Ασθένειες Είναι υγιείς οι κουτσουλιές του budgie μου;

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλημέρα σήμερα το πρωί παρατήρησα μια κάπως παράξενη κουτσουλιά και δεν είναι μόνο μια αλλά τρεις τέσσερις σε ξεχωριστά σημεία φυσικά. Μήπως έχει κάποιο ενδοπαρασιτο;
 

Συνημμένα

  • 33d.webp
    33d.webp
    5,5 KB · Προβολές: 16
Η φωτογραφία δεν είναι καθαρή.

Τι σε ανησυχεί; Το πουλάκι πως είναι;
 
@Stavros Το πουλακι είναι μια χαρά και κεληδαει και όρεξη έχει και τα πάντα. Απλά μου φάνηκαν κάπως σκούρο πράσινο και δεν ήταν τόσο στεγνές
[automerge]1603704165[/automerge]

Αυτές είναι σημερινές νομιζω

20201026_112204.webp
 
Απλά μου φάνηκαν κάπως σκούρο πράσινο...
Πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν πράσινα τα ούρα ή το ουρικό οξύ. Εδώ δεν είναι.

και δεν ήταν τόσο στεγνές
Δεν βλέπω διάρροια.

Παρακολούθησε δύο τρεις μέρες τη διάθεση και τα περιττώματα και αν υπάρξουν αλλαγές, ενημέρωσε μας και πάλι.
 
Σήμερα είναι λίγο λιθαργικο και δεν το έχω ακούσει να κελαηδάει σχεδόν καθόλου.Επίσης η αμαρα είναι ψιλό λερωμενη.. Τι μπορώ να κάνω? Να δώσω κάποια προβιοτικα? Δυστηχως απο γιατρούς η περιοχή τίποτα..
 
Δεν είναι καλές ενδείξεις, δυστυχώς.

Το προβιοτικό δεν θα λυσει το πρόβλημα. Πρέπει να γίνουν εξετάσεις και να δοθεί η κατάλληλη θεραπεία για να προλάβεις.
 
@Stavros Θα μπορούσε να βοηθήσει αν στείλω εξετάσεις κουτσουλιας στη Κομοτηνή? Πάντως δεν ήταν τόσο άσχημα μπορεί να τα παραλέω και εγώ, από το πρωί ήταν καμιά ωρίτσα έξω παίζαμε. Βέβαια μπορεί να κουράστηκε μετά από το πέταγμα για αυτό ήταν λίγο λιθαργικο. Τώρα είναι λίγο πιο καλά αφού ξεκούραστηκε. Πάντως θα στείλω για καλό και για κακό εγώ άμα χρειάζεται.
 
Θα μπορούσε να βοηθήσει αν στείλω εξετάσεις κουτσουλιας στη Κομοτηνή?
Φαντάζομαι πως ναι. Είναι προτιμότερο από το να διαπιστώσεις ότι υπάρχει όντως θέμα και η κατάσταση έχει επιδεινωθεί. Ο χρόνος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη θεραπεία των πουλιών.
 
Back
Top