Αναπαραγωγή Είναι σωστή η τοποθέτηση του αυγού σε αυτή τη θέση;

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Είναι σωστή η τοποθέτηση του αυγού σε αυτή τη θέση; Και με το υγρασιόμετρο που έχω, βλέπω την υγρασία στο 40-50% είναι εντάξη αν όχι πως μπορώ να τη αυξήσω;>
[automerge]1552553399[/automerge]
Στο 75% κοντά δεν θα πρέπει να είναι;
 

Συνημμένα

  • DSC_0346.webp
    DSC_0346.webp
    35,9 KB · Προβολές: 29
Ένα κεσεδάκι παραδοσιακού γιαουρτιού ή κάτι παρόμοιο είναι πολύ καλύτερο από αυτό.
Χρειαζόμαστε μεγάλη βάση για σταθερότητα.
Οι σπόροι είναι μια χαρά...
Η υγρασία είναι κάτι που πριν αρχίσει η επώαση μας είναι σχετικά αδιάφορη...
Οι θερμοκρασία όμως είναι ένα θέμα που δεν μπορούμε να το αφήνουμε στην τύχη.
Προς το παρόν οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο.
Αργότερα όμως... κι όταν περνάει τα 30αρια υπάρχει ασφαλώς θέμα.. και χρειάζεται περισσότερη προσοχή.
 
Σωστό Δημήτρη.
Να μην είναι ξέχειλο το σκεύος με σπόρους και υπάρχει φόβος να κυλίσει απ΄ έξω σε κάποιο "ατύχημα".
Είναι κάτω απο το χείλος του σκεύους το αυγουλάκι και καλύπτετε περίπου το μισό, φαίνεται έτσι γιατί δεν είναι καλή η γωνία λήψης. Δεν υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος. 😉:)
[automerge]1552558537[/automerge]
Η μυτούλα του να κοιτάει κάτω σωστά; Ο αεροθάλαμος πάνω; Ο αεροθάλαμος είναι στο πίσω μέρος όχι στη μύτη έτσι;Γιατί διάβασα κάπου η μυτούλα του αυγού να κοιτάει πάνω και θέλω να είμαι σίγουρος.
 
Καλησπέρα Γιάννη! Τα αυγά καλό είναι να φυλάσσονται σε σκιερό και δροσερό μέρος, ώστε να διατηρηθούν αναλλοίωτα και ασφαλή. Να εφαρμόσεις κατά γράμμα τα όσα γράφτηκαν παραπάνω! Καλή τύχη στην αντικατάσταση!
 
Back
Top