Αναπαραγωγή Είναι το τάισμα των κοκατίλ στο χέρι πιο δύσκολο από ότι στα ρίνκνεκ;

Berry Lily

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2022
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά!
Είδα αυτό το θέμα εδώ και ήθελα να ρωτήσω κάτι... Εγώ αρχικά έχω ένα ρινκνεκ το οποίο μάλλον ζει από θαύμα! Μου το έδωσε ο άνθρωπος που το πήρα τελείως γυμνό (είχε μόνο μερικά πούπουλα σε αρχικό στάδιο στα φτερά του πάνω) και δεν είχα ταΐσει ποτέ ξανά στην χέρι... Πρόσεχα πολύ θερμοκρασίες κλπ κλπ κλπ, διάβασα στο ίντερνετ ,είδα βίντεο κλπ...ευτυχώς το πουλί ζει και είναι καλά... ΌΜΩΣ τώρα έχω δύο κοκατιλακια μωρά τα οποία έλεγα να ταΐσω στο χέρι επίσης γιατί πραγματικά το δέσιμο αυτό που αναπτύσσεται είναι απερίγραπτο! Είδα όμως που λέτε ότι είναι πολύ δύσκολο για πρώτη φορά κλπ...και ήθελα να ρωτήσω αν είναι πιο δύσκολο στα κοκατιλ απ' ότι στα ρινκνεκ αν ξέρει κάποιος να μου πει... Ευχαριστώ
 
@Berry Lily
Τα μικρά cockatiel πόσων ημερών είναι;
Άν είναι κάτω των τριών εβδομάδων και υπάρχουν γονείς που ταΐζουν δεν υπάρχει κάποιος λόγος να ταΐσεις εσύ.
Μετά τις τρείς εβδομάδες μπορείς να αρχίσεις να ταΐζεις λιγο κρέμα με τον τρόπο που γνωρίζεις, μια με δύο φορές την ημέρα για να σε συνηθίσει.
Δεν γνωρίζω αν το έχεις διαβάσει είναι πολύ χρήσιμο άρθρο.
και ήθελα να ρωτήσω αν είναι πιο δύσκολο στα κοκατιλ απ' ότι στα ρινκνεκ
Όσο πιο μικρό σε μέγεθος και ηλικία είναι το πουλάκι τόσο πιο δύσκολο είναι να το ταΐσεις.
 
@Vada ευχαριστώ πολύ! Το διάβασα ναι! Ίσως κάνω αυτό που λες...προς το τέλος να τους δώσω λίγο....τώρα είναι πολύ μωρά,δεν θα τα πείραζα έτσι κι αλλιώς, είναι λίγων ημερών... απλά σκεφτόμουν εκεί στις 15 μέρες να ξεκινήσω τις προσπάθειες εξοικείωσης... Ερώτηση: αν τα πάρω από τη φωλιά για λίγη ώρα ,να περάσουν κάποιο χρόνο μαζί μου πχ, υπάρχει περίπτωση να μην τα ταισουν μετά οι γονείς τους;
 
Ερώτηση: αν τα πάρω από τη φωλιά για λίγη ώρα ,να περάσουν κάποιο χρόνο μαζί μου πχ, υπάρχει περίπτωση να μην τα ταισουν μετά οι γονείς τους;
Θεωρώ ότι η πιθανότητα να αρνηθούν να τα ταΐσουν είναι μηδαμινή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με τα ζώα και τα πουλιά. Αν όμως τα παίρνεις εσύ και τα ταΐζεις, τότε ως χορτασμένα δεν θα ζητούν από τους γονείς τροφή κι επομένως να μην τα φροντίσουν όπως πρέπει. Είναι δλδ ζήτημα ισορροπίας αναγκών - κάλυψης αναγκών, όπως κάθε ζήτημα φροντίδας.
Κοίταξε και το άρθρο του co - parenting αν θέλεις....
 
@ianos το διάβασα μόλις! Πολύ ωραίο και πολύ σωστό...αν και το ρίνγκνεκ που έχω μου το έδωσαν μικρό κι εγώ δεν ήξερα τότε ότι δεν κάνει, χαίρομαι που δεν του έκοψα απότομα την κρέμα και περίμενα να σταματήσει μόνο του να τρώει... Τώρα όσο για τα κοκατιλακια....μάλλον θα τα βγάζω για λίγο από τη φωλιά να περνάμε λίγη ώρα μαζί και θα αφήσω το τάισμα στους γονείς τους... Πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα έτσι! Αρκεί ένα ανθρωποπουλο σ'αυτό το σπίτι...😅
 
Back
Top