Γενικά Είναι το καναρίνι μου razza espaniola;

alligator33

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2015
Μηνύματα
8
Πόλη
Λάρισα
φωτογραφία αντίγραφο.webp
Παιδιά και εγώ δεν μπορώ να αναγνωρίσω σε ποια ράτσα ανήκει το νεο μου καναρινί. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;
 
Αν δεν μπορεί να σε βοηθήσει αυτό που το αγόρασε... Διαβάζεις το δαχτυλίδι να ψάξουμε για τον εκτροφέα του. Ίσως έτσι μάθουμε στα σίγουρα.
 
Αν δεν μπορεί να σε βοηθήσει αυτό που το αγόρασε... Διαβάζεις το δαχτυλίδι να ψάξουμε για τον εκτροφέα του. Ίσως έτσι μάθουμε στα σίγουρα.
Γιάννη δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με τις ράτσες, αλλα θυμάμαι πως αυτός που μου το πούλησε το ονόμασε σπανιόλα ή καπως έτσι. Μετά απο ψάξιμο στο φόρουμ υπέθεσα πως εννοούσε razza espagniola. Δεν βρηκα όμως ομοιότητες με τις φωτογραφίες που υπάρχουν. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον χαρακτήρα του και τα πρώιμα κελαηδίσματά του, αλλά θα ήθελα να γνωρίζω και την ράτσα του. Το δαχτυλίδι λέει ΕΟΟ/L999/C15/007. Καταλαβαίνω οτι είναι ελληνικής εκτροφής, απο το σύλλογο της λάρισας και ειναι του 2015. Εσένα σου μοιάζει για razza spagniola?
 
Θα κοιτάξω αργότερα να βρω τον εκτροφέα που βρίσκεται στην ευρύτερη γειτονιά μου και θα ρωτήσω.
Εσένα σου μοιάζει για razza spagniola?
Δεν έχω μελετήσει τη ράτσα και δεν ξέρω να απαντήσω με σιγουριά. Το μόνο που σίγουρα γνωρίζω είναι το εξαιρετικά μικρό το υμέγεθος που περιορίζεται στα 11 έως 11,5cm. Θα διαβάσω και όταν μπορέσω θα επανέλθω.
Κάποια πρόχειρα χαρακτηριστικά της Raza Espanola φαίνονται στη φωτό που μπορείς να το συγκρίνεις με το δικό σου.
Raza Espanola.webp

Δυστυχώς ο αριθμός του εκτροφέα δε φαίνεται στα ενεργά μέλη της ΛΑΣΥΚ
 
Μοιάζει πολύ πάντως με τη φωτογραφία που έβαλε ο Γιάννης. Γιατί δεν στέλνεις ένα e-mail στον εκτροφέα;
Που να το βρώ το mail, το εχω αγορασει απο pet shop?
Και οπως λέει ο Γιάννης δεν ειναι ενεργό μέλος του ΛΑΣΥΚ
 
Να το χαίρεσαι φίλε μου.
Περί ράτσας οι ειδικότεροι...
Θα σου πρότεινα να του βάλεις καμια ξύλινη πατηθρα, για τα ποδαράκια του.
Καλή συνέχεια!
 
Να το χαίρεσαι φίλε μου.
Περί ράτσας οι ειδικότεροι...
Θα σου πρότεινα να του βάλεις καμια ξύλινη πατηθρα, για τα ποδαράκια του.
Καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ Γιάννη, ξύλινες πατήθρες μπορώ να αγοράσω ή πρέπει να τις φτιάξω μόνος μου;
 
Όχι φίλε μου δεν είναι, περισσότερο μοιάζει για τιμπράντο αλλά για σιγουριά (1000%) αυτό θέλει και αυτί.
 
Back
Top