Γενικά Είναι σωστό να βάζουμε βιταμίνες στο νερό των παπαγάλων;

Ahilleas222

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Ασπρόπυργος
Εδω και δυο μερες βαζω στο νερο των παπαγαλων μια βιταμινι για να τους φυγει το στες. Οταν ερθει και η ωρα θα τους βαλω και μια βιταμινι για να ζευγαροσουν πιο γρηγορα. Ειναι σωστο αυτο;
 
Όταν χρειάζεται να δοθεί κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών, είναι προτιμότερο να δίνεται μέσω της τροφής και όχι του νερού. Ορισμένες βιταμίνες οξειδώνονται όταν είναι εκτεθειμένες στο περιβάλλον της ποτίστρας.

Διάβασε αυτό, εξηγεί τα πράγματα. Χορήγηση συμπληρωμάτων.
 
Βιταμίνες για να ζευγαρώσουν πιο γρήγορα; Δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Με την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία θα ζευγαρώσουν όταν εκείνα νιώσουν έτοιμα.
 
Βιταμίνες για να ζευγαρώσουν πιο γρήγορα; Δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Με την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία θα ζευγαρώσουν όταν εκείνα νιώσουν έτοιμα.
+++και όχι μέσα στο καλοκαίρι.
 
τι βιταμίνες τους δίνεις; Γιατρός στις πρότινε;
εγώ θα έλεγα, να αφήσεις τα πουλάκια ήσυχα να ηρεμήσουν.
φρόντισε να διορθώσεις τις συνθήκες διαβίωσης τους.
βάζε τους φρέσκο καθαρό νεράκι καθημερινά. Πρόσφερέ τους λαχανικά, λίγο μηλαράκι, μπρόκολο, πιπερίτσες...
τα πουλιά δεν θα ζευγαρώσουν με φάρμακα. Θα ζευγαρώσουν όταν αισθανθούν ασφάλεια και έχει γίνει μια καλή διατροφική προετοιμασία.
 
Tα πουλακια τα εχεις πολυ μικρο χρονικο διαστημα και βιαζεσαι να τα κανεις ολα πολυ γρηγορα! Δε γινονται αυτα τα πραγματα, ασε τα πουλακια να ηρεμησουν! Μη βαζεις διαφορα χημικα δεν υπαρχει λογος! Αφαιρεσε τη φωλια και ασχολησου με το να τους παρεχεις σωστη διατροφη και σωστο περιβαλλον! Η αναπαραγωγη ειναι για πιο μετα! Μπες διαβασε για τις αναγκες του ειδους που εχεις αποκτησει και τι χρειαζονται!
 
Δεν υπάρχουν μαγικές σταγόνες για να φεύγει το στρες ούτε άλλες για επιτυχημένο ζευγάρωμα. Καλή διατροφή, φυσικό φως και ηρεμία είναι τα βασικά. Στα είπαν κι άλλοι πιο πάνω. :)
 
Μήπως γινόμαστε απόλυτοι αφοριζοντας όλα τα σκευάσματα; Πχ η βιταμίνη Ε δεν βοηθά στην αναπαραγωγή; Ή όσο καλή τροφή και αυγό και αυγοτροφή αν βάλουμε στην αναπαραγωγικη περίοδο, το ασβέστιο δεν θεωρείται must?
 
Μήπως γινόμαστε απόλυτοι αφοριζοντας όλα τα σκευάσματα; Πχ η βιταμίνη Ε δεν βοηθά στην αναπαραγωγή; Ή όσο καλή τροφή και αυγό και αυγοτροφή αν βάλουμε στην αναπαραγωγικη περίοδο, το ασβέστιο δεν θεωρείται must?

Δεν γίνονται αφορισμοί Γρηγόρη αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ. Απαραίτητο όμως προσωπικά θεωρώ κάτι που δεν μπορεί να επιτευχθεί μια ομαλή πορεία χωρίς αυτό. Δηλαδή χωρίς τη βιτ. Ε ή μάλλον την έξτρα βιτ. Ε σε σκεύασμα δεν μπορεί να επιτευχθεί μια καλή αναπαραγωγή; Υπάρχει περίπτωση σε ένα στρεσαρισμένο πουλί που κρύβεται μέσα σε μια σκοτεινή φωλιά απο φόβο να δώσεις βιταμίνες και να αρχίσει να νιώθει ασφάλεια και να αποφασίσει άμεσα να αναπαραχθεί; Αυτό λέμε πιο πάνω.
 
Δεν γίνονται αφορισμοί Γρηγόρη αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ. Απαραίτητο όμως προσωπικά θεωρώ κάτι που δεν μπορεί να επιτευχθεί μια ομαλή πορεία χωρίς αυτό. Δηλαδή χωρίς τη βιτ. Ε ή μάλλον την έξτρα βιτ. Ε σε σκεύασμα δεν μπορεί να επιτευχθεί μια καλή αναπαραγωγή; Υπάρχει περίπτωση σε ένα στρεσαρισμένο πουλί που κρύβεται μέσα σε μια σκοτεινή φωλιά απο φόβο να δώσεις βιταμίνες και να αρχίσει να νιώθει ασφάλεια και να αποφασίσει άμεσα να αναπαραχθεί; Αυτό λέμε πιο πάνω.
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο δικό σου ποστ.
Όπως γράφεις αν πάρω δύο πουλιά απροετοιμαστα και τα βάλω για αναπαραγωγή, οι πιθανότητες είναι μηδαμινές σχεδόν. Απλά πιστεύω ότι τα συμπληρώματα λειτουργούν επικουρικά σε ότι σκεφτόμαστε να κάνουμε. Και πολλές φορές συμπληρώνουν τις παραλείψεις μας, πχ την μη χορήγηση λαχανικών ή φρούτων
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top