Διατροφή Είναι τοξικοί οι σπόροι μήλου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ianos

PB Supporter
Εγγραφή
31 Ιαν 2011
Μηνύματα
13.010
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Διάβασα στο άρθρο για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να... Σκοτώσουμε τα πουλιά μας, οτι πρέπει να αφαιρούμε τους σπόρους απο τα μήλα και τα κουκούτσια απο τα κεράσια. Το θέμα είναι μην πνιγούν τα πουλιά η υφίσταται τοξικότητα των σπόρων;
 
Ναι, έχουν υδροκυάνιο....
Χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις ''ξέρω'' πως αυτοί οι σπόροι έχουν κυάνιο. Αν τα πουλιά δεν πιουν νερό δεν θα πάθουν δηλητηρίαση, αν πιουν τότε θα δημιουργηθεί υδροκυάνιο και πεθαίνουν από δηλητηρίαση... (με κάθε επιφύλαξη)
 
Οι σπόροι του μήλου περιέχουν κυάνιο, έτσι λέγεται τουλάχιστον. Εγώ δεν έχω βγάλει ποτέ σπόρο από τα μήλα όταν τα τρώω αλλά από την άλλη, εγώ δεν έχω και το ίδιο βάρος με ένα καναρίνι.

Μια ουσία η οποία δεν προκαλεί τίποτα σε έναν άνθρωπο λόγω της μάζας του, μπορεί να σκοτώσει ένα πουλάκι, γι' αυτό και πιστεύω ότι αναφέρονται στη λίστα, μιας και το κυάνιο στην κατάλληλη δόση μπορεί να σκοτώσει ακόμη και τεράστια ζώα.
 
Οι σπόροι του μήλου περιέχουν κυάνιο, έτσι λέγεται τουλάχιστον. Εγώ δεν έχω βγάλει ποτέ σπόρο από τα μήλα όταν τα τρώω αλλά από την άλλη, εγώ δεν έχω και το ίδιο βάρος με ένα καναρίνι.

Μια ουσία η οποία δεν προκαλεί τίποτα σε έναν άνθρωπο λόγω της μάζας του, μπορεί να σκοτώσει ένα πουλάκι, γι' αυτό και πιστεύω ότι αναφέρονται στη λίστα, μιας και το κυάνιο στην κατάλληλη δόση μπορεί να σκοτώσει ακόμη και τεράστια ζώα.
Η αναλογία βάρους μεταξύ ανθρώπου-πτηνού είναι το βασικότερο όλων.

Σε σχέση με τους ανθρώπους παίζουν ρόλο και πολλά άλλα...η ζάχαρη θεωρείται άριστο αντίδοτο στο κυάνιο (άσχετο, κερνάω!φτιάχνω λικέρ πικραμύγδαλο ) πχ απέτυχε απόπειρα δολοφονίας του Ρασπούτιν διότι έβαλαν κυάνιο μέσα σε γλυκά και γλυκό κρασί...
πηγή
 
Πόσο κομμάτι σπόρου, μπορεί να περιέχει μια φέτα μήλου (το οποίο είναι φουλ στα ζάχαρα);
Αν πρέπει να ανησυχούμε για κάτι, σε σχέση με τα μήλα, είναι τα υπολείμματα από τα υπεράριθμα ραντίσματα.
No panic;).
 
Back
Top