Αναπαραγωγή Είναι σωστό να γεννήσει τόσο πρώιμα;

Εγγραφή
11 Μαϊ 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Κερατσίνι
καλησπέρα σε όλα τα Μέλη,έχω καναρινακι που τα έχω βάλει σε 60 ζευγαρωστρες για προετοιμασία, η μια καναρα κατάφερε και πέρασε το διαχωριστικό και πήγε στον αρσενικό,το θέμα είναι ότι σκίζει την εφημερίδα και σήμερα της έβαλα φωλιά και βήμα και σε μια ώρα έφτιαξε φωλιά. Το ερώτημα μου είναι τι κάνω; Είναι σωστό να γεννηση τόσο πρώιμα;
 
Βρε Μανώλη, πρώτα της έβαλες φωλιά και νημα και την έφτιαξε κιόλας και μετά αναρωτιέσαι αν ειναι σωστό η οχι να γεννήσει; Προφανώς ειναι νωρίς για να γεννήσει, ειδικά αν δεν εχει προετοιμαστεί σωστά η ίδια και ο παρτενέρ της και επισης πιθανο ειναι οτι θα γεννήσει σύντομα, εφόσον κινείται με τέτοια ταχύτητα.
Εσύ τώρα φρόντισε να της δίνεις αφειδώς ποικιλία τροφών, σπορικων, αυγοτροφης, αυγού, χορταρικων, κηπευτικών και φυσικά να υπαρχει κόκκαλο σουπιας μόνιμα στο κλουβί, κι ευχήσου να κανει όσο πιο αργά γίνεται ένσπορα αυγά και υγιείς νεοσσούς.
Την έχεις μέσα στο σπίτι;
Την εφημερίδα μην την βάλεις ξανά. Χρησιμοποίησε λευκό χαρτί κουζίνας που δεν περιέχει μελάνια.
 
είναι σωστό να γεννηση τόσο πρώιμα;
Δε θα είναι η μόνο περίπτωση..
Μη σου πω μάλιστα πως είναι και πολύ καθυστερημένη σε σχέση μα άλλες περιπτώσεις "εκτροφέων"
Εικάζω όμως πως άδικα θα ταλαιπωρηθούν τα πουλια.
Στη θέση σου εγώ θα τα χώριζα σε διαφορετικά κλουβιά.. με την κανάρα σε πιο σκοτεινό και κρύο χώρο...
Μερικές βδομάδες υπομονή και μετά θα έχεις όλες τις προσπάθειες περισσότερο πετυχημένες...
Προτείνω να μη ρισκάρεις... υπάρχει χρόνος επιστροφής.
τα έχω βάλει σε 60 ζευγαρωστρες
Μεγάλο μέγεθος εκτροφής..
Μάλλον 60α ζευγαρώστρα κι όχι 60 ζευγαρώστρες. σωστά;
 
...η μια καναρα κατάφερε και πέρασε το διαχωριστικό και πήγε στον αρσενικό...

Δηλαδή η κυρια κανάρα κατάφερε και σήκωσε αυτό το μεταλλικό, ας το πούμε πλέγμα, που δίνεται σαν στανταρντ αξεσουαρ με την ζευγαρωστρα; Πως πέρασε; Δεν κάνω τον έξυπνο...Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση :)

Ο έρωτας βουνά κινεί 😉
 
το συρτάρι του πλέγματος ήταν λίγο έξω και είχε κενό, δεν είπα ότι σήκωσε το πλέγμα αλλομονο

Μάλλον 60α ζευγαρώστρα κι όχι 60 ζευγαρώστρες. σωστά;
Ναι 60 άρα ζευγαρωστρα

Μερικές βδομάδες υπομονή και μετά θα έχεις όλες τις προσπάθειες περισσότερο
σημείωση ότι τα έχω στην ζευγαρωστρα με χώρισμα βέβαια από τον νοεμβριο

Την έχεις μέσα στο σπίτι;
Ναι μέσα τα έχω
 
Μανώλη, άλλη φορά και αν δεν θελεις πρώιμες αναπαραγωγές ή αναπαραγωγικές προσπάθειες απο πλευράς των καναρινιων σου, τα αρσενικά και τα θηλυκά δεν θα πρεπει να βλέπονται, ιδανικά και να μην ακούγονται μεταξυ τους και η εκτροφή σου θα πρεπει να ακολουθεί το ετήσιο πρόγραμμα φυσικού φωτός την καθε εποχή. Αλλιώς "κινδυνεύεις" να αντιμετωπίσεις με μεγαλύτερη πιθανότητα άσπορες γέννες, ανέτοιμα απο πλευράς διατροφικής προετοιμασίας πουλιά, με ό,τι αυτο συνεπάγεται για την υγεία ή ακόμη και το προσδόκιμο ζωής τους, παρατεταμένες ωοτοκίες, πολλαπλούς κύκλους αναπαραγωγής, εξαντλημένους γονείς κλπ.
Εύχομαι όλα να σας πάνε κατι ευχήν, και για ό,τι άλλο προκύψει, ελπίζουμε θετικό, ενημέρώσέ μας.
 
Αλλιώς "κινδυνεύεις" να αντιμετωπίσεις με μεγαλύτερη πιθανότητα άσπορες γέννες,
έχεις δίκιο απλά τα πουλακια που έχω τα είχα σε μπαλκόνι και πρόσφατα τα έβαλα μέσα μέσα λογο ότι ήταν εκτεθειμένα σε αέρακαι έτσι δεν έχω την δυνατότητα να μην ακούγονται μεταξύ τους.

δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κάνω κάτι κακο στα πουλάκια, τι μπορώ να κάνω;
 
δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κάνω κάτι κακο στα πουλάκια, τι μπορώ να κάνω;
Μανώλη, δεν κάνεις κανένα κακό στα πουλάκια. Αν ακόμα και τώρα συνεχίσεις τη διατροφική προετοιμασία σε αυξημένο ρυθμό (δλδ να φτάσεις στην τελική συχνότητα πιο γρήγορα) πιθανότατα τίποτε κακό δεν θα συμβεί στα πουλάκια. Θα γεννήσουν και αν τα αυγουλάκια τους δεν είναι άσπορα, δλδ, αν είναι στα ντουζένια του ο αρσενικός, θα έχεις μωράκια.
Όσον αφορά στην αποφυγή του αέρα όμως, αυτό δεν δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί αν τύλιγες με χοντρό πλαστικό διαφανές ή το άλλο με τις φουσκάλες αέρα, τα κλουβιά γύρω - γύρω, πάνω και κάτω, αφήνοντας μόνο την πρόσοψη χωρίς κάλυψη; Ή ο αέρας φυσάει επί της διευθύνσεως της πρόσοψης;
Τέλος, το να μην ακούει το θηλυκό το αρσενικό, όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμά μου είναι το ιδανικό, το οποίο όμως να ξέρεις ότι ελάχιστοι (υποθέτω) από εμάς έχουμε τη δυνατότητα να το επιτύχουμε. Έχει κι αυτό τον ρόλο του στην αναπαραγωγή, διότι το κελάηδημα θεωρείται ότι διεγείρει το θηλυκό και το ωθεί σε αναπαραγωγική διάθεση, αλλά βασικότερα θεωρούνται η διάρκεια, ένταση του φωτός, η παροχή πληθώρας τροφής και ίσως η κατάλληλη θερμοκρασία.
 
Ή ο αέρας φυσάει επί της διευθύνσεως της πρόσοψης;
Μένω ψηλά στο Κερατσίνι και είμαι φάτσα στον βοριάκαι έχω πάρα πολύ αέρα να φανταστείς δύο φορές μου έχει σκίσει τέντα και γι'αυτό τα έβαλα μέσα. Πάντως Ευχαριστώ πάρα πολύ για της συμβουλές πραγματικά μου είναι χρήσιμες
 
δεν θέλω σε καμία περίπτωση να κάνω κάτι κακο στα πουλάκια, τι μπορώ να κάνω;

Αν ακολουθήσεις τα παραπάνω που σου λένε τα παιδιά τότε όλα θα πάνε καλά ή θα μειώσεις τις πιθανότητες να έχεις γέννα με άσπορα αυγά...
Έχουν γίνει λαθάκια και βιαστικές κινήσεις από άγνοια ίσως, οπότε διόρθωσε τις συνθήκες(ακολουθώντας τις συμβουλές των παιδιών..) για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα από εδώ και πέρα...
 
Back
Top