Γενικά Είναι υγιεινό να έχεις στο δωματιό σου παπαγάλο;

Γιώργος -

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
146
Πόλη
Αθήνα
Όσοι βλέπουν πως έχω τον παπαγάλο μου στο δωματιό μου, μου λένε θα αρρωστήσεις βγάλτον,θα είθελα να μου πείτε κατα πόσο ισχυει αυτο που λένε, και προς εμένα και προς τον παπαγάλο. Δηλαδή κινδυνεύει να αρρωστήσει απο εμένα;
 
Καλό είανι να μην είναι 24 ώρες το εικοσιτετράωρο στο δωμάτιο γιατί μπορεί να πάθεις αλεργία απο την σκόνη που βγάζουν τα πούπουλά του μπορείς ας πούμε να τον έχεις κάπου αλλου το βράδυ κάπου ποιο ύσηχα για να έχει ποιο καλό και ύσηχο ύπνο που είναι + στην υγεία του... επείσις νομίζω και δν είμαι σήγουρος οτι μπορεί αν έχεις ίωση να κοολήσει και το πουλί
 
Ο Πάρης μου κοιμάται στην κρεβατοκάμαρα μου δύο χρόνια τώρα και είναι όλα οκ. Όμως πρέπει να τηρούνται οι συνθήκες υγιεινής δηλαδή καθημερινό καθάρισμα του πάτου του κλουβιού και τα κάγκελα, αξεσουάρ που είναι λερωμένα, εβδομαδιαίο καθάρισμα όλου του κλουβιού, σκευών φαγητού, παιχνιδιών και μηνιαία γενικό πλύσιμο όλου του εξοπλισμού. Καθημερινός αερισμός του χώρου. Όταν βρίσκεται εκτός κλουβιού τον έχω στο καθιστικό σε σταντ .
 
Γιώργο, κι εγώ κοιμάμαι τρία χρόνια στο ίδιο δωμάτιο με τον μικρό.
Άμα ο παπαγάλος σου είναι υγιής και φροντίζεις να τον καθαρίζεις, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Καλημερα Γιωργο!
Για 8 μηνες που ειχα το ringneck στο σπιτι, τον ειχα και κοιμοταν ακριβως διπλα μου στο κρεβατι.
Τωρα με το caique μου, παλι στο δωματιο μου το εχω.
Απο τη στιγμη που ειναι καθαρα δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα!
 
Ειναι μερικοι παπαγάλοι που δε βγάζουν τόση σκόνη.. Αλλα υπάρχουν και άλλοι (κακατουα)που λες και δουλευουν σε φουρνο... Πιστευω πως και προβλημα να μην εχεις αν τον εχεις συνεχεια διπλα σου τότε κάποια στιγμη θα το πάθεις... Εννοειται πως αν δεν τηρεις και τις συνθήκες υγιεινης οπως είπαν και τα παιδια πιο πάνω τότε το επαθες γρηγορότερα! Αν αεριζεται καλα ο χώρος,τον διατηρεις καθαρο και δεν τον έχεις και ακριβως πάνω απο το κεφαλι σου, αλλα σε μια γωνια στο δωμάτιο, νόμίζω δεν θα έχεις πρόβλημα...
 
Back
Top