Φροντίδα Είναι τα ringneck πιο δύσκολα στην εκπαίδευση απο τα κοκατιλ;

vaggelis12345

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2015
Μηνύματα
85
Πόλη
Πειραιάς
Μου φενεται η τα ριγνεκ εινε πιο δυσκολα στιν εκπαιδευση; Καμια απολιτοσ σχεσι με το κοκατιλ. Οταν το βγαζω φεωγει σινεχεια δεν καθεται καθολου και κριβεται σινεχεια πισο απο πραγματα.Αλλα δεν τσιμπαει με τιποτα
 
Προφανως επειδη το εχεις ελαχιστο καιρο κι ειναι απολυτα λογικο να μην σε γνωριζει, να μην σε εμπιστευεται και να σε φοβαται. Βιαζεσαι πολυ θεωρω. Η σχεση με πουλια αγρια χτιζεται με αργα, σταθερα και μικρα βηματα.
 
Προφανως επειδη το εχεις ελαχιστο καιρο κι ειναι απολυτα λογικο να μην σε γνωριζει, να μην σε εμπιστευεται και να σε φοβαται. Βιαζεσαι πολυ θεωρω. Η σχεση με πουλια αγρια χτιζεται με αργα, σταθερα και μικρα βηματα.
Αυτο που θελω να πο εινε οτι καμια σχεση με το κοκατιλ. Το κοκατιλ δεν εκανε ετσι ουτε τιν προτη μερα. Μου φενεται οτι εινε και πιο εξυπνο 😛
 
Εξαρτάται και από το κάθε πουλί Βαγγέλη. Εγώ έχω ένα θηλυκό cockatiel που είναι πολύ άγριο και μου σπάει τα νεύρα :).
Έξυπνα είναι και τα δύο είδη θεωρώ απλά υπάρχει διαφορετικότητα στις αντιδράσεις.
Σιγά σιγά τα ξέρεις αφού έχεις και άλλο.
 
Εξαρτάται και από το κάθε πουλί Βαγγέλη. Εγώ έχω ένα θηλυκό cockatiel που είναι πολύ άγριο και μου σπάει τα νεύρα :).
Έξυπνα είναι και τα δύο είδη θεωρώ απλά υπάρχει διαφορετικότητα στις αντιδράσεις.
Σιγά σιγά τα ξέρεις αφού έχεις και άλλο.
Ναι αυτο εινε το θεμα.Αυτος καμια σχεση με το κοκατιλ. Πολυ πιο αγριο
 
Η ρατσα αυτη οπως και οι Αλεξανδρινοι ειναι πιστευω ανεξαρτητοι, ο δικος μου μεγαλωνοντας απεκτησε εντονη προσωπικοτητα που για να κανει κατι πρεπει να το θελει, οταν δεν θελει με δαγκωνει ας το πουμε ελαφρα πραγμα που συμβαινει αρκετες φορες! Το αδυνατο του σημειο η λιγουρια του! Λιγο ενταμ και γινεται αλοιφη. Προτιμα να μπει στο κλουβι του παρα να χασει το σνακ του!
 
Οχι αλλα ειναι το μονο εδεσμα που ερχεται στο κλουβι του, λιγο οσο το νυχι αρκει για να παραδοθει αμαχητι! Πλεον καταλαβαινει τις προθεσεις μας και αν δεν θελει δεν μπαινει με τιποτα μεσα!
 
Back
Top