Αναπαραγωγή Είναι σωστό να πετάξω κάποια απο τα αβγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης philip
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

philip

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2007
Μηνύματα
11
Πόλη
Ελευσίνα
"Εχω 7 καναρίνια και τώρα περιμένω άλλα 8. Την τελευταία φορά που ζευγάρωσα τις κανάρες η μία έπνιξε τα μικρά της και στην άλλη τα βρήκα χωρίς εσωτερικά΄όργανα την δεύτερη μέρα. Είμαι 17 χρονών και μου αρέσουν τα καναρίνια πάρα πολύ. "Ηθελα να ρωτήσω. Λόγο στενότητας χώρου αν είναι σωστό να πετάξω κάποια απο τα αυγά. Είναι ζωντανά μέσα στο αυγό είνσι περίπου 1 εβδομάδας.
 
Φίλε Φίλιππε εμένα η γνώμη μου θα ήταν να μην πετάξεις τα αυγά γιατί είναι κρίμα. Ούτως ή άλλως μέχρι να βγουν τα μικρά και να απογαλακτιστούν δεν πιάνουν ιδιαίτερο χώρο αφού θα είναι στη φωλιά για λίγο καιρό ακόμα. Αφού είναι τα αυγά μιας εβδομάδας θα σου έλεγα να περιμένεις άλλη μία και να τα αφήσεις να βγούν όλα. Υπάρχει μία περιπτωση (δεν σου το εύχομαι ) κάποιο ή κάποια από αυτά να μην επιβιώσουν, οπότε με το να τα κρατήσεις όλα τα αυγά μεγιστοποιείς τις πιθανότητες να μπορέσεις να κρατήσεις κάποια μικρά. Αν τώρα με το καλό ζήσουν όλα και περάσει λίγος καιρός και αρχίσουν να τρώνε μόνα τους, τότε μπορείς να κρατήσεις εσύ όσα θέλεις και τα υπόλοιπα να τα χαρίσεις σε γνωστούς και φίλους. Να είσαι σίγουρος ότι πολλοί θα σπεύσουν να τα πάρουν αν το πεις ότι τα δίνεις. Τέλος κρατώντας όλα τα αυγά θα είσαι στην ευχάριστη θέση να κρατήσεις τα πουλιά που θα διαλέξεις εσύ, αυτά δηλαδή που θα σου αρέσουν περισσότερο. Είναι κρίμα να πετάξεις κάποια αυγά τα οποία μπορεί να έβγαιναν καλύτερα πουλιά από αυτά που θα άφηνες.
Τελικά η απόφαση είναι δική σου...
 
Φίλιππε! Νομιζω πως η απάντηση του φίλου Τάσου είναι η καλύτερη και σωστότερη που θα μπορουσες να πάρεις. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του! Είναι κριμα να τα πετάξεις στα σκουπίδια, ξεροντας οτι ειναι ζωντανά.Ασε την φυση να σου δείξει τι πρέπει να κάνεις. 🙂
 
θα συμφωνησω με τα παιδια(τασο-georgina)

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να στερουμε τη ζωη! 😡
 
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΑ ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΠΑ (ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ) ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΩ. ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΙΟ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΗΤΑΝ ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΑ. ΠΟΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΑΝ? ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΕΣ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΝΑ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ. ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΓΑ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΕ ΠΕΘΑΝΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΑΥΓΑ. ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΥΓΟ ΒΡΗΣΚΕΤΑΙ ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΟΥΛΑΚΙ.
ΜΗΝ ΣΤΑΡΗΘΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ. ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΑ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!
 
Η ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΦΛΕΒΑΡΗ ΜΑΡΤΗ ΕΩΣ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ Η ΚΑΙ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΑΣΘΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΖΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ .
ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΜΙΚΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΖΗΣΟΥΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
 
Σωστά τα λες Γιάννη. Πολυ χρησιμες αυτες οι πληροφοριες. Προβληματικά, φιλασθενα πουλιά, που δεν θα είναι έτοιμα για αναπαραγωγή την επόμενη χρονιά.Χμ! Μηπως αυτα ενδιαφερουν μονο τους εκτροφείς; Δηλαδή και αν δεν ζευγαρωσουν την μια χρονια αλλα την μεθεπόμενη τί θα γίνει; Ο 17χρονος Φιλιππος απο οτι υποψιαζομαι δεν θελει να γινει επαγγελματιας εκτροφέας ωστε να τον ενδιαφερει τοσο πολυ σε πόσο χρόνο θα ειναι ετοιμο ενα πουλι να του δωσει απογόνους... Οπωσδηποτε τον ενδιαφερει η υγεια των πουλιων του, αλλα μηπως δεν υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες ακομα και ο καλυτερος εκτροφεας να βγαλει "σκάρτα" πουλια; Αυτα τι τα κανουν δηλαδη; τα πετάνε στον Καιάδα; Φυσικα οχι! Τα σπρωχνουν πρωτα σε ανυποψιαστους πελάτες...ή κανω λαθος;(ειναι εκφραση που την εχω ακουσει απο τους ιδιους τους εκτροφεις) Τι πειραζει λοιπον αν βγουν και μερικα φιλασθενα πουλακια;Και αυτα φροντιδα και αγαπη χρειαζονται, ας μην παρουν βραβεια σε καποιο διαγωνισμο, δεν ειναι εκει το ζητουμενο... Μπορει καλλιστα να κραταει συντροφια σε ενα παιδακι η σε εναν ηλικωμενο με το τραγουδακι του κι ας μην πιανει 10 οκταβες... Σιγουρα την φροντιδα που θα του προσφερθει θα την ανταποδωσει με τον καλυτερο δυνατο τροπο...Αυτον που μονο τα πουλακια γνωριζουν. 🙂🙄
 
ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ Η ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΛΑΙΔΙΜΑ ΤΟΥΣ .
ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
ΓΕΝΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΟΥΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΓΟ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΒΓΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΙΛΑΣΘΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ . ΑΡΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ ΕΓΚΑΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ
ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΜΗΤΣΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΝΑΡΙΝΑΚΙ Η ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ 5 .
ΤΟ ΙΔΙΟ Τα ΑΓΑΠΑΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ 200
ΒΡΕ ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΜΠΟΡΟΣ; Η ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ;
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ?
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΝΑΡΙΝΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΠΟΡΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ
ΑΝ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ Η ΤΑ 5 ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΣΟΥ ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 15
ΑΝ ΕΣΥ ( ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ) ΘΕΣ 200 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ 2000 ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΥΛΑΣ …
ΟΧΙ
ΜΕ ΜΕΣΟ ΟΡΟ 2500 ΜΕ 3000 ΕΥΡΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΠΟΥΛΙΑ
 
Γιαννη πολυ χαιρομαι που αγαπας και φροντιζεις και τα 200 πουλακια σου με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Και ξερω πραγματικα ποσο εχεις βοηθησει εμπρακτως και ολους εμας οταν αντιμετωπιζουμε ενα προβλημα με τα πουλακια μας. Εισαι παντα διαθεσιμος να βοηθησεις τον οποιονδηποτε για οποια αναγκη προκυψει και αυτο ειναι οντως πολυ σημαντικο. Σιγουρα η φροντιδα 200 πουλιων ειναι πολυεξοδη. Εγω ( ο καθενας)προσωπικα εχω μονο τοσα πουλακια οσα μπορω να διαχειριστω και να ελεγξω. Ουτε ενα περισσοτερο. Θα ηθελα να ειχα και εγω πολλα περισσοτερα αλλα δυστυχως οι συνθηκες δεν το επιτρεπουν.

Οσο για τους εκτροφεις φυσικο και επομενο ειναι να προσεχουν και να φροντιζουν τα πουλακια τους, οπως ο καθε εμπορος που φροντιζει το εμπορευμα του, μιας και αυτη ειναι η δουλεια του απο την οποια βγαζει τα ως προς το ζειν. Το σκαρτο πραμα δεν πουλαει αρα εχοντας γερα και καλα πουλια αυξανουν το κερδος τους. Δεν τους κατηγορω. Ο καθενας κανει οτι μπορει για να ζησει. Το αν και ποσα και για ποιο λογο πουλαει πουλια ο καθε ενας δεν με αφορα. Ο Φιλιππος ζητησε συγκεκριμενη συμβουλη και την καλυτερη κατα εμενα την εδωσε ο Τασος.

Με μεγαλη χαρα θα περιμενω να μαθω τα νεοτερα σχετικα με τα πουλακια του Φιλιππου που του ευχομαι να βγουνε ολα γερα και υγιη.
 
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ
ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΘΕΣ ΟΚ
ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 5 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ;
ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ;
ΛΕΣ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ;

Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΑΓΑΠΑΝΕ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΞΟΔΕΜΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΜΟΡΦΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΣΥΝΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ .

ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ‘ΕΤΥΧΕ’ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠ ΟΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΞΟΔΑ;
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ;
ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ
ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ .
ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΕΣ Η ΛΕΦΤΑΔΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ .
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΜΙΣΘΟ ΕΧΕΙΣ ΞΟΔΕΨΕΙ 2500 ΜΕ 3000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΧΡΕΩΘΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΙΣΩ
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΜΠΟΡΟΣ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ
 
Γιαννη κοιτα: οσον αφορα το αν τα πουλακια του Φιλιππου θα επιβιωσουν και το αν θα ειναι φιλασθενα η προβληματικα ειναι το ενα θεμα, γιατο ποιο εχω να πω τα εξης:Οπωσδηποτε σε κανεναν δεν ειναι ευχαριστο να εχει αρρωστα πουλια. Ειναι πολυ ψυχοφθορο να βλεπεις πουλακια να υποφερουν, πολυ περιισοτερο δε οταν αυτα αποβιωνουν. Ομως δυστυχως μεσα στην ζωη ολοι οι ανθρωποι, ακομα και ενα παιδι, θα πρεπει να μαθει να διαχειριζεται την απωλεια ενος " φιλου". Ειναι συναισθηματα ψυχοφθορα μεν αλλα ενδυναμωνουν την προσωπικοτητα του παιδιου ή του ενηλικα.Ας αφησουμε λοιπον τον καθενα, αφου ακουσε ολες τις γνωμες να αποφασισει τι θα κανει με τα αυγουλακια. Απο κει και περα ας αναλαβει η φυση να δειξει τι θα γινουν τα πουλακια και στην πορεια βλεπουμε...


Οσον αφορα το δευτερο θεμα εχω να πω οτι πολλες φορες οι ανθρωποι αλλαζουμε την σημασια των λεξεων. Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα. Αλλο το χομπυ και αλλο το εμποριο. Μεχρι του σημειου που κανει ο καθενας οτι κανει για την προσωπικη του ευχαριστηση ειναι χομπυ. Απο την στιγμη που απο μπαινει στην μεση το χρημα δεν υφισταται πλεον χομπυ. Οσο εισαι εκτροφεας χωρις κερδος, κανεις χομπυ. Απο την στιγμη που πουλαει, αρχιζουν τα αυτονοητα, οσο και αν αυτο δεν αρεσει...

Και φυσικα κανεις δεν κατηγορει τους εκτροφεις... Ουτε ολοι ειναι κακοι.Αλοιμονο! Υπαρχουν και εξαιρεται ανθρωποι αναμεσα τους με ανιδιοτελη αγαπη για το χομπυ τους. Τωρα αν ειναι η εξαιρεση η ο κανονας αστο να το κρινει ο καθενας μονος του, απο αυτα που ακουει και απο αυτα που βλεπει... Ο εχων ωτα ακουει και ο εχων ματια βλεπει. Και ο νοων νοειτω...
 
Οι απαντήσεις που δόθηκαν στην ερώτηση του Φιλίππου μέχρι τώρα, νομίζω ότι μας βρίσκουν (τους περισσότερους από εμάς τουλάχιστον) σύμφωνους. Θα πρέπει όμως για να μην υπάρχουν τέτοιες ερωτήσεις - διλήμματα να υπάρξει ενημέρωση - πρόληψη.

Με την συγκεκριμένη απάντηση συμφωνώ σχεδόν σε όλα, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στην ερώτηση του Θέματος. Επειδή λοιπόν όλοι μας, ο καθένας με τον τρόπο του και ίσως άλλος περισσότερο ή άλλος λιγότερο αγαπάμε τα πουλιά, θα πρέπει να ξέρουμε ότι ζευγαρώνουν από τις αρχές της άνοιξης μέχρι τα μέσα του καλοκαιριού. Αυτό θα πρέπει να γίνεται όπως έχει ήδη αναφερθεί, όχι μόνο επειδή τα πουλιά που θα βγουν θα είναι στην πλειοψηφία τους ασθενικά ή δεν θα βγουν καθόλου. Μπορεί κάποια να βγουν υγιή, μπορεί κάποια να έχουν μόνο μικρά προβλήματα υγείας. Το κυριότερο είναι ότι αφού αγαπάμε τα πουλιά θα πρέπει να σεβόμαστε τους βιολογικούς τους ρυθμούς και να τα βοηθούμε με τον τρόπο μας να περνούν από όλα τα στάδια της ζωής τους με όσο το δυνατόν πιο φυσιολογικό τρόπο. Δεν είναι ούτε φτερωτές Μπάρμπι που γέννησαν για να χαζεύουμε τα μικρά τους όλο το χρόνο, ούτε μηχανές.

Είναι απαράδεκτο να ζευγαρώνουμε πουλιά από τον Νοέμβριο μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο. Για ποιο λόγο; Αυτή η τακτική ίσως γεννά υποψίες αλλά αυτό αν θέλετε το συζητάμε σε ξεχωριστό - αυτόνομο thread με αντίστοιχο θέμα.
 
Back
Top