Φροντίδα Είναι το teniazine solution καλο σαν φαρμακο για το lovebird μου;

mixmoutaf

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
47
Πόλη
Κως
Καλησπέρα σας εχω ενα αρσενικό lovebird περιπιυ 3 ετων. Και πριν λιγες ημέρες πηρα και ενα θηλυκο 1 ετους. ηθελα να κάνω μια ερωτηση σχετικά με καποια φαρμακα για τον αρσενικό. Μου ειπαν να παρω το pinex και το wormidel. Εχουν να κάνουν με ενδοπαρασιτα κ εξωπαρασιτα. Δεν εχω βρει αυτα τα συγκεκριμενα. Αντιθετως ενα pet shop μου προτεινε το teniazine solution. Ειναι καλο σαν φαρμακο; Ευχαριστω.
 
Γεια σου καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα παπαγαλάκια σου!
Γιατί σκέφτηκες να δώσεις φάρμακα; Παρατήρησες εσύ ή κάποιος κτηνίατρος κάποιο πρόβλημα στο πουλάκι;
Καραντίνα τήρησες μεταξύ των πουλιών όταν πήρες το δεύτερο;
 
Τα εχω σε ξεχωριστά κλουβια. Απλώς το παλικάρι που αγορασα την θηλυκια με ρώτησε αν εχω δωσει αυτα τα φαρμακα στον αρσενικο. Οταν τον ειχα παρει απο pet shop δεν μου ειχαν πει κατι τετοιο. Δεν εχω παρατηρησει βεβαια κατι. Τι προτεινεται;
 
Η γνώμη μου είναι ποτέ φάρμακα χωρίς συμπτώματα και πολύ περισσότερο χωρίς γνωμάτευση γιατρού.
Αφού το πουλάκι δεν παρουσιάζει κάτι, μπορείς από καιρού εις καιρόν, να του κάνεις κάποιες προληπτικές εναλλακτικές θεραπείες με σκορδόνερο ή μηλόξυδο βιολογικό, κανένα τσαγάκι και γενικά να ακολουθείς μια ισορροπημένη και πλήρη διατροφή, πλούσια σε χόρτα και αρωματικά βότανα.
Τίποτ' άλλο.:)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικά τι αποφάσισες; Θα δώσεις τίποτα; ή θα ακολουθήσεις τις πολύτιμες συμβουλές της Μαρίας μας; :)
 
Μιλησα
Τελικά τι αποφάσισες; Θα δώσεις τίποτα; ή θα ακολουθήσεις τις πολύτιμες συμβουλές της Μαρίας μας; :)
Μιλησακαι με το παιδι που πηρα την θηλυκια και μου ειπε να του το δωσω και οτι δεν υπαρχει θεμα... Ομως 4 ωρες μετα αρχισε να κανει εμετο... ειναι φυσιολογικο αυτο; Σε ενα αλλο blog διαβασα οτι αν κανει ο αρσενικος εμετο μπροστα στη θηλυκια ειναι ενα ειδος καμακι... ισχύει ή ειναι βλακεια αυτο;
 
μου ειπε να του το δωσω και οτι δεν υπαρχει θεμα... Ομως 4 ωρες μετα αρχισε να κανει εμετο... ειναι φυσιολογικο αυτο;
Άλλο να κάνει εμετό.

σε ενα αλλο blog διαβασα οτι αν κανει ο αρσενικος εμετο μπροστα στη θηλυκια ειναι ενα ειδος καμακι... ισχύει ή ειναι βλακεια αυτο;
Άλλο να βγάζει φαγητό για να ταίσει το θηλυκό.

Προφανώς δεν είναι φυσιολογικό και κακώς έδωσες το φάρμακο...
 
Το wormmiddel Μιχάλη είναι πιο καλό απο το teniazine!
Αλλά απορώ γιατί το πείραξε!
Έβαλες την αναλογία που έλεγαν οι οδηγίες;
Όταν έβαλες το φάρμακο στην ποτίστρα, του είχες μόνο σπόρια;
Στο κλουβί είχες σουπιοκοκκαλο η οτιδήποτε τέτοιο;
Άλλη φορά.. Αν θες να κάνεις προληπτικές θεραπείες καλύτερα να φτιάχνεις σκορδονερο η τσαι, σου έδωσε τα λινκ η Μαρία πιο πάνω...
Και μη φοβάσαι κάνουν την καλύτερη δουλειά! 🙂
Τώρα πως είναι;
 
Το wormmiddel Μιχάλη είναι πιο καλό απο το teniazine!
Πως το ξέρεις τόσο κατηγορηματικά; Τα έχεις δοκιμάσει και τα δύο; Στο είπε κάποιος;
Αλλά απορώ γιατί το πείραξε!
Γιατί είναι φάρμακο και όλα τα φάρμακα έχουν και παρενέργειες που μπορεί να πειράξουν κάποιον, γι αυτό λέμε λελογισμένη χρήση και με ιατρική γνωμάτευση κατόπιν εξετάσεων.
Για να καταλάβω παιδιά. Αν πρηστεί το δόντι σου θα σου δώσει ο γιατρός αντιβίωση. Αν πάρεις αντιβίωση προληπτικά δεν θα σου πρηστεί το δόντι; Λίγη λογική δεν βλάπτει
 
Τωρα
Το wormmiddel Μιχάλη είναι πιο καλό απο το teniazine!
Αλλά απορώ γιατί το πείραξε!
Έβαλες την αναλογία που έλεγαν οι οδηγίες;
Όταν έβαλες το φάρμακο στην ποτίστρα, του είχες μόνο σπόρια;
Στο κλουβί είχες σουπιοκοκκαλο η οτιδήποτε τέτοιο;
Άλλη φορά.. Αν θες να κάνεις προληπτικές θεραπείες καλύτερα να φτιάχνεις σκορδονερο η τσαι, σου έδωσε τα λινκ η Μαρία πιο πάνω...
Και μη φοβάσαι κάνουν την καλύτερη δουλειά!
Τώρα πως είναι;
Καλυτερα ειναι. Του ειχα σπορια και την κλασικη παπαγαλινη. Εχω δοκιμασει να του δωσω σουπιοκοκαλο και τετοια αλλα ουτε που τα ακουμπησε. Απο την αλλη τα εχω σε καραντινα και τα δυο (αρσενικο κ θηλυκο) και βλεπω οτι ο αρσενικος κοντευει να σπασει το κλουβι για να παει στη θηλυκια. 3 μερες καραντινα.
 
Πως το ξέρεις τόσο κατηγορηματικά; Τα έχεις δοκιμάσει και τα δύο; Στο είπε κάποιος;
Φυσικά Μαρία και τα δυο τα έχω δοκιμάσει μέσω γνωμάτευση γιατρού...
Αλλιώς δεν θα έλεγα τίποτα!
Απλά έχω μια άποψη και για τα δυο αυτά φάρμακα και γι'αυτό την είπα!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top