι όσο και για σένα. Είναι άπειρα τα παραδείγματα που έχουμε όλοι να παραθέσουμε στο φορουμ ατόμων που πήραν τον παπαγάλο πανω στον ενθουσιασμό τους και ένα μήνα μετά είχαν μετανοιώσει, ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις (αφού δεν είχαμε νέα πλέον στο φόρουμ) τα πουλάκια μάλλον θα εγκαταλείφθηκαν στην τύχη τους.
 
Εγώ έχω ringneck! Επειδή όπως λες είχες κι εσυ, θα ξέρεις ότι είναι ιδιαίτεροι χαρακτήρες... Νομίζω οι Αλεξανδρινοί επειδή είναι «ξαδέρφια» των ringneck μοιάζουν σε πολλά με αυτούς... ανάλογα πάντα και την προσωπικότητα του πουλιού και πως έχει μεγαλώσει και πολλά άλλα!
Δυστυχώς δεν γνωρίζω την εμπειρία σου και ποσό καιρό είχες το προηγούμενο πουλάκι και σε τι σημείο «δεσίματος» είχατε φτάσει...
Αν θέλεις να ξεκινήσεις από την αρχή, ως αρχάρια θα σου πρότεινα κι εγώ cockatiel. Αν θες κάτι πιο «προχωρημένο» με περισσότερες απαιτήσεις όσων αφορά την εκπαίδευση και την πολυπλοκότητα του χαρακτήρα θα μπορούσες να σκεφτείς και έναν μονκ... Αν αγάπησες τον χαρακτήρα του ringneck και πιστεύεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στον απαιτητικό αυτό χαρακτήρα, τότε σκέψου για ringneck και αλεξανδρινό με πολύ ψάξιμο για τον εκτροφέα! Ότι άλλο θες και μπορούμε είμαστε εδώ να βοηθήσουμε!
Πάντως να θυμάσαι είναι μεγάλη δέσμευση και μια από τις ωραιότερες φάσεις είναι η αναζήτησή του σωστού πτηνού. Διάβασε, ρώτα και μην βιαστείς. Επιλέγεις συγκάτοικο για τα επόμενα (πολλά) χρόνια!
 
Σενεγάλης μου είχαν πει και εμένα να πάρω ή παρροτλετ.. Το Σενεγάλης είναι πολύ καλό και κοινό Νίκο πουλάκι.. Ένας κύριος είχε δόση για φύλαξη στο πετ σοπ το Σενεγάλης του (ήρεμο) και όποτε πήγαινε κάποιος του έκανε τρελές
 
☹ Τότε θέλει πολύ ψάξιμο αφού δεν υπάρχει η εμπειρία... Πολλά βίντεο, πολλά forum, πολλές ερωτήσεις, και πάντα να υπάρχει στο μυαλό η περίπτωση ότι δεν θα είναι όλα όπως τα φανταζόμαστε!
 
Back
Top