Διατροφή Είναι το Σιτελαιο ότι καλύτερο για την γονιμότητα τον αρσενικών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Έχω διαβάσει και έχω ακούσει στο παρελθόν ότι το Σιτελαιο δρα σαν (αναβολικο) στο σπέρμα τον αρσενικών Ισχύει;
 
Και πως το χορηγείτε παιδιά; H E απ' όσο ξέρω δεν είναι υδατοδιαλυτή.
 
Προσωπικά το χρησιμοποιώ (το σιτέλαιο) ανακατεύοντάς το πολύ δυνατά στο χλυαρό νερό που ρίχνω μετά απο λίγο, στο κους-κους. Δεν δυαλύεται, αλλά κατανέμεται, σχεδόν ομοιόμορφα.
 
H E απ' όσο ξέρω δεν είναι υδατοδιαλυτή
Ο συγκεκριμένος όρος όταν αναφερόμαστε σε βιταμίνες δεν σημαίνει αυτό ακριβώς που εννοείς Μαρία. Η βιταμίνη Ε είναι λιποδιαλυτη, που σημαίνει ότι όταν περάσει στο σώμα χρειάζεται λίπος για να διαλυθεί και να αποθηκευθεί στο συκώτι κυρίως. Έτσι απελευθερώνεται σταδιακά στον οργανισμό όποτε υπάρχει ανάγκη, σε αντίθεση με τις υδατοδιαλυτές που χρειάζονται νερό για να διαλυθούν και παραμένουν στον οργανισμό για όσο διάστημα υπάρχουν τα υγρά μέχρι να αποβληθούν.
 
Α πολύ ωραία και χρήσιμη Παρασκευή αυτή κύριε μακη.. Θα τ χρησιμοποιησω..
 
Δηλαδή αν βάλουμε λίγο σιτέλαιο μέσα στην αυγοτροφή δεν κάνει; Όπως είναι ωμό! Γιατί πρέπει να το ανακατέψουμε με το νερό; Δεν κατάλαβα...
 
Δηλαδή αν βάλουμε λίγο σιτέλαιο μέσα στην αυγοτροφή δεν κάνει; Όπως είναι ωμό! Γιατί πρέπει να το ανακατέψουμε με το νερό; Δεν κατάλαβα...

Δεν δυαλύεται, αλλά κατανέμεται, σχεδόν ομοιόμορφα.
Νομίζω οτι οι παραπάνω παράθεση λύνει την απορία σου!
 
Back
Top