Ασθένειες Είναι το φτέρνισμα φυσιολογικό;

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Καλημέρα σε όλους!
Χθες το απόγευμα το παπαγαλάκι μου έκανε έναν ήχο σαν εσωτερικό βήξιμο/φτέρνισμα για περίπου 10 δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να βγάλει βλέννες κλπ από τα ρουθουνάκια του. Μετά άνοιξε και τα φτερά του σα να ζεσταίνεται αλλά τα μάζεψε σχεδόν αμέσως.
Πρέπει να ανησυχήσω; Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια μόλυνση του αναπνευστικού; Το φτέρωμα γύρω από τα ρουθουνάκια του είναι καθαρό και τρώει κανονικά σπόρια αλλά και φρούτα/ λαχανικά (προτιμάει το καρπούζι, το ροδάκινο και το βραστό καλαμπόκι). Αν ναι, τι άλλα συμπτώματα θα έχει; Επίσης τον βλέπω και κάνει συχνά όπως τα περιστέρια (δλδ χώνει το ράμφος του στα φτερά του και δαγκώενται/ ξύνεται).
Ευχαριστώ για την βοήθεια :)
 
Καλημέρα σε όλους!
Χθες το απόγευμα το παπαγαλάκι μου έκανε έναν ήχο σαν εσωτερικό βήξιμο/φτέρνισμα για περίπου 10 δευτερόλεπτα, χωρίς όμως να βγάλει βλέννες κλπ από τα ρουθουνάκια του. Μετά άνοιξε και τα φτερά του σα να ζεσταίνεται αλλά τα μάζεψε σχεδόν αμέσως.
Πρέπει να ανησυχήσω; Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια μόλυνση του αναπνευστικού; Το φτέρωμα γύρω από τα ρουθουνάκια του είναι καθαρό και τρώει κανονικά σπόρια αλλά και φρούτα/ λαχανικά (προτιμάει το καρπούζι, το ροδάκινο και το βραστό καλαμπόκι). Αν ναι, τι άλλα συμπτώματα θα έχει; Επίσης τον βλέπω και κάνει συχνά όπως τα περιστέρια (δλδ χώνει το ράμφος του στα φτερά του και δαγκώενται/ ξύνεται).
Ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Αν το έκανε μια φορά δεν είναι κάτι. Απλά φτερνίστηκε. Το άνοιγμα των φτερών είναι τέντωμα, το κάνουν σχεδόν όλα τα πουλιά. Το ξύσιμο δεν κατάλαβα, φτιάχνει τα φτερά του ή ξύνει το δέρμα του;
 
Μαλλον δεν εχει τιποτα και ο δικος μου ο ζακο εκανε μια φορα εν φταρνησματακη αλλα δεν εδωσα σημασια.
 
Γρηγόρη, δαγκώνει το δέρμα του, σα να έχει πολύ φαγούρα.
Το άνοιγμα των φτερών δεν ήταν αυτό το πλαγιαστό του τεντώματος αλλά αθτό το "κρεμαστό", σα να ζεσταίνεται.
ϊσως και να είμαι υπερβολική, αλλά από τότε που "έχασα" τον Άγγλο μου, μεταά πό τρεις μήνες μεγάλης ταλαιπωρίας για το πουλί, το καθετί μου φαίνεται ύποπτο..
 
Γρηγόρη, δαγκώνει το δέρμα του, σα να έχει πολύ φαγούρα.
Το άνοιγμα των φτερών δεν ήταν αυτό το πλαγιαστό του τεντώματος αλλά αθτό το "κρεμαστό", σα να ζεσταίνεται.
ϊσως και να είμαι υπερβολική, αλλά από τότε που "έχασα" τον Άγγλο μου, μεταά πό τρεις μήνες μεγάλης ταλαιπωρίας για το πουλί, το καθετί μου φαίνεται ύποπτο..


Βάλτου κανένα μπανάκι, αν είναι απο την ζέστη. Καμιά φορά αν γινόμαστε υπερβολικοί και υπερπροστατευτικοί, έχει σαν αντίκτυπο να έχουμε ευαίσθητα και ευάλωτα πουλία. Μην ανχώνεσαι για το τίποτα :)
Φιλικά
 
Νικολέττα μου νομιζω πως δεν συντρέχει λόγος ανησυχιας. Παρατήρησε το πουλάκι σου για αρκετή ωρα. Μιας και ειχες πουλια στο παρελθον νομιζω πως μπορείς να αξιολογήσεις ποτε μια συμπεριφορά θεωρειται ανησυχητική και ποτε όχι.

Εκείνο που μας προβληματίζει ειναι η συχνότητα των παρατηρούμενων συμπτωμάτων. Με ενα φτέρνισμα σιγουρα δεν ανησυχούμε. Αν όμως φτερνίζεται συνεχόμενα και παρουσιαζει και μια άλλη συμπτωματολογία, αυτο σιγουρα θα μας ανησυχήσει.

Τα παπαγαλάκια συχνά περιποιουνται το φτέρωμά τους με το ράμφος τους και τρίβουν το κεφαλάκι τους στον ουροπυγιο αδένα για να το αδιαβροχοποιήσουν. Πολλές φορές για να δροσιστούν απο τον αέρα ανοίγουν τα φτεράκια τους οπως κανουμε και εμείς οι άνθρωποι οταν κάνουμε αέρα με τα χερια μας...Αν το πουλακι σου δεν κάνει μπάνιο στην μπανιέρα δρόσισέ το, ψεκαζοντάς το με τα ψεκαστήρι.
 
Γρηγόρη και Τζωρτζίνα, ευχασιτώ για τις απαντήσεις σας. Με τη μπανιέρα δεν είναι πολύ ενθουσιώδες, ούτε και με το ψεκαστήρι επίσης. Αλλά ωστόσο χρησιμοποιώ και τα δύο, για να το κρατώ (και τα καναρινάκια μου επίσης, αν και αυτά είναι στο άλλο άκρο και κάνουν μπάνιο 2-3 φορές την ημέρα όπως μπορούν -ποτίστρα ή μπανιέρα) δροσερό.
Είναι γεγονός πως από τότε που ξεκίνησα να χάνω ζώα, το παραμικρό με προβληματίζει..
Και κάτι άλλο, άσχετο: Τους έχω ντύσει τα κλουβάκια με σίτα και τα αφήνω έξω τα βράδια (για το καλοκαίρι βέβαια), εκτός αν η ζέστη είναι χειρότερη από ότι μέσα στο σπίτι. Υπάρχει περίπτωση να το ενοχλούν (το παπαγαλίνι) τα φώτα του δήμου κλπ? Πάντως τα καναρίνια κοιμούνται κανονικά. Αυτό κάθεται ακίνητο μεν αλλά με τα μάτια ανοικτά και τις τελευταίες μέρες το σκεπάζω λίγο, ίσα ίσα για να κοιμάται πιο άνετα.
 
Νικολέττα μου σε καταλαβαίνω γιατί και εγω απο τότε που έχασα μερικά απο τα ζωάκια μου έχω γίνει ψυχοτική... Με το παραμικρό τρέχω στον κτηνίατρο... Όμως και οι δικοί μου παπαγάλοι το κάνουν αυτό με τα φτερά τους και ο γιατρός μου έχει πει ότι είναι λόγω ζέστης. Φτερνίζονται και μένα κάποιες φορές συνήθως μετά το ξύσιμο (καθάρισμα) των φτερών τους. Φιλικά!
 
Nikoletta η λυση ειναι μια πτηνιατρος. Δεν καταλαβαινω γιατι οποτε νομιζουμε οτι το φιλαρακι μας δεν ειναι καλά καθομαστε και βασανιζομαστε και δεν το πηγαινουμε στον πτηνιατρο. Εγω παιρνω μεγαλη ανακουφηση οταν παω στον πτηνιατρο και μου λεει πως ειναι το φιλαρακι μου! Ειναι κριμα και για αυτα να τα κραταμε αρρωστα. Δεν ειπα οτι εσυ βασανιζεις το φιλαρακι σου με το να πρωσπαθεις να το βοηθησεις αλλα καλυτερα οταν προκητε για κατι ασυνηθηστο που κανουν τα πουλια μας καλυτερα αμεσα στον πτηνιατρο γιατι σχεδον κανεις μας δεν εχει μεγαλυτερη εμπειρια στα πτηνα απο καποιον πτηνιατρο.Φιληκα Stefan!
 
Back
Top