Διατροφή Είναι υγιεινές οι τροφές που υπάρχουν για αλλαγή χρώματος;

KYRIAKH

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Η τροφές που υπάρχουν στο εμπόριο για την αλλαγή χρώματος είναι υγιεινές; Eίχα αγοράσει ένα αρκετά πορτοκαλή καναρινή και τώρα που δεν του ξανάδωσα τροφή (αλλαγής χρώματος)έχει αχνίσει αρκετά, μπορεί να γίνει κ άσπρο στο τέλος, άστε που στις αρχές είχα βάλει σε ένα κίτρινο μη ξέροντας την ιδιότητα της τροφής κ πορτοκαλισε η κοιλιά του. 😡 Είναι υγιεινό αυτό το φαινόμενο;
 
Δεν θυμάμαι ακριβώς την μάρκα από petτην είχα αγοράσει και ήταν συσκευασία όχι χύμα. Τώρα έχω δει που πουλάνε κ ανάμικτη χύμα κ έχει μέσα κόκκινη πράσινη κ κιτρίνη.
 
Αυτές οι κόκκινες, πράσινες, κιτρινες "βιταμίνες" , οπως τις εχουν βαφτισει, δεν είναι υγιεινές. Πρόκειται για χύμα προιόντα αμφιβόλου ποιότητας και προελεύσεως. Πολλοι πετσποάδες την συσκευάζουν σε διαφανή ναυλον σακουλάκια του μισού κιλού και την πουλούν ως βιταμίνη ή αυγοτροφή. Αν παρατηρησεις στην ναυλον συσκευασία δεν αναγραφονται ουτε τα συστατικά της ουτε καν μια ημερομηνία λήξεως... 😉

Να προτιμάς μόνο επώνυμα συσκευασμένα προιόντα. Οσο για τον χρωματισμό του πουλιού σου, διαβασε το άρθρο που σου συστήνει ο Σταυρος, και επιπλέον μπορείς να δίνεις στο καναρινάκι σου καρότο τριμένο ή τριμένο πατζαρι γιανα διατηρησει με φυσικό τρόπο το χρώμα του.
 
Σ ευχαριστώ πολύ. το καρότο ούτε που το αγγίζουν θα δοκιμάσω το παντζάρι. αν και μια χαρά είναι το χρωματάκι τους. Άσχετο : είχα βρει και μια τροφή σε ένα κ μόνο petη οποία είναι σε χάρτινη συσκευασία είναι και καλά για αναπαραγωγή κ για νεοσσούς,υποτίθεται ότι έχει μπισκότο κ καρότο και της δίνουνε κ καταλαβαίνει λέτε να μην την ξαναπάρω να την φτιάχνει μόνος του αυτός;
 
Αν περιέχει και μπισκοτο να μην παρεις! Θα ειναι παχυντική! Για το καροτακι προσπάθησε ξανά και ξανά, μην απογοητεύεσαι, καποια στιγμή θα δοκιμάσουν. Για να την φτιαχνει μόνος του αποκλείεται.

Αν έχεις χρόνο και διάθεση μπορείς να φτιαξεις και εσυ την δικη σου αυγοτροφή. Μερικές ιδέες εδω Παρασκευή αυγοτροφής για καναρίνια & Φτιάξτε τη δική σας αβγοτροφή για καναρίνια
 
Και εμένα δεν μου έτρωγαν το καρώτο και έκανα ένα κόλπο που έπιασε έβαλα στο καρώτο από Πάνο λίγο αυγοτροφη και τρώγοντας την αυγοτροφη έμαθαν το καρώτο
 
τι πρεπει να τρωει το καναρινακι μου για να "ζωντανεψει" το χρωμα του; Μονο καροτο και πανταρια; :S
 
Το καρότο και το παντζάρι περιέχουν φυσικές χρωστικές που βοηθούν στο "βαψιμο'' του καναρινιού. Στο άρθρο που προτείνει ο Σταυρος στο πόστ 2 θα βρείς και άλλες τροφές που είναι βοηθητικές.
Φαντάζομαι οτι έχεις κόκκινο καναρινι για να να ρωτάς για τρόπους με τους οποίους θα ζωντανεψει το χρώμα του! 🙂
 
nai kokkino einai :) ευχαριστω πολυ... μου ειχαν πει για μια τροφη αλλαγησ χρωματοσ αλλα δεν ρισκαρω να του δωσω...
 
παιδια δεν ξερω αν ειναι καλο αλλα απο την ωρα που του εβαλα καροτο δεν λεει να φυγει απο εκει...
 
nai kokkino einai :) ευχαριστω πολυ... μου ειχαν πει για μια τροφη αλλαγησ χρωματοσ αλλα δεν ρισκαρω να του δωσω...

Και πολύ καλά κάνεις.Αυτά είναι κομπογιαννίτικα. 😛
Δεν αλλάζουμε χρώματα στα πουλιά.
Εκείνο που κάνουμε είναι, σε όσα φέρουν τον κόκκινο παράγοντα,
να ντύνουμε ομοιόμορφα και να τονίζουμε την κόκκινη απόχρωση

-Τώρα που ξεκινάει η καλοκαιρινή του πτερόρροια
μπορείς να του δόσεις στο νερό ή στην αυγοτροφή του
ΚΑΤΑΞΑΝΘΙΝΗ. Μπορείς να αγοράσεις κάποιο απο αυτά
https://petbirds.gr/product/beaphar-intensief-red/ ή https://petbirds.gr/product/oropharma-can-tax-versele-laga/
Με προσοχή στην παροχή και στις ποσότητες που
λένε οι εταιρείες θα έχεις ένα ωραίο κόκκινο καναρινάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η τροφές που υπάρχουν στο εμπόριο για την αλλαγή χρώματος είναι υγιεινές; Eίχα αγοράσει ένα αρκετά πορτοκαλή καναρινή και τώρα που δεν του ξανάδωσα τροφή (αλλαγής χρώματος)έχει αχνίσει αρκετά, μπορεί να γίνει κ άσπρο στο τέλος, άστε που στις αρχές είχα βάλει σε ένα κίτρινο μη ξέροντας την ιδιότητα της τροφής κ πορτοκαλισε η κοιλιά του. 😡 Είναι υγιεινό αυτό το φαινόμενο;
Κυ, γιατι να πειραζουμε τα πουλακια και να προσπαθουμε να τα "χρωματιζουμε;" Η φυση ξερει τι κανει. Και ο Jachson ηθελε να αλλαξει χρωμα και ειδες τι επαθε!
 
Back
Top