Γενικά Είναι τα Gray singer πουλιά μελωδίας;

Εγγραφή
11 Μαϊ 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Κερατσίνι
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Θα ήθελα να με βοηθησετε σε μια αγορά ενός πουλιούνται Gray singer. Εγω κύριος έχω καναρακια για την όμορφη φωνή τους, λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω αν το συγκεκριμένο είναι πουλί μελωδιας. Ευχαριστώ εκ τον προτερων
 
Πιστεύω αρκεί μια αναζήτηση στο youtube ή οπουδήποτε αλλού για να κρίνεις και εσύ ο ίδιος. Σαν πουλί έχει ωραίες φωνές, πολύ πιο διαφορετικές και πιο μελωδικές από καναρίνι, απλά το κελάηδημα του για εμένα είναι περισσότερο επαναλαμβανόμενο. Σαν να λέει συνέχεια την ίδια φωνή. Δεν έχει εναλλαγές και ακούς συνεχόμενα τον ίδιο ήχο.

Ψάξτο και εσύ άμα θες και άκουσε για να κρίνεις και ο ίδιος. Υπάρχουν πολλά βίντεο με αρσενικά πουλιά του είδους που κελαηδούν.
Υ. Γ. Εάν πάρεις, από που πρόκειται να πάρεις; Υπάρχουν εκτροφείς τέτοιων πουλιών στην Ελλάδα; Απλά πληροφοριακά...
 
Το έχω ακούσει αλλά επειδή δεν ξέρω και πολλά πράγματα γενικά, είμαι ένα βήμα μπρος ένα βήμα πισω

Υ. Γ. Εάν πάρεις, από που πρόκειται να πάρεις; Υπάρχουν εκτροφείς τέτοιων πουλιών στην Ελλάδα; Απλά πληροφοριακά...
Από ιδιωτη. Όχι εκτροφεας.
 
Δεν γνωρίζω για να σου πω αλλά εάν και η τιμή είναι μεγαλούτσικη, εγώ προσωπικά, θα προτιμούσα να πάρω ένα καναρίνι φωνής που θα είμαι και πιο σίγουρος για τις φωνές του και θα είναι πιο μελωδικές. Από την άλλη όμως άμα πάρεις ένα τέτοιο πουλάκι θα έχεις ένα "εξωτικό" πουλί με σπάνιες φωνές. Είναι καθαρά δική σου επιλογή.:D
 
Δεν ξέρω και πολλά από αυτά τα πουλιά να σου πω την αλήθεια, οπότε δεν μπορώ να ξέρω εάν είναι καλή ή όχι η τιμή του.
 
Δεν ξέρω και πολλά από αυτά τα πουλιά να σου πω την αλήθεια, οπότε δεν μπορώ να ξέρω εάν είναι καλή ή όχι η τιμή του.
Έχω μπλοκάρει γιατί από την άλλη μου αρέσουν τα πουλιά μελωδιας, αλλά και η εξωτική φωνή μου αρέσει
 
Έχω μπλοκάρει γιατί από την άλλη μου αρέσουν τα πουλιά μελωδιας, αλλά και η εξωτική φωνή μου αρέσει
Δύσκολη απόφαση και εγώ θα βρισκόμουν σε δίλημμα. Τώρα τι καναρίνια έχεις;
 
Δύσκολη απόφαση και εγώ θα βρισκόμουν σε δίλημμα. Τώρα τι καναρίνια έχεις;
Όπως είπα δεν γνωρίζω και πολλά είμαι καινούργιος σε αυτό. Έχω τρις αχάτες κίτρινες
 
Όπως είπα δεν γνωρίζω και πολλά είμαι καινούργιος σε αυτό. Έχω τρις αχάτες κίτρινες
Άρα θα ήθελες κάποιο πουλάκι που να κελαηδάει. Δύσκολη απόφαση. Εγώ πιστεύω θα έκλινα πως το "εξωτικό". Μιας και είναι και πιο σπάνιο.
 
Άρα θα ήθελες κάποιο πουλάκι που να κελαηδάει. Δύσκολη απόφαση. Εγώ πιστεύω θα έκλινα πως το "εξωτικό". Μιας και είναι και πιο σπάνιο.
Έτσι λέω και εγώ
 
Για όσους τους αρέσει το τραγούδι τους ναι.. είναι πουλιά μελωδίας
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Προσωπικά τα θεωρώ μονότονα και χωρίς ποικιλία...
 
Προσωπικά τα θεωρώ μονότονα και χωρίς ποικιλία...
Ναι. Και εγώ αυτήν την άποψη έχω, αλλά η φωνές τους είναι πιο σπάνιες. Στο βίντεο αυτό ακούγεται πιο πολύ σαν καναρίνι.
Εμένα αυτό μου άρεσε και νομίζω πως αυτές είναι οι "αυθεντικές" του φωνές:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για όσους τους αρέσει το τραγούδι τους ναι.. είναι πουλιά μελωδίας. Προσωπικά τα θεωρώ μονότονα και χωρίς ποικιλία...
Ναι έχεις δίκιο απλά μου αρέσει το διαφορετικό της μελωδιας τπρ

Ναι. Και εγώ αυτήν την άποψη έχω, αλλά η φωνές τους είναι πιο σπάνιες. Στο βίντεο αυτό ακούγεται πιο πολύ σαν καναρίνι.
Εμένα αυτό μου άρεσε και νομίζω πως αυτές είναι οι "αυθεντικές" του φωνές
Έχω φίλε μου δεν υπάρχει τελειοο
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Στο βίντεο αυτό παρεμπιπτόντως βλέπουμε υβρίδιο gray singer με καναρίνι και όχι το κανονικό gray singer.
 
Στο βίντεο αυτό παρεμπιπτόντως βλέπουμε υβρίδιο gray singer με καναρίνι και όχι το κανονικό gray singer.
Είναι gray singer αρσενικό και μοζαμβικης θυλικο αυτό που θέλω να παρω
 
Στο βίντεο αυτό παρεμπιπτόντως βλέπουμε υβρίδιο gray singer με καναρίνι και όχι το κανονικό gray singer.
Σωστά... Δεν το πρόσεξα.
Και το άλλο video όμως το ίδιο μονότονο είναι για μένα...
 
Καλύτερα να πάρεις ένα αρσενικό μοζαμβίκης ή εάν έχεις και την ικανότητα ένα ζευγάρι μοζαμβίκης. Τα θεωρώ πολύ πιο ανώτερα από φωνητικές ικανότητες.
 
Καλύτερα να πάρεις ένα αρσενικό μοζαμβίκης ή εάν έχεις και την ικανότητα ένα ζευγάρι μοζαμβίκης. Τα θεωρώ πολύ πιο ανώτερα από φωνητικές ικανότητες.
Λες εεεεεε;

Ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους σας. Αν και μπερδεύτηκα λιγάκι
 
Back
Top