Διατροφή Είναι σωστό να δίνουμε ρύζι στα καναρίνια;

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Καλημερα σας Φιλοι μου
Θελω να σας κανω μια ερωτηση, το Ρυζι ειναι ενας αθανατος και δυνατος σπορος, αλλα διαβασα οτι μαζευει τα υγρα στο στομαχι, και σκεφτηκα μηπως σφιγγει τις κοτσιλιες των Πουλιων και ουσιαστικα αντι να τα ωφελησει, τα ταλαιπωρει.
Ειναι σωστο να δινουμε Ρυζι στα Καναρινια;
 
Το ρύζι ανήκει στα δημητριακά και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται με τη δέουσα σημασία...
Δεν ξέρω αν κάνει να χρησιμοποιηθεί για σίτιση στα καναρίνια... αλλά εκείνο που πρέπει να ψάξουμε είναι το γιατί...
Αν λοιπόν θέλουμε τις ευεργετικές ουσίες του... μπορούμε να προσφέρουμε το ρυζόνερο, ή το ρυζάλευρο κατά περίπτωση στα πουλιά μας... όταν φυσικά υπάρχει ανάγκη. Ειδικά στους νεοσσούς που πρέπει να ταϊστούν με το χέρι πιστεύω πως είναι απαραίτητα για να αποφύγουμε τις διάρροιες και τα εντερικά προβλήματα.
Φυσικά είμαι αναρμόδιος και με ελλιπείς γνώσεις για να πάρω θέση στο ερώτημά σου... και ως τέτοιος υιοθετώ την χορήγησή του στα πτηνά μου, μόνο στις παραπάνω μορφές και όχι σε άλλη.
Φυσικά θα διαβάσω κι εγώ με προσοχή κάθε άποψη.. Πριν χρόνια άλλωστε δεν υπήρχε η βρώμη ως τροφή στα καναρίνια (αν δεν κάνω λάθος είναι και τα δύο Δημητριακά) ... Δεν αποκλείεται να δούμε και το ρύζι... 😀
 
Γεια σου Γιαννη
Ο Πουπουλακης το τρωει απο μικρος, σαν τρελος κανει αν εχω στο πιατο μου Ρυζι και μεχρι να το φαω, θα ελεγα οτι κι αυτος μια κουταλια την τρωει
Δεν ειχε ποτε διαρροιες η εντερικα προβληματα
Βεβαια ειναι Σπινος, τι να πω και εγω δεν γνωριζω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γεια σου Γιαννη
Ο Πουπουλακης το τρωει απο μικρος, σαν τρελος κανει αν εχω στο πιατο μου Ρυζι και μεχρι να το φαω, θα ελεγα οτι κι αυτος μια κουταλια την τρωει
Δεν ειχε ποτε διαρροιες η εντερικα προβληματα
Βεβαια ειναι Σπινος, τι να πω και εγω δεν γνωριζω

Αφού τρώει ρυζάκι, ας μην είναι απ΄το δικό σου που σίγουρα θα είναι αλατισμένο ή με λάδι κτλ..
Δίνε του λίγο νερόβραστο. 😉Δεν γράφω τη γνώμη μου ως ειδήμων στα καναρίνια, γνωρίζω όμως πως όλα τα ζώα δεν κάνει να τρώνε αλάτι.
 
Πολυ σωστο
Εδω δεν καταναλωνουμε ζαχαρη και το αλατι ελαχιστο και μονο στη σαλτσα
απο την ακρη του πιατου που τρωει ο Πουπουλακης ειναι χωρις σαλτσα
Τον προσεχω παρα πολυ και η υγεια του ειναι μια χαρα:)
 
Γεια σου Γιαννη
Ο Πουπουλακης το τρωει απο μικρος, σαν τρελος κανει αν εχω στο πιατο μου Ρυζι και μεχρι να το φαω, θα ελεγα οτι κι αυτος μια κουταλια την τρωει
Δεν ειχε ποτε διαρροιες η εντερικα προβληματα
Βεβαια ειναι Σπινος, τι να πω και εγω δεν γνωριζω
Δεν ξέρω αν ο πουπουλάκης ως είδος είναι στην ίδια κατηγορία με τα σπουργίτια... Που και εκεί είναι τα δημητριακά στη διατροφή τους...
Για τα καναρίνια δε γνωρίζω περίπτωση να χορηγείται στην αυτούσια μορφή.
Βρασμένο δεν υπάρχει θέμα σε κανένα στομάχι.
 
Δεν ξέρω αν ο πουπουλάκης ως είδος είναι στην ίδια κατηγορία με τα σπουργίτια... Που και εκεί είναι τα δημητριακά στη διατροφή τους...
Για τα καναρίνια δε γνωρίζω περίπτωση να χορηγείται στην αυτούσια μορφή.
Βρασμένο δεν υπάρχει θέμα σε κανένα στομάχι.
Βρασμενο ενοουσα Γιαννη, και ο Λακης ετσι το τρωει

Εβαλα στα Καναρινια απο 10 περιπου βρασμενους κοκους Ρυζιου πριν 15 λεπτα και δεν υπαρχει τιποτα τωρα
Θα αλαξω χαρτι τωρα και θα παρακολουθησω τις κοτσιλιες τους, να δουμε αυριο πως θα ειναι
 
Εβαλα στα Καναρινια απο 10 περιπου βρασμενους κοκους Ρυζιου πριν 15 λεπτα και δεν υπαρχει τιποτα τωρα
Σοβαρα; Τετοια λατεια δηλαδη; Κοιτα να δεις τι μαθαινεις..
 
Θοδωρή μ αρέσει η έρευνα που κάνεις! 👍

Να μου φιλήσεις τον Λάκη τον Πουπουλάκη!
 
... Θελω να σας κανω μια ερωτηση, το Ρυζι ειναι ενας αθανατος και δυνατος σπορος, αλλα διαβασα οτι μαζευει τα υγρα στο στομαχι, και σκεφτηκα μηπως σφιγγει τις κοτσιλιες των Πουλιων και ουσιαστικα αντι να τα ωφελησει, τα ταλαιπωρει...

Και στους παπαγάλους δίνουμε.

... Και δεν βλέπουμε ιδιαίτερη διαφορά στις κουτσουλιές (στους δικούς μου δηλ), εννοώ πως δεν ταλαιπωρούνται όταν τρώνε ρύζι, άλλο αν αντιθέτως, μπορεί να τα βοηθήσει κάπως όταν έχουν διάρροιες.
 
Θοδωρή μ αρέσει η έρευνα που κάνεις! 👍

Να μου φιλήσεις τον Λάκη τον Πουπουλάκη!
... Και δεν βλέπουμε ιδιαίτερη διαφορά στις κουτσουλιές (στους δικούς μου δηλ), εννοώ πως δεν ταλαιπωρούνται όταν τρώνε ρύζι, άλλο αν αντιθέτως, μπορεί να τα βοηθήσει κάπως όταν έχουν διάρροιες.
Ευχαριστως Αλικη
Σισσυ αυτο νομιζω, επειδη το Ρυζι τα μαζευει τα υγρα, αλλα απο την αλλη καθημερινη χρηση δεν νομιζω να ειναι σωστω επειδη θα σφιγγει πολυ τις κοτσιλιες, οποτε θα ειναι προβλημα
 
, αφού ''ανοίξαμε'' το θέμα (και με παπαγάλους) θα πω πως εγώ δίνω καθημερινά μαύρο ρύζι αλλά και πίτουρο ρυζιού (σε μικρές δόσεις βέβαια μέσα στο σύνολο των υλικών που περιέχει Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου) χωρίς να υπάρχει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
 
, αφού ''ανοίξαμε'' το θέμα (και με παπαγάλους) θα πω πως εγώ δίνω καθημερινά μαύρο ρύζι αλλά και πίτουρο ρυζιού (σε μικρές δόσεις βέβαια μέσα στο σύνολο των υλικών που περιέχει Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου) χωρίς να υπάρχει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
ναι το πιστευω η μητερα μου εχει ενα ρινγκνεκ, ειναι διαφορετικα πουλια οι παπαγαλοι, απο τα καναριια, τα καναρινια ειναι πολυ ευαισθητα Παντως αν ξεκινησει σωστα καποιος και παρει καναρινια απο σωστο χερι και δινει τις σωστες τροφες και τα κρατα καθαρα, ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να του αρωστησουν
Οχι οπως εγω που πηγα στο Γερμαναρα εδω και με εμπλεξε με ενα καναρινι που το εχω 20 μερες περιπου και εχει ακομα ασταθειακαι δεν ξερω αν θα γινει καλα
Κοιτα εδω τι τραβαω Καναρινι με προβλημα ασταθειας
 
Back
Top