Ασθένειες Είναι φουσκωμένα περισσότερο από έξι μήνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Komantos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Komantos

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2017
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα είμαι ένα καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα να κάνω την εξής Έχω δύο καναρινάκια ζευγάρι εδώ και ενάμιση χρόνο.
Ειναι σε ένα κλουβί με χώρισμα στη μέση. Τους τελευταίους έξι μήνες και τα δύο είναι λίγο φουσκωμένα Είναι ζωηρά και τρώνε καλά το αρσενικό δεν κελαηδάει Τους έδωσα μια μικρή αντιβίωση Aviomycine αλλά παρόλαυτα δεν βλέπω καμία βελτίωση Παραμένουν κατά διάρκεια της ημέρας φουσκωμένα και κάποιές στιγμές κοιμούνται Και ειναι σε αυτή κατάσταση περισσότερο από έξι μήνες τι μπορείτε να μου προτείνετε
 
Και ειναι σε αυτή κατάσταση περισσότερο από έξι μήνες τι μπορείτε να μου προτείνετε
Μα, να τα πας σε έναν καλό κτηνίατρο ειδικευμένο στα πουλιά. Κοίταξε αν θέλεις τη λίστα με τους προτεινόμενους που έχουμε, εντόπισε κάποιους κοντά σου και ρώτα μας να σου προτείνουμε μεταξύ αυτών.
 
Aρχισες με τον πιο λάθος τρόπο. Πράγμα που κάνουμε οι περισσότεροι όταν είμαστε στα πρώτα βήματα και αντιμετωπίζουμε μια δυσκολία.
Οταν υπάρχει τέτοια εικόνα σημαίνει ασθένεια. Η ασθένεια πριν απ' όλα χρειάζεται διαγνωση, άρα ειδικευμένο γιατρό. Αν για κάποιους λόγους η επίσκεψη σε γιατρό δεν συζητείται,Τότε πρέπει εμείς να αναλάβουμε δράση,το οποίον σημαίνει ψάξημο στην τύχη. Οι δικές μας ενέργειες πρέπει να είναι ταξινομημένες και να έχουν σειρά προτεραιότητας.
1. Αλλαγή κλουβιού με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ή ΑΠΟΛΥΤΗ καθαριότητα και απολύμανση του παλαιού.
2. Άμεση αλλαγή μείγματος σπόρων.
3. Άμεση αλλαγή ποτίστρας και ανανέωση νερού κάθε 12 ώρες.
4. Καμία άλλη παροχή τροφής πέραν ενός συμπληρώματος σπόρων που να περιέχει ΠΕΡΙΛΛΑ - ΚΙΑ - ΚΑΜΕΛΙΝΑ - ΣΙΣΑΜΙ.
5. Μεταφορά κλουβιού σε χώρο με υψηλη θερμοκρασία 26-28β. ή τέλος πάντων ούτε το βράδυ κάτω απο 20.
Μετά την πάροδο μερικών 5-6 24ωρων (και όχι 6 μηνών), συνεχούς παρακολούθησης αν το πρώτο συμπέρασμα είναι θετικό έχει καλώς, συνεχίζουμε με την ίδια λογική για 1-2 εβδομάδες. Αν δεν υπάρξει καμμιά πρόοδος πάμε σε φαρμακευτική αγωγή απο τα απλά στα πιο σύνθετα. Κατ' αρχάς εφ' άπαξ ένα φάρμακο για ενδοπαράσιτα. (teniazine) και μια σταγώνα Pulmosan στο σβέρκο για ενοχλητικά εξωπαράσιτα. Κ.λ. Π Καλόν είναι να υπάρχει μια υποστήριξη πάντα με ένα βιταμινούχο (FERTIVIT).
Αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο τα λέμε για την συνέχεια, αν αποτύχουν τα προηγούμενα
 
τι μπορείτε να μου προτείνετε
Να πας σήμερα κιόλας σε ένα πτηνίατρο από την λίστα. Αθήνα μένεις όλο και κάποιος θα είναι κοντά σου. Μην το καθυστερέις άλλο.. Ο χρόνος είναι πολύτιμος και έχει περάσει ήδη αρκετός!
 
Aρχισες με τον πιο λάθος τρόπο. Πράγμα που κάνουμε οι περισσότεροι όταν είμαστε στα πρώτα βήματα και αντιμετωπίζουμε μια δυσκολία.
Ευχαριστώ πολύ για την Για την άμεση ανταπόκριση θα τηρήσω αυτά που γράφετε και θα επικοινωνήσουμε ξανα.
 
Ευχαριστώ πολύ για την Για την άμεση ανταπόκριση θα τηρήσω αυτά που γράφετε και θα επικοινωνήσουμε ξανα.
Θα τηρήσεις την επίσκεψη στον εξειδικευμένο γιατρό ή την χορήγηση φαρμάκων;
 
Να μου συγχωρέσετε τις πιθανόν παραλείψεις στο μέλλον θα φροντίσω να είμαι όσο πιο συγκεκριμένος και τακτικός γίνεται
 
Να μου συγχωρέσετε τις πιθανόν παραλείψεις στο μέλλον θα φροντίσω να είμαι όσο πιο συγκεκριμένος και τακτικός γίνεται
Μιλτιάδη, τί εννοείς; Εδώ είμαστε μια παρέα, όχι Δικαστήριο... Τί να σου συγχωρέσουμε; Έκανες κάτι κακό; Είμαστε εδώ λοιπόν όχι για να σε καταδικάσουμε, αλλά για να σε βοηθήσουμε, να σε καθοδηγήσουμε, και όλα αυτά είναι αμφίδρομα. Κι αν έκανες κάποια παράληψη, δεν πειράζει, διόρθωσέ το αν μπορείς. Απλά, αν θέλεις, ενημέρωσέ μας για την πορεία.
 
Θα τηρήσεις την επίσκεψη στον εξειδικευμένο γιατρό ή την χορήγηση φαρμάκων;
Θέλω να πιστεύω ότι αύριο θα μπορέσω να τα πάω στο γιατρό
 
Θέλω να πιστεύω ότι αύριο θα μπορέσω να τα πάω στο γιατρό
Μπράβο σου γι αυτή σου την επιλογή! Πριν πας πάρε ένα τηλ να επιβεβαίωσεις ότι γνωρίζει από πουλιά και οτι θα είναι εκεί όταν θα πας. Και μην ξεχάσεις να του πεις όλο το ιστορικό τους. Από που τα πήρες τι τους έχεις δώσει κτλ κτλ.

Καλή τύχη και να μας ενημερώσεις!
 
4. Καμία άλλη παροχή τροφής πέραν ενός συμπληρώματος σπόρων που να περιέχει ΠΕΡΙΛΛΑ - ΚΙΑ - ΚΑΜΕΛΙΝΑ - ΣΙΣΑΜΙ.
Αυτό το συμπλήρωμα των σπόρων που μου λες και είναι πιο πλούσιο που το βρίσκουμε γιατί ρώτησα στο pet και μου είπαν ότι δεν υπάρχει άλλο απο το χυμα
 
Αυτό το συμπλήρωμα των σπόρων που μου λες και είναι πιο πλούσιο που το βρίσκουμε γιατί ρώτησα στο pet και μου είπαν ότι δεν υπάρχει άλλο απο το χυμα
Αυτά τα 4 είδη σπόρων πωλούνται ξεχωριστά. Μπορείς να τα βρεις και χύμα και συσκευασμένα αλλά η τιμή ανεβαίνει αρκετά. Αν το πετ σοπ διατηρεί σωστά τους σπόρους μπορείς να τους πάρεις και χύμα. Εγώ τους προμηθεύομαι από το karderines.gr . Το σουσάμι είναι το κλασικό που βαζουμε και στα κουλουράκια/ψωμί κτλ απλά το δίνεις ωμό. Παιρνεις λοιπόν 100 gr περίλλα λευκή, 100 gr κία, 100 gr καμελίνα & 100 gr σουσάμι, τα βάζεις όλα σε ένα γυάλινο ιδανικά βάζο, τα ανακατεύεις και από αυτό το μείγμα γεμίζεις μια αυγοθήκη ή ταίστρα και το προσφέρεις!
 
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σήμερα προμηθεύτηκα τους σπόρους. Θα ήθελα να μου πεις με ποια αναλογία μπαίνει ο κάθε σπόρος ανά 100 γραμ.. Ευχαριστώ

Οι δικές μας ενέργειες πρέπει να είναι ταξινομημένες και να έχουν σειρά προτεραιότητας.
Μάκη ο γιατρός συμφώνησε απόλυτα με τα λεγόμενά τα δικά σου είναι ακριβώς όπως το είπες και Ξεκίνησα το φάρμακο και ο θεός βοηθός μάλλον θα πάει καλύτερα.
 
Μιλτιάδη, πες μας αναλυτικά τί σου είπε ο γιατρός, τί σκεύασμα και τι δοσολογικό σχήμα (δόσεις, αραίωση, συχνότητα, διάρκεια θεραπείας) σου έδωσε.
 
Μιλτιάδη, πες μας αναλυτικά τί σου είπε ο γιατρός, τί σκεύασμα και τι δοσολογικό σχήμα (δόσεις, αραίωση, συχνότητα, διάρκεια θεραπείας) σου έδωσε.
Το πρόβλημα για μεν το θηλυκό ειναι σιγουρα ταινία για δε το Αρσενικό δεν φαίνεται να εχει κατι αλλο αλλα δεν είμαστε και 100% σίγουροι. Εδωσε taniazine τρεις σταγόνες στην κάθε ποτίστρα Επανάληψη μετά από τρεις μέρες με δύο σταγόνες και ανάλογα τα αποτελέσματα θα προχωρήσουμε Αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί από την Εικόνα που θα παρουσιάσουν τα πουλιά Το καλό είναι βέβαιο ότι δεν εχει προχωρήσει τόσο πολύ νόσο και θα πάμε καλά
 
Μιλτιάδη καλησπέρα, ναι αυτό είναι λάθος. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα απλά πιστεύω ότι αυτό είναι η αρχή του προβλήματος.
 
Θα ήθελα να μου πεις με ποια αναλογία μπαίνει ο κάθε σπόρος ανά 100 γραμ.. Ευχαριστώ
Εγώ βάζω όλους τους σπόρους σε ένα γυάλινο βάζο (άρα όλοι είναι στην ίδια ποσότητα - 100gr) και τα ανακατεύω καλά.
 
Back
Top