Φροντίδα Είναι φιλικό και εύκολο είδος η καθαρίνα ως πρώτος παπαγάλος;

Kostas Pyl

PB Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2022
Μηνύματα
596
Πόλη
Δυτική Ελλάδα
Θα ήθελα να ρωτήσω για αυτό το είδος παπαγάλου αν είναι φιλικό και εύκολο ως πρώτη επιλογή. Ευχαριστώ.

Επίσης να υπάρχει κάποιος καλός εκτροφέας για αυτό το είδος παπαγάλου. Ευχαριστώ και πάλι.
 
@Kostas Pyl Κώστα η καθαρινα η αλλιώς barred parakeet θεωρούνται ήρεμα πουλάκια , με χαμηλά επίπεδα θορυβου και ειναι Καλη επιλογή για έναν αρχαριο φροντιστή του είδους.
Ουσιαστικά θεωρούνται ξαδερφακια των παροτλετς.
Σε μέγεθος γίνονται ελαφρώς μεγαλυτερα.
Το πρασινο που έγραψες θεωρείται αρχέγονο χρώμα, όλα τα υπόλοιπα ειναι μεταλλάξεις.
Όσον αφορά τις ανάγκες αυτου του είδους ειναι ίδιες με τις ανάγκες ενός παροτλετ δλδ χρειάζεται ένα ευρύχωρο κλουβί 76 η 90 νταρα ζευγαρωστα, τροφή για μεσαίους παπαγαλους ,λαχανικά, φρουτα και αυγό.
Επίσης ξύλινες πατηθρες και μερικά παιχνιδια στο κλουβί για εκτόνωση.
Σκέφτεσαι να αποκτήσεις ένα τέτοιο παπαγαλακι??
[automerge]1669408264[/automerge]
@Kostas Pyl Μήπως εδώ μπορεί να βοηθήσει ο @jk1980 ??
 
@Anna Maria Mp Ναι για τον γιό μου. Το έχει με τα ζώα, συμμετέχει ήδη στην φροντίδα των καναρινιών και είναι υπεύθυνος. Οπότε του έχω εμπιστοσύνη. Θέλουμε όμως και οι δύο να εξοικειωθούμε με την κατηγορία των παπαγάλων με ένα εύκολο είδος και όχι με κάποιο για πιο έμπειρους. Επίσης και ο χώρος είναι περιορισμένος. Τέλος , ειδικά τον πράσινο, το αρχέγονο είδος, το θεωρούμε πολύ όμορφο. Ψάχνουμε όμως για εκτροφέα. Περιοχή Πύργου ή Αθήνα ή και από άλλη περιοχή αν στέλνει με ΚΤΕΛ. Αυτά.
[automerge]1669408756[/automerge]
Μήπως εδώ μπορεί να βοηθήσει ο @jk1980 ??
Θα τον ρωτήσω, ευχαριστώ @Anna Maria Mp
 
@Kostas Pyl Να είσαι καλά Κώστα, ευχομαι να αποκτήσετε ένα παπαγαλάκι!! 🙂
Πιστευω πως ο γιος σου θα ξετρελαθει, γιατί ειναι πανεξυπνα και τους αρέσει πολυ η ανθρώπινη επαφή!!
Και εγώ στην θέση σου μονο απο εκτροφεα θα κοιτουσα και όχι από πετ σοπ.
Επειδή ειναο είδος που δεν το βλέπω πολυ εδώ στο forum ελπίζω
[automerge]1669409471[/automerge]
Να βρεις άκρη με το θέμα του εκτροφεα.
 
Σαν ήμερα πουλάκια είναι το πιο χαδιαρικο είδος παπαγάλου, γίνονται τόσο ήρεμα που πραγματικά είναι σαν λούτρινα.
Είναι σχεδόν αθόρυβα, κάνουν εξαιρετικά χαμηλούς ήχους κυρίως αν ψάχνουν παρέα ή αν τρομάξουν.
Θα τα χαρακτήριζα τεμπέλικα πουλάκια γιατί είναι αργά και καθόλου δραστήρια.
Η διατροφή τους είναι ίδια με μεσαίους παπαγάλους αλλά εγώ θα πρότεινα να μην δώσεις ηλιόσπορο γιατί παχαινουν γρήγορα.
Είναι δυσεύρετα και στην αναπαραγωγή είναι κάπως δύσκολα (είχα μια γέννα τον Μάρτιο).
Είναι ανθεκτικά στο κρύο αλλά όταν μιλάμε για ήμερο πουλάκι που θα είναι εντός σπιτιού στη ζέστη, δεν είναι για μέσα έξω.
 
@Kostas Pyl αν δεν μπορέσεις να βρεις εκτροφέα του συγκεκριμένου είδους μετά τα παροτλετ θα ήταν θεωρώ η αμέσως επόμενη ιδανική λύση καθώς σαν είδος έχουν πολλά κοινά
 
@Tony Forpus Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που θα βρω αυτό το είδος. Μόνο Αθήνα πηγαίνω συχνά. Αν υπάρχει εκτροφέας με το συγκεκριμένο είδος θα ήθελα να έρθω σε επαφή.
 
Back
Top