Γενικά Είναι τα Lutino cockatiel μεγαλύτερα από τα άλλα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Προκειται να παρω ενα μικρο κοκατιλ λουτινο! Ο εκτροφεας μου ειπε οτι τα λουτινο ειναι απ τα πιο "γιγαντοσωμα" κοκατιλ..Ισχυει αυτο; Ποσο μεγαλυτερα ειναι σε σχεση με τα υπολοιπα;
 
Σου εξήγησε το λόγο αυτής της ιδιαιτερότητας;

Μου ειπε οτι ειναι θεμα γεννετικης, οτι αυτο το χαρακτηριστικο εχει η συγκεκριμενη μεταλλαξη. Τωρα πως και γιατι δε μου ειπε..
 
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, δεν πιστεύω ότι ισχύει.

Κι εγω τωρα που το ψαχνω δεν βρισκω καποια τετοια αναφορα.. Κατι για καραφλιτσα διαβαζω, ειναι το κεφαλι τους σε καποιο σημειο γυμνο απο φτερωμα; Στις φωτο δεν διακρινω κατι τετοιο αλλα διαβαζω πως ειναι κ αυτο χαρακτηριστικο της μεταλλαξης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το καραφλάκι είναι συχνό σε αυτην την μετάλλαξη, αλλά οχι απαραίτητο, δλδ ναι, τα περισσότερα έχουν, όμως υπάρχουν και μερικά χωρίς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Κι εγω τωρα που το ψαχνω δεν βρισκω καποια τετοια αναφορα.. Κατι για καραφλιτσα διαβαζω, ειναι το κεφαλι τους σε καποιο σημειο γυμνο απο φτερωμα; Στις φωτο δεν διακρινω κατι τετοιο αλλα διαβαζω πως ειναι κ αυτο χαρακτηριστικο της μεταλλαξης.

Αυτό είναι αλήθεια κι είναι αποτέλεσμα της μακροχρόνιας διασταύρωσης λουτίνο με λουτίνο. Να προτιμήσεις πουλάκι που να έχει έναν γονιό άλλο χρώμα εκτός λουτίνο. Μπορεί σαφώς το ίδιο να είναι λουτίνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά μεγεθους σε κοκατιλ καθώς πουθενά δεν αναφέρθηκε διάφορα σε μέγεθος, πάρα μόνο τον χρωματισμό τους...
 
Η αληθεια ειναι πως το λουτινακι που πηρα εγω, ενω ειναι πολυ μικροτερο ηλικιακα απο το normal grey που εχω, ειναι οντως μεγαλυτερο σε μεγεθος!
Ο εκτροφεας μου ειπε οτι αυτο συμβαινει με τα περισσοτερα λουτινο,τωρα δεν ξερω αν συμβαινει αυτο μονο στην δικη του εκτροφη ή αν ισχυει γενικοτερα.. Παντως κι εγω δεν βρηκα πουθενα καμια τετοια αναφορα.
 
Αν το πουλάκι που πήρες τωρα, σε ηλικία 3μηνων, είναι μεγαλύτερο από το κοκατιλ που είχες κ είναι σε ηλικία 1 έτους,τότε κάτι δεν πάει καλά, εσύ το βρίσκεις λογικό;
 
Αν το πουλάκι που πήρες τωρα, σε ηλικία 3μηνων, είναι μεγαλύτερο από το κοκατιλ που είχες κ είναι σε ηλικία 1 έτους,τότε κάτι δεν πάει καλά, εσύ το βρίσκεις λογικό;

Δεν γνωριζω, τι θα μπορουσε να πηγαινει λαθος;
Ο εκτροφεας μου ειπε οτι αυτο ειναι λογικο να συμβαινει στη συγκεκριμενη μεταλλαξη.
Δεν μιλαμε για τεραστια διαφορα αλλα ναι το λουτινο ειναι εμφανως μεγαλυτερο.
 
Εγώ πάντως όσο και αν το έψαξα, δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Το αντίθετο για κάποιες μεταλλάξεις ναι. Θα το έχω στο νου μου να το κοιτάζω από καιρού εις καιρόν 🙂
 
Back
Top