Ασθένειες Είναι φυσιολογικά τα δάχτυλα του καναρινιού μου;

Γιάννης John

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2022
Μηνύματα
34
Πόλη
Ελλάδα
Τι μπορεί να είναι η δεν είναι κάτι ;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-02-08-12-26-57-778_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2023-02-08-12-26-57-778_com.miui.gallery.webp
    57,4 KB · Προβολές: 40
Καλημέρα.
Μου δίνει την εντύπωση ποδοδερματίτιδας.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλοιφή Leucagel (το έχει μόνο η ornitalia)
Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλοιφή fucidin (από φαρμακείο) 3 φορές την ημέρα και επικουρικά το enroxyn (αντιβιοτικό). για 5-6 ημέρες.
Αν έχεις την δυνατότητα επίσκεψης σε Κτηνίατρο με γνώσεις στα πουλιά θα πρέπει να είναι η πρώτη σου κίνηση πριν ξεκινήσεις κάποια θεραπεία.

Χρειάζεται τακτική καθαριότητα στις πατήθρες και στο κλουβί.
 
Αυτό δεν έχει φόβο να κολησουν τα άλλα κάναρινια το έχω μόνο του σε ξεχωριστό κλουβί αλλά είναι με τα άλλα στην κλούβα οπότε για ευλογία δεν είναι έτσι?


Ευχαριστώ
 
Αυτό με την ευλογία είναι μια χαρά και το έχω χαρίσει σε ένα φίλο που δεν έχει άλλα καναρίνια και τον ενημέρωσα
[automerge]1675856904[/automerge]
Οπότε αυτό τώρα δεν έχει θέμα να είναι με τα άλλα σωστά ?
 
Φίλε μου το πουλάκι έχει ακάρεα στα πόδια του . Πάρε κρέμα επιθόλ ή πομάδα της Ταμπερνίλ και βάλε του . Θέλει κόψιμο και τα νυχάκια του . Καλή συνέχεια .
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλησπέρα και από εμένα!
Σίγουρα μια επίσκεψη σε κτηνίατρο που γνωρίζει, θα σε βοηθήσει πολύ καλύτερα για το τί είναι...από ότι εμείς, που κάνουμε διάγνωση από μακριά!

Απλά να παραθέσω την δική μου εμπειρία για ακάρεα στα πόδια τους: ο δικός μου γιατρός συνέστησε παραφινέλαιο (πέρασμα των ποδιών με μπατονέτα που έχεις βρέξει με παραφινέλαιο...το αγοράζεις από το φαρμακείο...) και όχι epithol...που μένει περισσότερο στα πόδια τους με κίνδυνο να την φάνε ή να ξύσουν μάτια - ράμφος με το πόδι που έχεις βάλει αλοιφή.
Αυτά μου είπε - αυτά λέω.
Σε εφαρμογή πάντως που έχω κάνει, δείχνει να λειτουργεί αποτελεσματικά....
Περαστικά του!
 
Είναι προφανές ότι έχει ακάρεα, αλλά δυνητικά θα μπορούσε να έχει και ευλογιά, κι αν είναι έτσι, το αργότερο πιστεύω σε 2-3 ημέρες θα διογκωθεί και θα κοκκινίσει το κατά τη γνώμη μου ήδη κόκκινο τμήμα στο άκρο του ενός δακτύλου. Μένει να το παρακολουθείς για να δούμε πως θα εξελιχθεί.
 
Back
Top